Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωθερμία


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Προσωπικη αποψη μου ειναι οτι παντα στην Ελλαδα απομωνονουμε τον ενα τομεα απο τον αλλο κατι που για μενα ειναι λαθος.

 

Καταρχην ειναι η αβαθης γεωθερμια που τυγχανει ευρειας εφαρμογης, ναι ειναι ανανεωσιμη (εφοσον δεν χτιζομαι ο ενας πανω στον αλλον οπως γινεται στην Ελλαδα) και εχει και καλη εξοικονομηση εφοσον το κτιριο που χτιζουμε ειναι κατασκευασμενο με αναλογα υλικα (μονωσεις, προσανατολισμος, βιοκλιματισμος κλπ κλπ)

Επειδη στην Ελλαδα (καλα θα κανουμε να το παραδεχτουμε ολες οι ειδικοτητες) χτιζουμε τυφλοσουρτη με ενα ΓΟΚ αγκαλια και 2-3 προγραμματα Η/Υ (κατα το 80% σπασμενα) μην περιμενουμε ουτε η Γεωθερμια να εφαρμοστει σωστα και αποδοτικα ουτε τα φωτοβολταικα ουτε οι ανεμογεννητριες.

 

Απαιτειται αλλαγη σκεπτικου, νοοτροπιας και μεθοδολογιας και δεν βλεπω να ειναι εντονη η διαθεση αυτη στον τεχνικο κοσμο.

 

 

Επι του θεματος λοιπον η αποδειξη της σωστης εφαρμογης ειναι το κτιριο αυτο http://www.promitheaspirforos.gr/gr/ .

Παρουσιαστηκε και στην ΕΡΤ στην εκπομπη GREEN κατι καθως επισης ειναι γνωστο σε Γαλλια και Γερμανια για τις τεχνικες που αναπτυχθηκαν (οχι δεν γνωριζω τι τοσο διαφορετικο εχουν κανει).

 

Αξιο αποριας επισης καποιος ανεφερε καποια XLS για υπολογισμους.

Υπαρχουν στο download section στο site?

 

Παντα ολα τα παραπανω αποτελουν την αποψη μου χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επι του θεματος λοιπον η αποδειξη της σωστης εφαρμογης ειναι το κτιριο αυτο http://www.promitheaspirforos.gr/gr/ .

Παρουσιαστηκε και στην ΕΡΤ στην εκπομπη GREEN κατι καθως επισης ειναι γνωστο σε Γαλλια και Γερμανια για τις τεχνικες που αναπτυχθηκαν (οχι δεν γνωριζω τι τοσο διαφορετικο εχουν κανει).

Το συγκεκριμένο κτίριο εμένα με ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ πλήρως.

Δεν έχει εφαρμοστεί ούτε ΕΝΑ στοιχείο παθητικού βιοκλιματικού σχεδιασμού!!! (μόνο κάτι ζαρντινιέρες βλέπω για ξεκάρφωμα)

Και αμφιβάλλω ότι στο σχεδιασμό του απασχολήθηκε έστω και ένας αρχιτέκτονας.

 

Δεν είναι δυνατόν να ασχολείσαι με ενεργειακό σχεδιασμό και να αγνοείς πλήρως τον παθητικό. Για εμένα είναι λάθος.

 

Και πραγματικά είναι ένα ερώτημα που θα ήθελα να το θέσω στους δημιουργούς του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει η εγκατάσταση ενός συστήματος για ψύξη- θέρμανση (με γεωθερμία) μιας κατοικίας 10.000 kcal, χωρίς το κόστος της εγκατάστασης?

Και εμένα με ενδιαφέρουν gkoump τα έξυπνα συστήματα που έχεις, μήπως θα μπορούσες να μας τα αναλύσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έλα, μπας και αναθερμάνω τη συζήτηση.

 

Υπάρχουν νεώτερες εμπειρίες σε υπαρκτά παραδείγματα? Τα μπλα-μπλα των διαφόρων sites είναι εξαιρετικώς ενδιαφέροντα και αρκετά πειστικά...στο θεωρητικό επίπεδο.

 

Για περιπτώσεις δόμησης σε εκτός σχεδίου και δεδομένης της απαίτησης για γεώτρηση (δίκτυο ύδρευσης δεν υπάρχει ως συνήθως) σκέφτομαι ότι είναι εύκολος ο συνδυασμός - εφόσον είναι εφικτός. Είναι? Μπορεί η ίδια γεώτρηση να χρησιμοποιηθεί και για τα δύο? - λογικά ναι...αλλά δεν είναι κι η δουλειά μου. Προφανώς μιλάμε για κατακόρυφο γεωθερμικό σύστημα.

 

Τώρα πού θα βρεθεί αξιόπιστος μελετητής...άλλο φρούτο.

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη ποιότητας του νερού δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις την ίδια γεώτρηση.

 

Από άποψη λειτουργίας μάλον υπάρχει. Η γεωθερμία απαιτεί αρκετά μεγάλες παροχές δηλαδή μεγάλη αντλία. Θα χρησιμοποιείς τόσο μεγάλη αντλία για την ύδρευση; Επιπλέον η γεωθερμία δε χρειάζεται μεγάλο μανομετρικό, ίσα που να περνάει το νερό από τις σωλήνες και τους εναλλάκτες. Δεν ξέρω πόσο ακριβώς μαζέυεται το μανομετρικό, μπορεί και να βολεύει για την ύδρευση.

