Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό γεωτεμαχίου σε περιοχή υπό κτηματογράφηση


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, χρόνια πολλά. Δημήτρη εμένα μου ζήτησαν ένα τοπογραφικό διάγραμμα, δεν μπλέκομαι με τα νομικά της υποθέσεως και καλύτερα γιατί φαίνεται πολύπλοκη υπόθεση. Από ό,τι ξέρω είναι υπόθεση κληρονομιάς όπου ο αποθανών δεν είχε τίτλους και ο ίδιος το είχε από κληρονομια. Είναι ένα αγροτεμάχιο που περνά από γενιά σε γενιά προφορικά. Πρέπει να δημιουργήθηκε από προφορική διανομή γιατί κάποια από τα γειτονικά είναι συγγενών τους. Δεν γνωρίζω αν το δήλωναν στο Ε9.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Όπως προανέφερα το τοπογραφικό διάγραμμα θα απαιτηθεί σίγουρα για την καταχώρηση στο Κτηματολόγιο. Τα υπόλοιπα, για να στοιχειοθετήσει τη χρησικτησία  θα τα αναζητήσει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή Χρονιά σε όλους.

Εχω ένα κληροτεμάχιο (απο διανομή) σε περιοχή υπο κτηματογράφηση (χαλκιδική).

Στο αρχικό τοπογραφικο και συμβόλαιο αγορας, το εμβαδόν ειναι 4375 τμ.

Στην 2η ανάρτηση, το εμβαδόν αναγράφεται 4105 τ.μ. Στις παρατηρήσεις όμως, αναγράφεται:

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΑΣΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ: ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΓΕΩΤΕΜΑΧΙΟΥ ΕΜΒΑΔΟΥ 149 Τ.Μ., ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ
ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (Δ/ΝΣΗ ΔΑΣΩΝ)

Τι σημαίνει αυτό ακριβώς, υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το τελικό εμβαδο απο 4105 σε 4105-149=3956 και να χαθεί η αρτιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει αποτύπωση, δεν υπαρχει καν περιφραξη.

Στο δασικο χαρτη φαίνεται οτι είναι κολλητα αλλά δεν μπορω να καταλάβω ποιο είναι το διεκδικουμενο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικο εμβαδον ειναι το εμβαδον του παραχωρητηριου   

Εχεις γεωργικο κληρο,  εμβαδου....τμ.

 Αυτο δεν αλλαζει

Θα κανεις εφαρμογη του παραχωρητηριου ωστε να προσδιορισεις το γηπεδο

Και θα δεις και αυτη την εγκυκλιο

https://diavgeia.gov.gr/doc/Ψ2ΨΠ4653Π8-1ΥΘ?inline=true

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.