Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη εξώστη πάνω από υπόστεγο


Recommended Posts

Οικοδομή τριώροφη. Ένας ιδιοκτήτης. Στην πίσω πλευρά της οικοδομής, στον ακάλυπτο υπάρχει σε επαφή μετ. υπόστεγο που ρυθμίστηκε με Ν.4495. 

Στον 2ο όροφο υπάρχει μικρός εξώστης πλάτους 1,50 μ και μήκους 10 μ (όσο και το κτίριο).

Θέλουμε να προεκτείνουμε το πλάτος του εξώστη κατά 4 μ, να γίνει μεγάλη βεράντα η οποία θα είναι 0,5 μ περίπου πάνω από το υπόστεγο.

1. Έχω θέμα με το Δ?

2. Λόγω του μεγάλου πλάτους επέκτασης θα υποστηριχτεί στο πέρας από υποστυλώματα που θα πατούν στο έδαφος. Η ΥΔΟΜ λέει ότι αυτό αμέσως θα δημιουργήσει θέμα κάλυψης στο οικόπεδο (η οποία είναι ήδη εξαντλημένη), ενώ αν είναι μόνο πρόβολος - χωρίς στήριξη - δεν μπαίνει στην κάλυψη.

3. Η εικόνα να έχω υπόστεγο και από πάνω στο 0,5 μ τον μακρύ εξώστη δεν μου κάθεται καλά... Πως θα το φτιάξουμε? Δεν πρέπει να καθαιρέσουμε το υπόστεγο για να γίνει κάτι τέτοιο?

4. Βλέπετε, αγαπητοί συνάδελφοι, κάτι άλλο που να "κλωτσάει" ?? 

Link to comment
Share on other sites

1. δεν μας λες πόσο θα απέχει απο το όριο και ποιο είναι το Δ. 

2. για να κάνεις τον εξώστη 5.5μ απο 1,5μ που είναι τωρα θα χρειαστεί κάποια υποστήριξη ( κολόνες) οπότε αυτοματως ο χώρος απο κάτω θα μετρήσει στην κάλυψη και στα ποοστά ημ/χ , δεν ξέρω να θέλεις  να τον περάσεις σαν προστέγασμα αλλά θα πρέπει να είναι μη βατό. 

3. θα είναι αντιαισθητικό κατα τη γνώμη μου και αντιπρακτικό γιατί αναμεσα στο κενο θα καθαρίζεται πολυ δύσκολα και τα πουλιά θα κάνουν πάρτι εκεί μέσα 

4. πας να κάνεις μια προέκταση 40μ2 (10*4) , απο τι υλικό θα είναι ; Αν είναι μπετονένιο πως θα ρίξεις τα μπετά ; μπαίνει πρέσα εκεί κοντά ή θα χρεώνεσαι τσάμπα τα 25μ ; Πρόβολος +4μ σε υπάρχοντα 1.5μ  (ποιας χρονολογίας είναι η υπάρχουσα κατασκευή) μου φαίνεται στατικά αδύνατο ακόμα και σε μένα που είμαι αρχιτέκτονας και όλο τσακονώμαστε με συναδ. πολ. μηχ 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, thankafe said:

Οικοδομή τριώροφη. Ένας ιδιοκτήτης. Στην πίσω πλευρά της οικοδομής, στον ακάλυπτο υπάρχει σε επαφή μετ. υπόστεγο που ρυθμίστηκε με Ν.4495. 

Στον 2ο όροφο υπάρχει μικρός εξώστης πλάτους 1,50 μ και μήκους 10 μ (όσο και το κτίριο).

Θέλουμε να προεκτείνουμε το πλάτος του εξώστη κατά 4 μ, να γίνει μεγάλη βεράντα η οποία θα είναι 0,5 μ περίπου πάνω από το υπόστεγο.

1. Έχω θέμα με το Δ?

2. Λόγω του μεγάλου πλάτους επέκτασης θα υποστηριχτεί στο πέρας από υποστυλώματα που θα πατούν στο έδαφος. Η ΥΔΟΜ λέει ότι αυτό αμέσως θα δημιουργήσει θέμα κάλυψης στο οικόπεδο (η οποία είναι ήδη εξαντλημένη), ενώ αν είναι μόνο πρόβολος - χωρίς στήριξη - δεν μπαίνει στην κάλυψη.

3. Η εικόνα να έχω υπόστεγο και από πάνω στο 0,5 μ τον μακρύ εξώστη δεν μου κάθεται καλά... Πως θα το φτιάξουμε? Δεν πρέπει να καθαιρέσουμε το υπόστεγο για να γίνει κάτι τέτοιο?

