Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση σε οικισμό χωρίς αρτιότητα


Recommended Posts

Το είδαμε και αυτό. Υπάρχει απόφαση νομάρχη η οποία ως προς την αρτιότητα αναφέρει ότι για τα νέα οικόπεδα είναι άρτια όπως έχει προγραμματισθεί να διανεμηθούν από τη Διεύθυνση Γεωργίας. Ο οικισμός δεν έχει ούτε προυφιστάμενο τμήμα αλλά μόνο διανομή υπουργείου γεωργίας. Το θέμα είναι αν επιτρέπεται κατάτμηση. Σε ερώτηση στο ΤΕΕ μου είπαν ότι δε γίνεται κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, στην πολεοδομία μου είπαν να βρω ποιο είναι το μικρότερο εμβαδό στον οικισμό και να θεωρήσω αυτό σαν όριο κατάτμησης. Έχει τύχει σε κανέναν αυτή η περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχει όρους δόμησης, γιατί η αρτιότητα να μη τεθεί στα 300m2?? Το 181Δ' λέει ότι θεωρούνται άρτια με εμβαδό από 300~2000m2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε φίλε αλλά με αυτή τη λογική γιατί να μην τεθεί και 2000τμ?

Συνήθως στα χωριά της περιοχής η αρτιότητα είναι 500.

Το χειρότερο είναι ότι έχει ήδη γίνει παλιότερα κατάτμηση στο οικόπεδο που ενδιαφέρομαι από 1200 σε δύο 600τμ. Και τώρα θέλει ο πελάτης να χωρίσει το ένα 600 σε δύο 300. Τον είπα ότι αν δε γίνεται κατάτμηση θα κάνουμε κάθετη , αλλά το κακό είναι ότι αν δεν επιτρέπεται η κατάτμηση τότε αυτή που έγινε ήδη θεωρείται άκυρη οπότε δεν μπορώ να δώσω νεο τοπογραφικό με την υπάρχουσα κατάτμηση. Μπλέξιμο

Link to comment
Share on other sites

Οι οικισμοί που έχουν προέλθει από διανομή (οικιστική διανομή) του ΥΠΓΕ συνήθως "οριοθετούνται" εκ των υστέρων και ορίζεται αρτιότητα κατά κανόνα. Στην πολεοδομία δεν τους έχει ξανατύχει αυτή η περίπτωση στον συγκεκριμένο οικισμό?

Αλλιώς : 1) ή προκαλείς οριοθέτηση του οικισμού, χαρακτηρισμό και όρους δόμησης με αίτημα στην οικία Νομαρχία ...(άσε που τώρα χρειάζεται προεδρικό διάταγμα ..νομίζω)

2) ή για συντομία χρόνου από τους πίνακες της διανομής βρίσκεις όντως το μικρότερο σε εμβαδό οικόπεδο και το θεωρείς ώς όριο κατάτμησης. (μπακάλικος όμως και διάτρητος τρόπος μου φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι

σε οικισμούς με διανομή του υπουργείου γεωργίας τα οικόπεδα είναι άρτια και οικοδομήσιμα όπως παραχωρήθηκαν

κατα την γνώμη μου όπως αναφέρει σωστά ο συνάδελφος GRTOPO

Το 181Δ' λέει ότι θεωρούνται άρτια με εμβαδό από 300~2000m2

σε συνδιασμό με τον παλιό ΓΟΚ όριο κατάτμησης θα πρέπει να είναι

εμβαδό 300 τ.μ πρόσωπο 14 μ

Link to comment
Share on other sites

@chrisven,

Σε κληροτεμάχιο ΝΑΙ. Σε "κληρο-οικόπεδο", ΟΧΙ. Αρκεί η κατάτμηση να είναι στο όριο της πολεοδομικής αρτιότητας.

@ikarnaris "χαχαχα..grtopo?? προηγούμαι φάσης!!" ......... δλδ???

 

Συμφωνώ με Θεοχάρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.