Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναζήτηση στοιχείων για οδό στην Π.Ε Κορινθίας


Recommended Posts

(το ερώτημα μεταφέρθηκε.  Pavlos33)

Καλησπέρα σας,

γνωρίζετε ,μήπως που μπορώ να ενημερωθώ για το οδικό δίκτυο της Κορίνθου. Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου κοντά σε σιδηροδρομική γραμμή που δε λειτουργεί πια και θέλω να δω αν η οδός μπροστά από την ιδιοκτησία (ανάμεσα στη γραμμή και την ιδιοκτησίας) είναι δημοτική, κοινοτική ή αχαρακτήριστη για να δω αν απαγορεύεται η υπαγωγή ή όχι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/7/2019 at 7:07 ΜΜ, aretiemp said:

(το ερώτημα μεταφέρθηκε.  Pavlos33)

Καλησπέρα σας,

γνωρίζετε ,μήπως που μπορώ να ενημερωθώ για το οδικό δίκτυο της Κορίνθου. Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου κοντά σε σιδηροδρομική γραμμή που δε λειτουργεί πια και θέλω να δω αν η οδός μπροστά από την ιδιοκτησία (ανάμεσα στη γραμμή και την ιδιοκτησίας) είναι δημοτική, κοινοτική ή αχαρακτήριστη για να δω αν απαγορεύεται η υπαγωγή ή όχι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Πρώτα θα δεις μέχρι που φτάνει το όριο απαλλοτρίωσης της σ.γ., και στη συνέχεια τα υπόλοιπα. Ενδέχεται ο "δρόμος" να είναι μέσα στην απαλλοτριωμένη ζώνη.

Θεωρώ απίθανο, δρόμος παράλληλος με τη σ.γ., να έχει χαρακτηριστεί ως δημοτικός ή κοινοτικός (για εκτός σχεδίου περιοχές) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

[τετρις τις καλημερες μου]

και τι σημαινει " μια περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου κοντά σε σιδηροδρομική γραμμή που δε λειτουργεί πια "

 πόσο "κοντά"???

ή εννοεις οτι εισαι μεσα στον δρομο???

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προφανώς (και σε συνδυασμό με την "απενεργοποίηση" της γραμμής) αποτελεί δρόμο "τοις πράγμασι" για εξυπηρέτηση ιδιοκτησιών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, έλεγξα το όριο απαλλοτρίωσης του ΟΣΕ και η ιδιοκτησία μου είναι εκτός αυτού. Για την ακρίβεια ακόμα και ο δρόμος που μεσολαβεί ανάμεσα στην ιδιοκτησία και τη σιδηροδρομική γραμμή είναι εκτός του ορίου απαλλοτρίωσης του ΟΣΕ. Η ζώνη απαλλοτρίωσης και η ιδιοκτησία μου απέχουν 5 μ.

Αυτό που με απασχόλησε μετά ήταν αν ο δρόμος είναι χαρακτηρισμένος για να δω αν απαγορεύται η υπαγωγή λόγω της ζώνης του 50% για τη νομοθεσία περί μέτρων για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας.

Σε επικοινωνία που είχα με την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου μου είπαν πως οι δρόμοι εκτός σχεδίου στην περιοχή δεν είναι χαρακτηρισμένοι, άρα ξεπερνιέται έτσι και το εμπόδιο που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.