 

Αισθητικά σίγουρα δεν θα δείξει ωραίο και με τα πρακτικά προβλήματα που αναφέρει ο συνάδελφος.

Πρακτικά πας να δημιουργήσεις ένα υπόστεγο πάνω από υπόστεγο με ότι υλικό διαλέξεις, είτε κατασκευή Ο.Σ (4 κολώνες και πλάκα), είτε μεταλλική-σύμμικτη κατασκευή και να φέρεις την πλάκα στο ίδιο επίπεδο με τον εξώστη (κόβοντας τα κάγκελα με τροχό και το κούτελο (αν έχει τέτοιο- με αδιατάρακτη). Θέμα με Δ λογικά δεν θα έχεις εφόσον κολλήσεις την κατασκευή στο όριο. Θέμα με κάλυψη έχεις σίγουρα αφού όπως λες έχει ήδη εξαντληθεί και η κατασκευή αυτή θα μετρήσει στην κάλυψη. Οπότε δεν έχουμε καν περίσσευμα κάλυψης να πάμε σε προέκταση του υπόστεγου και να κολλήσουν οι νέες κολόνες στο όριο. 

Αυτό που αναφέρεις ότι η κατασκευή θα στηριχθεί στο πέρας της από υποστυλώματα δεν το θεωρώ τεχνικά εύκολο διότι είναι σαν να λες ότι θα τρυπήσεις τον πρόβολο, θα φυτέψεις με ρητίνες σίδερα και θα τα δέσεις για να προεκτείνεις την πλάκα του εξώστη ματίζοντάς την με τη νέα πλάκα και εν τέλει να τον στηρίξεις στα άκρα. Αυτό είναι Επισφαλές 100% μη σου πω και επικίνδυνο. Αν θα γίνει κάτι πρέπει να γίνει πλάκα με 4 κολώνες σε υψομετρική συνέχεια με τον εξώστη. 

Ερώτηση: Αν γκρεμιστεί το υπάρχον υπόστεγο κερδίζεις κάλυψη ή και πάλι έχει εξαντληθεί από την κάλυψη του κτιρίου;

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με το τελευταίο (αλλά βασικότατο) ερώτημα του Παύλου.

Αν, κατεδαφίζοντας το υπόστεγο, υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης.

Αν ναι,  διαιρείς την υπολειπόμενη επιφάνεια κάλυψης δια του πλάτους του κτιρίου (=μήκος του εξώστη), για να δεις το επιτρεπόμενο πλάτος, και πάντα σε συνδυασμό με το Δ.

Αν όχι, ξέχνα τον εξώστη

Δες αυτά, και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πάρα πολύ. Οι απόψεις σας αναφέρονται και στο πολεοδομικό κομμάτι και στο κατασκευαστικό και οι ανησυχίες που εκφράσατε ταυτίζονται με μένα...

Το οικόπεδο είναι με μεγάλο ακάλυπτο (10 * 60) και δεν φτάνω με την προσθήκη του εξώστη στο πίσω όριο.  Στο πλαϊνό όριο, ο εξώστης θα έχει το πλάτος της οικοδομής, 10 μ δηλαδή και θα κολλήσω στο όριο. Γίνεται ακόμα, ε; 

Ίσως αυτό που ήθελα να πω αν υπάρχει κάποιου είδος περιορισμός κατακόρυφα, αφού το υπόστεγο θα σκεπάζεται από τον μεγάλο εξώστη με απόσταση 0,5 μ.

Θα είναι βατός χώρος, από σύμμεικτη κατασκευή όπως το περιγράφει ο Παύλος. Επειδή και το υπόστεγο από κάτω είναι μεταλλικό με καλές κολώνες, με πλάτος όσο και η οικοδομή 10 μ, σκεφτόμουν να εκμεταλλευτώ τα υποστυλώματα του με κάποιο τρόπο. Τότε θα έμπαινε στην κάλυψη? Όπως είπα η κάλυψη έχει εξαντληθεί και το υπόστεγο είναι εν μέρει με άδεια και το υπόλοιπο με υπαγωγή (και όλο με υπαγωγή λόγω ότι έχει αλλάξει το ύψος του...) 

