Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Δεν έχω κάποια εμπειρία στον υπολογισμό ανέμου σε θερμοκήπια αλλά εκτιμώ ότι αναφέρεται στον ΕΝ 1991-1-4. Χρησιμοποιεί απλά την παλιότερη αρίθμηση των Ευρωκωδίκων καθώς πιθανότατα δεν είχαν κυκλοφορήσει τα τελικά κείμενα όταν εκδόθηκε το συγκεκριμένο πρότυπο. Δυστυχώς δεν βρήκα την αγγλική έκδοση για να το επιβεβαιώσω 100% καθώς έχω μόνο τη γερμανική αλλά εκεί καταλήγω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To E1.7 στο ΕΝ 13031 εννοεί. Δύο προτάσεις είναι. Ουστικά για το πώς θα πάρει κανείς την κατηγορία εδάφους κλπ, μάλλον για να υπολογίσεις βασική ταχύτητα κλπ και παραπέμπει στον ΕΚ1-4 εκτός και αν έχουν οριστεί διαφορετικά από την εκάστοτε χώρα.

Τώρα από το παράρτημα Β δεν μπορώ να βγάλω σίγουρο συμπέρασμα γιατί τα γερμανικά μου έχουν ξεθωριάσει αλλά φαντάζομαι ότι εννοεί να χρησιμοποιήσει κανείς τους συντελεστές του συγκεκριμένου παραρτήματος με τη διαδικασία που λέει ο ΕΚ1-4.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Σχετικά με υπολογισμό φορτίων ανέμου σε μη ορθογωνικές κατόψεις, είδα όλες τις σελίδες του θέματος και δε μου ήρθε ακόμα η φώτιση. Στο διαδίκτυο δεν υπάρχει ούτε ένα παράδειγμα υπολογισμού, ούτε στα αγγλικά ούτε στα ελληνικά... Οπότε για κάτοψη τύπου L:

1) Τα φορτία σε όλους τους τοίχους λαμβάνονται σαν να έχω ορθογωνική κάτοψη εγεγραμμένη στο σχήμα? Δε μου φαίνεται λογικό για την κάτοψη μου να θεωρήσω τα ίδια b,d για το πάνω και το κάτω τμήμα για άνεμο κατά χ. 

2) Το ίδιο με παραπάνω για τα φορτία οροφής, όπου δε μου φαίνεται λογικό να μπορεί να θεωρηθεί ότι στο κάτω τμήμα μπορεί να υπάρχει άλλη ομάδα φορτίου (πχ H/I) από το πάνω τμήμα για άνεμο κατά χ (που είναι F/G). 

3) Οι συνδυασμοί ανέμου θα είναι στη γενική περίπτωση 8? Δηλαδή για κάθε κατεύθυνση 2 συνδυασμοί, λόγω της περιοχής Ι της οροφής που επαλληλίζονται με τα δυσμενέστερα των -0.3, +0.2. Ή θα πρέπει να βγαίνουν 16 συνδυασμοί ώστε να θεωρείται σε όλα τα σημεία ότι η εσωτερική πίεση έχει την ίδια τιμή? 

Σκέφτομαι να χωρίσω την κάτοψη σε 4 ορθογώνια για άνεμο κατά x, αλλά ετσι θα μπλέξουμε με τις διαφορετικές ζώνες...

Με βλέπω τα Χριστούγεννα να τραγουδάω <Ω άνεμε, ω άνεμε, μαρέσεις πως μαρέσεις>

image.thumb.png.747b9cf1d1c0789a123c5e9cc91e82e6.png

Edited by Vasilis101
Δε φορτώνει σωστά το σχήμα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.