Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναλυτικός υπολογισμός ΚΦΑ και εισφοροδοτούμενου εισοδήματος


kitharas

Recommended Posts

Καλημέρα,

προχθές μου ήρθε το εκκαθαριστικό του ΕΦΚΑ με τη λυπητερή. Γενικά κατανοώ τον τρόπο υπολογισμού αλλά αυτή τη φορά προσπαθώ να υπολογίσω σε ποιό εισόδημα έχουν επιβληθεί εισφορές και δε τα καταφέρνω.

Μιλάμε για την εκκαθάριση του 2018. Συνεπώς λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα του 2017 καθώς και οι καταβλητέες εισφορές του 2018. Αυτές τις βρήκα από το περσυνό εκκαθαριστικό του ΕΦΚΑ. Ας κάνω ένα παράδειγμα

Έστω οτι το 2017 είχα συνολικό δηλωθέν εισόδημα Α και έξοδα Β. Άρα το ΚΦΑ είναι Γ=Β-Α. Οι καταβλητέες εισφορές είναι Δ όπως προκύπτουν με τον τρόπο που ανέφερα. Συνεπώς το εισόδημα είναι Γ+Δ και λόγω της έκπτωσης του 15% είναι 85%(Γ+Δ).

Αυτό το ποσό δεν συμπίπτει με το ποσο που γραφει ο ΕΦΚΑ. Στη δική μου περίπτωση το 2017 είχα και ένα ποσό Ε το οποίο ήταν απο υπαγωγή μου στο 9-39 (μπλοκακηδες). Το ποσό αυτό του τιμολογίου, επειδή ήδη έχουν πληρωθεί εισφορές για αυτό, το αφαιρώ από το Γ. Και πάλι το ποσο δε συμπίπτει

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως υπολογίζεται αυτό το περιβόητο ΚΦΑ και τι ποσό τελικά αντιστοιχεί στις καταβλητέες εισφορές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι ο υπολογισμός βασίζεται μόνο στα έσοδα που είχες από την εξάσκηση του Επαγγέλματος και όχι σε άλλα έσοδα πχ ενοίκια

Link to comment
Share on other sites

 

12 hours ago, kitharas said:

Μιλάμε για την εκκαθάριση του 2018. Συνεπώς λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα του 2017 καθώς και οι καταβλητέες εισφορές του 2018. Αυτές τις βρήκα από το περσυνό εκκαθαριστικό του ΕΦΚΑ. Ας κάνω ένα παράδειγμα

Έστω οτι το 2017 είχα συνολικό δηλωθέν εισόδημα Α και έξοδα Β. Άρα το ΚΦΑ είναι Γ=Β-Α. Οι καταβλητέες εισφορές είναι Δ όπως προκύπτουν με τον τρόπο που ανέφερα. Συνεπώς το εισόδημα είναι Γ+Δ και λόγω της έκπτωσης του 15% είναι 85%(Γ+Δ).

ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ 2018 στο πεδίο ΚΑΘΑΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ από την Επιχειρηματική Δραστηριότητα 
{ [Ε3_2017_ΣΤ(452 ή 453 αν εμπίπτατε στην περ.στ' παραγρ.2 άρθρου 12 ν.4172/2013)]

μείον

[το ποσό που αναφέρετε ως ποσό Ε το οποίο είναι αυτό από υπαγωγή άρθρο 39.9]

συν

[το ποσό που αναφέρετε ως ποσό Δ, δηλαδή τις καταβλητέες εισφορές του 2017, και όχι του 2018 όπως αναφέρετε αλλά το "σώζετε" με τον επόμενη διευκρίνηση που κάνετε] } x 85%

EDIT: Γράφετε ως ιδιώτης ? Αν όχι κάν' τε ένα κόπο και ενημερώστε το προφίλ σας με την σωστή ιδιότητα, βοηθάει στο να γνωρίζουμε αυτό σχετικά με τον "συνομιλητή" μας, καθώς επίσης θα βοηθηθείτε αρκετά στο να λαμβάνετε απαντήσεις.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.