Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Vector Works


Recommended Posts

Γεια χαρά συνάδελφοι.

 

Λοιπόν έψαχνα για προγράμματα σχεδιαστικά τύπου autocad για να πάρω μια ιδέα μπας και μπω στο τρυπάκι του να κάνω κανα μάθημα. Τεσπα πέτυχα το εν λόγω πρόγραμμα. Παραθέτω λοιπόν τα ακόλουθα για να πάρετε μια ιδέα:

 

VectorWorks FUNDAMENTALS 2009

Το VectorWorks είναι μια εφαρμογή CAD ευρείας χρήσης.

Το εύκολο και φιλικό περιβάλλον του συγχωνεύει όχι μόνο το

δισδιάστατο σχέδιο με το τρισδιάστατο μοντέλο και τα

renderings, αλλά και τα δεδομένα που αφορούν αντικείμενα του εγγράφου.

 

 

VectorWorks FUNDAMENTALS & RenderWorks 2009

Το προϊόν αυτό είναι συνδυασμός του VectorWorks με το

RenderWorks. Το RenderWorks δίνει τη δυνατότητα

δημιουργίας υφής, φόντου και δίνει δυνατότητα

φωτερεαλιστικού rendering με τεχνολογία ray-tracing.

 

VectorWorks ARCHITECT 2009 (έχει και έκδοση με το renderworks)

Το VectorWorks Architect προσφέρει ό,τι και το απλό

VectorWorks αλλά διαθέτει επιπλέον εργαλεία και

χαρακτηριστικά που αφορούν την κατασκευή κτιρίων, όπως

εργαλεία δημιουργίας ανάγλυφου εδάφους,

τηλεπικοινωνιακών, υδραυλικών και ηλεκτρικών

εγκαταστάσεων, περισσότερα Σύμβολα και υφές. Επίσης,

προσθέτει εξειδικευμένα εργαλεία διαχείρησης δεδομένων,

αυτοματοποίησης εργασιών και εργαλεία προ-μελέτης.

 

Η ερώτηση είναι αν το έχει δουλέψει κάποιος και αν μου προτείνετε να ασχοληθώ μαζί του.

 

Σημείωση: Το πρόγραμμα απαιτεί και ένα φλασάκι για να τρέξει (hasp) αλλά νομίζω ότι αυτό συμβαίνει στα περισσότερα προγράμματα του είδους. Ωστόσο κοστίζει 42,5 ε χωρίς φπα αλλά δεν γνωρίζω αν είναι καλή τιμή...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

το είχα δει πριν χρόνια να το δουλεύει αρχιτέκτονας.Το βασικό που θυμάμαι είναι ότι δεν έχει OSNAP

Link to comment
Share on other sites

βασικό που θυμάμαι είναι ότι δεν έχει OSNAP

 

Το οποίο είναι?

 

Πάντως το vectorworks στην Ελλάδα το βρίσκω μέσω rainbow που είναι και η αντιπροσωπεία της apple (για όλα τα προιόντα εκτός του iphone) στην Eλλάδα.

 

Μάλιστα στο site τους διαφημίζουν πλέον το vectorworks 2010...

 

δείτε εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλημερα σας...

 

εχω προβλημα με την εγκατασταση του vectorworks2010 στον υπολογιστη μου.

Γινεται κανονικα η εγκατασταση του προγραμματος και μετα μου ζηταει να κανω ενεργοποιηση του λογαρισμου μου μεσω internet,σε αυτο το σημειο βγαινει το μηνυμα οτι ο κωδικος μου δεν ισχυει.

επικοινωνησα με το τμημα υποστηρηξης,εκαναν φιλοτιμες πρσπαθειες να βρουν την αιτια αλλα τιποτα.

 

σημαντικη σημειωση:εχω εγκαταστημενα ελληνικα windows vista home premium και το vw2010 ειναι γερμανικη εκδοση.υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται αυτο?:|

 

αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια,θα με βοηθουσε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα !

 

σίγουρα έχει περάσει αρκετός καιρός απ την αρχική σου ερώτηση !

 

χρησιμοποιώ το Vectoworks από το 2000 σε Mac και είμαι πολυ ευχαριστημένος με το πρόγραμμα !

 

Λειτουργεί και σε PC καθώσ και σε Mac το έχω περασμένο και στα δυο κι έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, με τη διαφορά οτι τα Μαc δεν κολλάνε ενώ τα pc θέλουν φροντίδα και προδέρμ !

 

Σα πρόγραμμα το βρίσκω πολύ πιο εύκολο από το Autocad μπορείς πολύ γρήγορα να σχεδιάσεις και να κάνεις 3D με φοβερους φωτορεαλισμούς σε επίπεδο Studio Max καθώς επίσης και walkthroughs στο κτήριο σου κτλ.

 

Για να τα κάνεις αυτά θέλεισ το πακέτο με το Renderworks , υπάρχουν και πακέτα με ηλετρολογικές και μηχανολογικές εγκαταστάσεις που σου κάνουν την ζωή ακόμη πιο εύκολη καθώς επίσης μπορείσ να κάνεις πολύ καλά τοπογραφικά σχέδια με τισ κατάλληλες μετρήσεις !

 

τα σχέδια σου μπορείς να τα κάνεις export σε DWG και DXF αρχεία compatible autocad καθώς επίσης και το αντίστροφο να κάνεις import αρχεία απο autocad .

 

σε γενικές γραμμές δίνω ένα 10/10 στο πρόγραμμα κι το προτείνω . αν θέλεις κάποιες πληροφορίες ρώτησε με !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@achristoforidis

 

μόλις απάντησες στην απορία μου αν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το εν λόγω πρόγραμμα. Βλέπω οτι υπάρχει μεγάλη ζήτηση στις αγγελίες έξω για vectorworks και είχα ενδoιασμούς αν πρέπει να μπω στην διαδικασία να το μάθω ή όχι. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

achristoforidis: μπορείς να μας δείξεις κανένα link (όχι απαραίτητα δικά σου) με renders από το πρόγραμμα (μιας και αναφέρεις ότι είναι σε επίπεδο max)?

Με ποιούς renderers είναι συμβατό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.