 

Το κυριότερο πρόβλημα το βλέπω στην αντλία. Όταν θες μόνο νερό για ύδρευση θα κινείς και όλο το σύστημα της γεωθερμίας; Ή θα βάλεις βάνες;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη γεωθερμία και τις αντλίες θερμότητας. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

Για υπόθεση ας θεωρήσουμε κατοικία με θερμικές απώλειες 15-20KW.

 

1. Πόσο είναι περίπου το κόστος και ο βαθμός απόδοσης αντλίας θερμότητας γεωθερμίας ισχύος >=15KW.

2. Πόσο είναι περίπου το κόστος και ο βαθμός απόδοσης αντλίας θερμότητας αέρα ισχύος >=15KW.

3. Πόσο είναι περίπου το μήκος και το κόστος αγοράς του εναλλάκτη (πλαστική σωλήνα;;) και πόσο το κόστος τοποθέτησης (χωρίς την εκσκαφή).

4. Για την τοποθέτηση του εναλλάκτη, αν σκαφτεί μεγαλύτερη επιφάνεια περιμετρικά απόση θα ήταν αναγκαία για θεμελίωση και υπόγειο, μπορεί ο εναλλάκτης να τοποθετηθεί εκεί περιμετρικά του σπιτιού σε διαφορετικά βάθη εδάφους ή χρειάζεται μεγάλη επιφάνεια;

5. Στην αντλία αέρα ως ποιά χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να θεωρηθεί σταθερή η απόδοση;;

Τι γίνεται αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει χαμηλότερα; Θα χρειαστεί και συμπληρωματικό σύστημα θέρμανσης (πχ πετρέλαιο);;

 

Σε γενικές γραμμές δεν έχω βγάλει άκρη με το κόστος. Πολιτικός μηχανικός - εργολάβος μου ανέφερε κόστος αντλίας γεωθερμικής 15KW στα 1000€ και μηχανολόγος που εμπορεύεται γνωστή γερμανική φίρμα μου λέει 5000€.

 

Άλλο το κόστος της εγκατάστασης να είναι 5000€ και να γίνει απόσβεση σε 3 χρόνια και άλλο το κόστος να είναι 15000€.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε νέα οικοδομή για ιδιοκατοίκηση, στην περιοχή της Αθήνας, με κάποιο ακάλυπτο χώρο, αξίζει να εγκαταστήσω γεωθερμικό σύστημα (δεν ξέρω τι τύπου ακόμα κλειστό - ανοιχτό) με fun coils για ψύξη - θέρμανση; Μελετώ τη δυνατότητα αυτού του συστήματος οδηγούμενος από τη μόδα των ανανεώσιμων πηγών και ένα ενδιάφερον για το περιβάλλον και την απεξαρτηση από πετρέλαιο και αέριο και από το γεγονός ότι "παρουσιάζεται" ως καλή επένδυση με σίγουρη απόσβεση και αμελητέα συντήρηση.

Το σπίτι στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά έχει κάποια standar μόνωση και τοιχών και ταράτσας.

Με ενδιαφέρει η αποψή σας και για τα παρακάτω:

 

-Είναι επεκτάσιμο το σύστημα; Γιατί ενδεχομένως να καλύψω μόνο τις ανάγκες ενός τμήματος της οικοδομής; Μπορώ δηλ στο μέλλον να καλύψω και το υπόλοιπο τμήμα ή πρέπει να γίνει εξαρχής όλη η εγκατάσταση;

-Τα fun coils έχουν χαμηλότερη κατανάλωση από air condition; Με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος μπορεί να υπάρχει αντίστοιχη αίσθηση με τα συμβατικά μέσα και χειμώνα και καλοκαίρι;

-Ποιο είναι το μέσο ποσοστό οικονομίας σε σχέση με τη συμβατική θέρμανση;

-Αξίζει επίπλεον σύνδεση με ηλιακό ή φωτοβολταικό σύστημα για καλύτερο αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το θέμας της αξιοποίησης της αβαθούς γεωθερμίας για την θέρμανση κυρίως του σπιτιού μου, το είχα ψάξει πρίν ενάμιση χρόνο, συμβουλεύτικα σχετικά γερμανικά φόρουμ και site, διαπίστωσα ότι για να έχει νόημα η εγκατάσταση μιας αντλίας θερμότητας και του αντίστοιχου δικτύο (γεώτρηση κτλ), θα πρέπει το κτίριο να έχει πολύ καλή μόνωση, αλλιώς όπως και είναι λογικό η αντλία θα δουλεύει συνέχεια σπαταλώντας ηλεκτρισμό, χωρίς οι εσωτερικοί χώροι να φτάνουν στην επιθυμητή θερμοκρασία ποτέ, ειδικά στην ορεινή περιοχή που είμαι εγώ.

 

Το επόμενο βήμα για μένα θα είναι ο προσανατολισμός στην εξοικονόμηση ενέργειας, βλ. καλή θερμομόνωση, μετά το συζητάμε και για αντλίες.

 

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία:

θα μπορούσε να δουλέψει ένα σύστημα γεωθερμίας, μόνο για θέρμανση, αλλά αντί για γεώτρηση να υπάρχει μια δεξαμενή νερού αρκετά μονωμένη στην οποία να υπάρχει και μια αντίσταση η οποία να λειτουργεί με Α.Π.Ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.