Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα εξοχικη κατοικια χωρις ΔΕΗ


transit

Recommended Posts

Καλησπερα και καλές διακοπές, 

 

Σκοπεύω να τοποθετήσω ένα προκατ σπίτι σε ένα οικόπεδο που έχω. 

Θα ξεκίνησω με τις άδειες κλπ το επόμενο καλοκαίρι. 

Το θέμα μου είναι ότι θα πηγαίνω αυστηρά λίγες μέρες το χρόνο και σκέπτομαι να μην βάλω ρεύμα.

Για τις ανάγκες ρευματοδοτησης, υπάρχει μια σκέψη να βάλω φωτοβολταϊκά η οτι αλλο εναλλακτικο, παντως όχι ΔΕΗ.

Γίνεται αυτό η θα σκονταψω σε κάποιο νόμο που με υποχρεώνει για κάτι τέτοιο? 

 

Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια. 

Edited by transit
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, transit said:

... σε ένα οικόπεδο που έχω. 

...

είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το γεωτεμάχιο ιδιοκτησίας σου? Εντός ή εκτός σχεδίου πόλης.

 

Για ΔΕΗ δεν γνωρίζω να υπάρχει υποχρέωση σύνδεσης με το δίκτυο. Αν είναι εντός σχεδίου όμως και υπάρχει αγωγός αποχέτευσης είναι υποχρεωτική η σύνδεση.

Και μη "ξεχάσεις" να το δηλώσεις στον Δήμο για να σου υπολογίσουν και το ΕΜΦΙΑ, δημοτικά τέλη κλπ, διότι όταν σε βρουν ακόμα και μετά μερικά χρόνια θα σε χρεώσουν αναδρομικά και με προσαυξήσεις. Δεν υπάρχει το αν σε βρούν αλλά μόνο το όταν.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

και δεν ειναι ΕΜΦΙΑ αλλά ΕΝΦΙΑ

πού δεν θα καταργηθει...[όπως έλεγε ο  άλλος αλλά το ξεχασε...:evil:]

απλα θα μετονομασθει σε ΕΔ[δημοτικος] ΦΙΑ οταν τον αναλαβουν οι Δημοι...

Οπως έλεγαν και οι αρχαιοι ημων πρόγονοι..., ουδεν μονιμωτερον του προσωρινου...

τις καλησπερες μου

 

Link to comment
Share on other sites

΄σωστός Δημήτρη αλλά βαριέμαι να το αλλάξω.. ασε δε που μπορεί μελλοντικά να το λένε και έτσι.. 

Στην τελική όλοι καταλάβαμε τι είναι.... 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω πως θα έχει νόμιμα Φ/Β εγκατάσταση χωρίς να ενημερωθεί η ΡΑΕ...

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις, 

Δεν κατάλαβα όμως όταν αρχίσω την ανοικοδόμηση,  εάν θα πρέπει να κάνω κάτι με την ΔΕΗ. 

Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου αρτια οικοδομησιμο, βγάζω άδεια,  όλα κανονικά,  αυτό που έχω κενό είναι το θα κάνω με την ΔΕΗ  και αν μπορώ να βγάλω κανονικά την άδεια χωρίς να εμπλακεί η ΔΕΗ.

Πιθανόν αν δεν βρω άκρη και πρέπει να εμπλακεί η ΔΕΗ με το στανιό,  να βάλω ρολόι και καπάκι να κάνω διακοπή, αλλά όλα αυτά είναι εικασίες γιατί δεν ξέρω τι προβλέπει ο νομος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Faethon11 said:

Θα ήθελα να μάθω πως θα έχει νόμιμα Φ/Β εγκατάσταση χωρίς να ενημερωθεί η ΡΑΕ...

 

Γιατί να μην ενημερώσω και την ΡΑΕ και όποιον άλλον πρέπει? 

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, transit said:

..... αν μπορώ να βγάλω κανονικά την άδεια χωρίς να εμπλακεί η ΔΕΗ.

...

Μπορείς να βγάλεις Άδεια Δόμησης (αν υπάρχουν οι αναγκαίες προϋποθέσεις των πολεοδομικών διατάξεων) χωρίς καμία εμπλοκή της ΔΕΗ.

 

το που θα βρουν τα συνεργεία μετά να κάνουν τις απαιτούμενες εργασίες (που θα χρειαστούν ρεύμα) θα το λύσεις εσύ.

 

Ανέθεσε την εργασία στον Μηχανικό σου ή στο Τεχνικό Γραφείο της εμπιστοσύνης σου και θα έχεις όλα τα αναγκαία βήματα και απαιτήσεις που θα χρειαστείς. Δεν σου λύνει το ίντερνετ τα πάντα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.