Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Ψάχνοντας να βρώ την βασική ταχύτητα ανέμου, βρήκα στον ευρωκώδικα που υπάρχει στα downloads του forum ότι δίνει 27m/sec για τα νησιά και 33m/sec για την υπόλοιπη χώρα.

Σέ ένα άλλο βιβλίο που αναλύει τον ec1 αναφέρει ότι η βασική ταχύτητα ανέμου είναι 36 για τα νησιά και 30 για την υπόλοιπη χώρα.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει αλλάξει κάτι στον κανονισμό και ποιά είναι ησωστή τιμή της βασικής ταχύτητας ανέμου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες τιμές είναι οι τελικές σύμφωνα με τα τελικά κείμενα του EC.

To βιβλίο που έχεις είναι παλαιό.

Link to comment
Share on other sites

Αρη απο ποτε εχει αλλαξει, γιατι και γω μολις συνειδητοποιησα οτι εχω τις παλιες τιμες και πηγα να χρησιμοποιησω το 36m/sec?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πρέπει να λέει ο ΕC1 στα downloads πότε άλλαξε. Για να είμαι ειλικρινής όμως με απλή λογική υποθέτω ότι ισχύει η τελευταία ενημερωμένη έκδοση που σου λέω. Εγώ για να καταλάβεις άρχισα να εφαρμόζω την τελική έκδοση, όταν αγόρασα το νέο βιβλίο....

Δεν έχουμε ενημέρωση από κάπου....

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έχετε προσέξει, ο κάθε ευρωκώδικας στην αρχή γράφει "Stage ##", όπου ## κάποιος αριθμός. Για να δείτε σε ποιο στάδιο είναι ή ήταν σε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία στο παρελθόν καποιος ευρωκώδικας, κατεβάστε αυτό :

 

http://www.cen.eu/CENORM/sectors/sectors/construction/eurocodes/eurocodesstatus20080825.pdf

 

περισσότερες πληροφορίες εδώ :

 

http://www.cen.eu/CENORM/sectors/sectors/construction/eurocodes/index.asp

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί βρήκα σε βιβλίο με τα τελικα κείμενα του Ευρωκώδικα ότι η βασική ταχύτητα είναι 33 για τα νησιά και 27 για την υπόλοιπη χώρα.

Το βρίσκω πιο λογικό απ το 27 για τα νησιά και 33 για την υπόλοιπη χώρα καθώς ο άνεμος σε νησιά είναι πιο ισχυρός.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο του Ερμόπουλου αναφέρεσαι?

 

οι τιμές 36 και 30 που αναφέρθηκαν στο πρώτο post νομίζω ότι υπήρχαν στην προηγούμενη έκδοση του συγκεκριμένου βιβλίου . Οι 27 και 33 υπάρχουν στη δεύτερη έκδοση (2005)

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές 27 για τα νησιά και 33 για την υπόλοιπη χώρα τις αναφέρει ο ec1 που υπάρχει στα downloads του forums.

Στο βιβλίο του Ερμόπουλου αναφέρει 33 για τα νησιά και 27 για την υπόλοιπη χώρα, κάτι που φαίνεται πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!

Επανερχομαι δρυμιτερος μετα απο μακρα εξαφανιση στο forum!

Λοιπον η παλια πρωτη εκδοση του 97 του Ερμοπουλου οπως ειπατε εχει 36 στα νησια,παρακτιες και 30 εσωτερικο χώρας.

Αργότερα βγηκε νεα εκδοση η οποια εχει και αρκετα λαθη που αναφερονται στην επισυναπτομενη σελιδα παροραματος του βιβλιου.

θα το δω τη δευτερα και θα σας πω.

Νομιζω οτι προσφατα ξαναλλαξαν οι τιμες και οτι ουτε η δευτερη εκδοση του βιβλιου ισχυει.

Ποια ημερομηνια βγηκε αυτο που εχουμε στα downloads?

κοιταξε επισης και αυτο:

http://www.civiltools.eu/client/ec1/application.html?locale=el#%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%82%20%CF%83%CF%84%CE%AD%CE%B3%CE%B7

κανε καποιες δοκιμες και πες μας ποιες τιμες εχει περασμενες μεσα το προγραμμα γιατι δεν φαινονται.

Προσοχη σε αυτο το site μου εχουν πει οτι εχει δυο τιμες ζωνων χιονιου αναποδα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είναι στα downloads είναι Φλεβάρη του 2008 (7/2/2008). Πάντως και εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να είναι μεγαλύτερες οι τιμές στα νησιά από ότι στην ενδοχώρα. Το αντίτυπο που έχουμε όμως είναι σαφές...

 

Το τι γράφει ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα, αν δεν αναφέρει πηγή δε νομίζω ότι αποτελεί και την πλέον αξιοπιστή πληροφορία.

 

Σε κάθε περίπτωση τα φορτία είναι αρκετά πιο μεγάλα σε σχέση με αυτά που εφαρμοζόντουσαν μέχρι σήμερα, οπότε δε νομίζω ότι και λάθος τιμή θα έχει σημαντική επίπτωση στην ασφάλεια. Στην οικονομία άλλο θέμα....

Ενδεικτικά αναφέρω ότι τα 27m/s είναι περίπου 10 beaufort (σπάνε δέντρα) ενώ τα τα 33m/s είναι πάνω από 11bf. http://en.wikipedia.org/wiki/Beaufort_scale

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.