Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με υγρασία σε διπλοκατοικία


freedom29

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Γράφω εδώ να ακουσω γνωμες απο παρομοιες εμπειριες.

Ειμαι ιδιοκτητρια μιας διπλοκατοικιας (2 ανεξαρτητα διαμερισματα) στο Μαρουσι. (ετος κτησης 1965 & 1967) μαζι με την οικογενεια μου.

Στο επανω διαμερισμα εγινε ανακαινιση το 2008. (πλακακια, μπανιο,κουζινα,κουφωματα) και θερμομονωση ταρατσας.

Το 2015 εγινε και εξωτερικη θερμομωνση τοιχου που εμφανιζε το προβλημα υγρασίας.

Απο τοτε και έπειτα το επανω σπιτι σιγα σιγα εμφανιζει προβληματα υγρασιας στο ταβανι σε ολα τα δωματια καθως και στο μπανιο (εχει απο επανω παταρι).

Το κατω σπιτι εχει επισης θεματα υγρασιας απο το εδαφος και χρηζει ανακαινισης)

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1. Υπαρχει πιθανοτητα αυτο το εκτεταμενο προβλημα να αντιμετωπιστει πληρως;  Και εαν ναι τι ειδικοτητα πρεπει να αναλαβει το θεμα;

2. Μπορει κανεις να εγγυηθει οτι αυτο δεν θα ξαναγινει;

3. Πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο να ανεγερθει εκ νεου καποια στιγμη;

Εχω φερει πολλους τεχνητες και μηχανικους και εχω ακουσει πολλες διαφορετικες γνωμες πριν κανω την μονωση ταρατσας και εξωτερικη θερμομονωση αλλα γιατρεια δεν βρηκα.

Εχω βαρεθει να δινω χρηματα και να ξεφλουδιζουν τα ταβανια.

Την καθοδηγη σας παρακαλω!

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σε πρώτη  φάση αρχίστε να αερίζετε το σπίτι πολύ καλά , αν η υγρασία δημιουργείται εσωτερικά ενδεχομένως ευθυνεται το φαινόμενο θερμοκηπίου. 'Εχετε μονώσει πολυ καλα το σπίτι και ο ελλειπης αερισμός δημιουργεί υγροποιήσεις εντός της οικίας. Επίσςη αν έχετε τζάκι κρατάτε ανοικτή την καμινάδα για όλη τη διάρκεια του έτους. Το χειμώνα το πρόβλημα της υγρασίας γίνετια πιο οξύ γιατί το σπίτι θερμένεται υπερβολικα και λόγω διαφορας θερμοκρασίας η υγροποίηση είναι πιο έντονη στα ταβάνια . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Αεριζω και αφυγραντηρα εχω αλλα σωτηρια δεν βρισκω.  Εχουν περασει ποσα χρονια που ασχολουμαι με αυτο!!!

Η μόνωση στην ταρατσα και στον τοιχο εγιναν γιατι ειχα θεμα με την υγρασια μπας και δω σωτηρια. Οχι για να γίνει χειρότερο.

Το πρόβλημα μου είναι πως θα απαλλαγώ απο αυτό. Εχω διαβασει ολο το ιντερνετ για "προληπτικα" μετρα. 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η παρουσία έντονης υγρασίας στην οροφή οφείλεται σε δύο αιτίες

Στον εγκλωβισμό της εσωτερικής υγρασίας (μη επαρκής αερισμός)

Στον εγκλωβισμό υγρασίας (ομβρίων) μεταξύ πλάκας και υγρομόνωσης οροφής. 

Άρα, αρχικά ελέγχεται η στεγανότητα της υγρομόνωσης της οροφής

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Και ποιος θα μπορούσε να με βοηθησει σε αυτο το προβλημα ? . Διοτι οι μηχανικοι  που το είδαν λενε δεν υπαρχει θεμα στην μονωση της ταρατσας.

Και το προβλημα απο οταν το ειπαν αυτο ηταν σε 1 δωματιο και τωρα ειναι σε ολα σχεδον!

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

πιθανώς απο κάπου θα περνάει νερό, μήπως μετα τη μόνωση είχατε βάλει ηλιακό θερμοσίφωνα ή κάποια κεραία τηλεόρασης ή έγινε κάποια εργασία που τρύπησε τη μόνωση ; οι υδρορροές της ταράτσας είναι όλες ανοιχτές και χωρίς τρυπήματα; Είναι δύσκολο να πουμε παραπάνω πράγματα χωρίς κάποια στοιχεία ή φωτογραφίες 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει γινει τπτ απο αυτα. 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εξ αποστάσεως, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Ας δει την πλάκα κι ένας ειδικός τεχνίτης στις μονώσεις. Ίσως καταλάβει πολύ περισσότερα από τους συναδέλφους.

Προσοχή όμως. Μην είναι κανείς από αυτούς που "όλα τα σφάζουν κι όλα τα μαχαιρώνουν", αλλά κάποιος έμπειρος κι αξιόπιστος. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ταβάνια απλά ξεφλουδίζουν ή βγάζουν και κίτρινες - πράσινες στάμπες ή μούχλα?
Ξεφλουδίζουν με μικρές πιτσιλιές ή μπορείτε να αφαιρέσετε ολόκληρη φλούδα με τα χέρια τραβώντας την άκρη?
Η θερμομόνωση έγινε στην ταράτσα και έναν εξωτερικό τοίχο?
Έχετε παρατηρήσει αν το φαινόμενο γίνεται πιο έντονο το χειμώνα?
Το σπίτι έχει μυρωδιά υγρασίας?
Ο αφυγραντήρας έχει μετρητή υγρασίας (αν έχει, πόσο δείχνει συνήθως?). Πόσο νερό απομακρύνετε τη μέρα με τον αφυγραντήρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.