Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλείσιμο άδειας με επιβλέποντα μηχανικό στη σύνταξη.


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπέρα σας. Έχω ένα πρόβλημα και είπα να κάνω εγγραφή εδώ και να ρωτήσω μήπως βρω μία άκρη. Έχω μία μεζονέτα που προσπαθώ να την τελειώσω ( λόγου οικονομικού) . Λοιπόν έχω φτάσει σε ένα αδιέξοδο με την επίβλεψη, το κτίριο σχεδόν έχει τελειώσει  η επίβλεψη μέσα στην άδεια δεν φαίνεται πληρωμένη , η μηχανικός μου έχει βγει στην σύνταξη  και πολεοδομία μου ζητάει να φανεί έστω και ένα ευρώ αμοιβή στην μηχανικό ( για την επίβλεψη)που επαναλαμβάνω έχει βγει στην σύνταξη. Τώρα η μηχανικός δεν έχει την διάθεση να  ανοίξει τα χαρτιά της για να πάρει την αμοιβή ,η πολεοδομία δεν δέχεται άλλο μηχανικό και μου λέει να το  πάω δικαστικά ώστε να την αναγκάσω να το κάνει.  Η μηχανικός μου λέει ότι μπορεί να μου δώσει μία υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι η επίβλεψη έγινε καλός. Αυτήν δεν την δέχονται στην πολεοδομία. Δηλαδή εγώ αν είχα μαλώσει με την μηχανικό ,δεν θα πάρω ρεύμα ποτέ; Η ειρωνεία είναι ότι αν ήταν αυθαίρετο θα επαιρνα ρεύμα. Ξέρετε κάποια άλλη λύση;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, pegiavass said:

Δηλαδή αν η μηχανικός πέθαινε, θα σας έλεγαν να την αναστήσετε;

Το είπα και αυτό.... Μου είπαν ότι τότε θα ήταν εύκολα τα πράγματα.👿👿👿

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να έλθεις σε συνεννόηση με τη συνάδελφο. Είναι εφικτό να "ανοίξει τα χαρτιά της", αλλά δεν ξέρω τι φορολογικές επιβαρύνσεις μπορεί να έχει. 

Αλλιώς, απευθύνσου στο ΤΕΕ.   

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε:

τελος επιτηδευματος?

αφορολογητο?

μειωμενη συνταξη?

εφκα/ετεαπ?   κλπ

δεν γνωριζω ποις ειναι ακριβως ειναι οι διαδικασιες αλλα προσωπικως αν μου ζηταγανε κατι τετοιο θα τους προτεινα να πανε στο ψυχιατρειο. Εκτος και αν πληρωνανε όλο το κοστος που συνεπαγεται αυτη η ενεργεια (λεμε τωρα...)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο δημαρχείο μήπως βγάλω άκρη και μου είπαν ότι υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις που η πολεοδομία δεν συνεργάζεται. Μια φορά δεν μου ζητάνε χρήματα για μία δουλειά και εκεί βρήκα πάλι εμπόδιο... Όπως είπε ο φίλος τέλος επιτηδεύματα,αφορολογητο,εφκα... Για μία απόδειξη 1€.....δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται άνευ αποδοχών. Δηλαδή εσείς οι μηχανικοί όταν κάνετε σπίτι κόβετε απόδειξή στον εαυτό σας;

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Ανδρεας Μουρικας said:

Το ΤΕΕ τι είναι;

Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας. (Τ.Ε.Ε.)

 

 

13 λεπτά πριν, Ανδρεας Μουρικας said:

Δηλαδή εσείς οι μηχανικοί όταν κάνετε σπίτι κόβετε απόδειξή στον εαυτό σας;

ναι.

ή κάνουμε μια ειδική διαδικασία απαλλαγής αμοιβής. Με τα νέα μέτρα περί ιδιωτικού συμφωνητικού είναι πιο γρήγορο για εμάς να βάλουμε αμοιβή στην εαυτό μας ελάχιστο ποσό και τελειώνουμε απο την χρονοβόρα διαδικασία της απαλλαγής η οποία δεν είναι αυτόματη αλλά είναι υπο όρους και προϋποθέσεις και με την Εφορία.

 

Το πρόβλημα σου θα στο λύσει εν ενεργεία μηχανικός που θα του αναθέσεις την παραλαβή. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Didonis said:

Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας. (Τ.Ε.Ε.)

 

 

ναι.

ή κάνουμε μια ειδική διαδικασία απαλλαγής αμοιβής. Με τα νέα μέτρα περί ιδιωτικού συμφωνητικού είναι πιο γρήγορο για εμάς να βάλουμε αμοιβή στην εαυτό μας ελάχιστο ποσό και τελειώνουμε απο την χρονοβόρα διαδικασία της απαλλαγής η οποία δεν είναι αυτόματη αλλά είναι υπο όρους και προϋποθέσεις και με την Εφορία.

 

Το πρόβλημα σου θα στο λύσει εν ενεργεία μηχανικός που θα του αναθέσεις την παραλαβή. 

Δεν μπορεί να πάει σε άλλο μηχανικό λένε γιατί το κτίριο σχεδόν έχει τελειώσει και η επίβλεψη έχει γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.