Και ναι Παύλο, και εγώ θέλω να την κάνω ανεξάρτητη την κατασκευή αλλά με σταματάει η κάλυψη. Αν γκρεμίσω το υπόστεγο κάτω από την επέκταση του εξώστη κερδίζω φυσικά την κάλυψη, έρχομαι σε ποσοστό μικρότερο από το επιτρεπτό, αλλά μετά ο εξώστης θα έχει πάλι το ίδιο μέγεθος περίπου και σε περίπτωση υποστυλωμάτων εξαντλείται και υπερβαίνουμε το ποσοστό κάλυψης... Η μια η άλλη...

Να πω σκέφτομαι:

Α) Πάω για άδεια επέκτασης εξώστη με Βεβαίωση όρων δόμησης και μετά Κατηγορία 3 με δική μου ευθύνη και είτε παρουσιάζω τον εξώστη με υποστυλώματα και το θεωρώ ότι είναι πάνω από κτίριο μου μετράει στην κάλυψη (κάνω λίγο τον χαζό δηλ....) είτε με μεταλλικούς προβόλους και αλυσίδες ανάρτησης (αρχίσαμε...!) και στην κατασκευή το κάνω όπως πρέπει - με κολώνες - και αν μας μιλήσει ο Ελεγκτής τροποποιώ την άδεια και βλέπω πως κινούμαι...

Ο ελ. δόμησης θα έρθει?? μια φορά στο τέλος? 

Τι λέτε??? 

Ευχαριστώ - Καλημέρα σας

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι λάθος!!!

Ό,τι κάνεις, θα είναι σύμφωνα με τους κανονισμούς

Η λογική "βγάζω άδεια για ξεκάρφωμα, και μετά κάνω ό,τι θέλω", πέρα από αντιεπαγγελματική-αντιεπιστημονική (για να μην πω τυχοδιωκτική), είναι επικίνδυνη.  

Είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις την ισχύουσα νομοθεσία και τις συνέπειές της?

Αν ναι, φρόντιζε να ενεργείς εντός των πλαισίων της. Αν όχι, μάθε την πρώτα, και μετά ασχολήσου με το επάγγελμα.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

και καλα,

αφου με το μεγαλο μπαλκονι θα εχεις ενα νεο υποστεγο, ωραίο και τσίλικο...

γιατι δεν γκρεμιζεις το παληο???

Οσο για το  να χρησιμοποιήσεις τα  μπουντρελια του παληού υποστέγου σαν "κολώνες" και πανω σε αυτα να πατησεις μια πλακα με Ο/Σ...

 ξεφευγει απο καθε  λογικη ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην βγάζετε τα μαχαίρια τόσο γρήγορα...

Το θέμα μας είναι σαν μηχανικοί να βρεθεί η ΛΥΣΗ.

Αν ήταν να κάνω κάτι με δόλο, δεν θα το συζητούσα εδώ μαζί σας. 

Δημήτρη το παλιό να το γκρεμίσω, αλλά και το νέο και τσίλικο όπως λες χρειάζεται και άλλο ποσοστό κάλυψης που ήδη δεν το έχω (δες και πάνω).

Τα μπουντρέλια εσύ τα ξέρεις?? Είναι μεγάλες διατομές ΙΡΕ και θα μπορούσαν να δεχτούν μεγάλα φορτία. 

Απλά έθεσα την υπόθεση αφού έχει γίνει κατάληψη της κάλυψης από το υπόστεγο, να μην ξαναμετρηθεί στο διάγραμμα κάλυψης ξανά...

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω... 

Link to comment
Share on other sites

ο κάθε πελάτης μπορεί να ζητάει οτι γουστάρει είτε γιατί δεν ξέρει είτε γιατί ξέρει και ψάχνει να βρει το κοροϊδο που θα ασχοληθεί. Έτσι οπως τα περιγράφεις μου φαίνεται δύσκολο να υλοποιηθεί το έργο χωρίς να γίνουν παραβάσεις ή αλχημείες. Σαν μηχανικός αποφασίζεις πως θες να το χειριστείς. Αυτό με την άδεια είναι μπακαλίστικο και αντιεπαγγελματικό και θυμίζει λογική λαμόγιου εργολάβου παρά υπεύθυνου επιστήμονα μηχανικού.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να γίνει μια προέκταση 1μ-1.2μ  που φαίνεται ρεαλιστική (αρκεί να έχεις και ποσοστό εξωστών για να το καλύψεις)

Link to comment
Share on other sites

μήπως σου είπες ο ιδιοκτήτης να αντικαταστήσει το υπόστεγο και την "νομιμοποίηση" του με βεράντα (επέκταση εξώστη) και να γίνει η κατασκευή του χωρίς οικ. αδ.???

η καθημερινή μου τριβή με τους ιδιοκτήτες αυτό με προδιαθέτει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.