Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρέπεται η προσωρινή αφαίρεση φωτοβολταϊκών από ταράτσα για χρήση σε εξοχικό για 2 μήνες;


Μεγακλής

Recommended Posts

Επιτρέπεται η προσωρινή αφαίρεση φωτοβολταϊκών από ταράτσα για χρήση σε εξοχικό για 2 μήνες; Πχ των μισών πάνελ. Ή όσων χρειάζεται το εξοχικό.

Edited by Μεγακλής
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη;;;..

αν επιτρεπεται

-η αφαιρεση;

-η χρηση σε εξοχικο ;

-οι 2 μηνες;

αφαιρεση απο που; εισια με καποιο προγραμμα δινει ρευμα στη ΔΕΗ;

δωσε πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι με κανένα πρόγραμμα. Αν βάλω φωτοβολταϊκά με πρόγραμμα σε μία ταράτσα, έχω δικαίωμα να αφαιρέσω μερικά πάνελ με τα χέρια μου από την ταράτσα και να τα πάω στο εξοχικό για χρήση στο εξοχικό για 2 μήνες μόνο σε αυτόνομο σύστημα; Με άλλα λόγια, είναι δικά μου τα πάνελ να τα βάλω όπου θέλω ή ανήκουν στην τράπεζα μέχρι να πάρει τα λεφτά της πίσω;

Επίσης τι γίνεται αν δεν εμπλακεί τράπεζα και τα βάλω από την τσέπη μου τα λεφτά; Το συμβόλαιο με τον ΔΕΔΔΗΕ υποχρεώνει να είναι όλα τα φωτοβολταϊκά συνεχώς στην αρχική ταράτσα;

Edited by Μεγακλής
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Μεγακλής said:

 ..το συμβόλαιο με τον ΔΕΔΔΗΕ υποχρεώνει να είναι όλα τα φωτοβολταϊκά συνεχώς στην αρχική ταράτσα;

Το συμβόλαιο που έχεις στα χέρια σου τι γράφει σχετικά?

Με αρμόδιο τμήμα της ΔΕΔΔΗΕ μίλησες?

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Μεγακλής said:

...Δεν μίλησα με κανέναν.

οπότε ξεκίνα να μιλήσεις πρώτα με τους αρμόδιους στην ΔΕΔΔΗΕ κι αν υπάρξουν ειδικά προβλήματα ενημερώνεις και αναζητάς λύσεις.

Σε υποθετικά προβλήματα θα υπάρχουν και υποθετικές απαντήσεις.

Οπότε ενημερώνεσαι και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα κάποιος να έχει ένα ασυμπλήρωτο υπόδειγμα συμβολαίου να διαβάσω. Πρώτα μαθαίνουμε, μετά μιλάμε με κρατικούς υπάλληλους μη μας ξεφύγουν κουβέντες.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει το παρακάτω, ίσως να είμαι και εκτός θέματος, διότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις.
Λοιπόν, στο ΦΕΚ 1079Β/2009 "Ειδικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης Φωτοβολταϊκών Συστημάτων σε κτιριακές εγκαταστάσεις και ιδίως σε δώματα και στέγες κτιρίων", στο Άρθρο 10 του Παραρτήματος που αφορά στην Σύμβαση Συμψηφισμού, αναφέρει το παρακάτω.
Απ' ότι είδα αν και παλαιό ΦΕΚ το μνημονεύει στην σελίδα του ο ΔΕΔΗΕ (και ο ΛΑΓΗΕ).
Υποθέτω ότι στην σύμβαση θα αναφέρει κάτι ανάλογο αν όχι το ίδιο ή θα μνημονεύει τον νόμο.

Πάντως αν ψάξεις στο διαδίκτυο με θέμα "Σύμβαση συμψηφισμού φωτοβολταϊκά" θα βρεις συμβάσεις.

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπ΄ρχουν πολλές υποχρεώσεις στα χαρτιά (όχι μόνο στα ΦΒ) που δεν τηρούνται.

Στην προκειμ΄νεη ππερίπτωση κανέις δεν θα ασχοληθεί με το αν θα λειτουργήσετε μερικώς ή ολικώς το Φ/Β σας. Οπότε μπορείτε να "παίζετε" με αυτό εφόσον αυτό δεν προκαλέι προβλήματα στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία υποχρέωση για περιοδικό έλεγχο της εγκατάστασης από τον ΔΕΔΔΗΕ ή μηχανικό για έκδοση κάποιου πιστοποιητικού κάθε τόσο;

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.