Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωθερμία


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Συνάδελφοι Μηχανικοί Μηχανολόγοι, (το συνάδελφοι πάει στο "Μηχανικοί", εγώ είμαι Πολιτικός...)

Έχει κανείς σας υπόψην βιβλιογραφία για Γεωθερμία στην πράξη, δηλ. διαστασιολόγηση, μήκος σωληνώσεων υπογείου δικτύου κλπ. Κάποια συγγράμματα Ελληνικά (2-3 όλα και όλα) που κυκλοφορούν είναι πολύ θεωρητικά και γενικά και δεν βοηθούν στον σκοπό για τον οποίον τα θέλω.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά συνάδελφε!

 

Δεν έχω υπόψη μου κάποια σχετική βιβλιογραφία, άλλα ίσως θα μπορούσες να απευθυνθείς σε κάποιον από αυτούς τους καθηγητές του Πολυτεχνείου, οι οποίοι διδάσκουν το μάθημα της Επιστήμης και Τεχνολογίας της Γεωθερμίας.

 

check th link: http://www.metal.ntua.gr/index.pl/7d3d10d8_gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και τώρα που λέμε για γεωθερμία ποια η γνώμη σας για αύτου του είδους την εναλλακτική πηγη ενέργειας?

Είναι έτοιμη η αγορά να την δεχτεί? Προχωράει το θέμα? Ή όπως τα φωτοβολταικά μόνο διαφήμιση και απο πράξη τπτ??

Link to comment
Share on other sites

Οι εναλλακτικές πηγές ενέργειας είναι καλές, το μεγάλο τους όμως αρχικό κόστος τις καθιστούν πρακτικά απαγορευτικές. Παράδειγμα (χονδρικά) για μια μονοκατοικία το επιπλέον κόστος για γεωθερμία έιναι περίπου στις 30.000ευρώ και για φωτοβολταικά 40.000ευρώ, σύνολο 70.000ευρώ! Όσο δηλαδή θα σου κοστίσει το μισό σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

30000 χιλιάρικα για γεωθερμία?? Τι διάλο? Συζητούσα με ένα φίλο προχθές και μου έλεγε οτι η αντλία θερμότητας έχει γυρω στα 4000. τα υπόλοιπα 26000 τι είναι??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το καλύτερο εργαλείο είναι το HOT2000 simulator. Για απλές διαστασιολογήσεις, υπάρχουν φύλλα excel. Eναλλακτικά μια ενδιάμεση αξιόπιστη λύση (που δεν έχω δουλέψει) αλλά την υποστηρίζει το ΚΑΠΕ ΚΑΝΑΔΑ είναι το retscreen. Στο ΚΑΠΕ Καναδά εργάζεται ίσως ο καλύτερος επιστήμονας σε θέματα γεωθερμικής ενθαλπίας και υπολογισμού μετάδοσης σε υπεδάφιες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεισ ενα πηγαδι η η γεωτρηση,ποταμι η θαλασσα κοντα υπαρχει γεωθερμια με 500 ευρω.

για ενα ενεργοβορο ρυπαινον τζιπ δινουνε 100 000 ευρω για γεωθερμια δεν δινουνε?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η παρατήρηση σου.

off topic

Εντάξει ό μέσος έλληνας δεν δίνει 100,000 € για τζίπ...

Επίσης αυτός που έχει να δωσει τόσα για ένα αυτοκίνητο προφανώς για να τα βγάλει δεν πάει με το σταυρό στο χέρι ούτε έχει την μεγαλύτερη περιβαλλοντική συνείδηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.