Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανολόγοι Μηχανικοι ΤΕ σαν εργολήπτες ή μελετητές


Big Engineer

Recommended Posts

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω σε ποιες κατηγορίες δημοσίων και ιδιωτικών έργων μπορούμε να εγγραφούμε σαν μηχανολόγοι μηχανικοί τ.ε. Το πτυχίο μου το πήρα το 2016 δηλαδή έχω κλείσει 3 έτη από τότε και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την έβγαλα τον Ιούλιο του 2019. Πρέπει να απευθυνθώ στο ΥΠΕΧΩΔΕ και αν σε ποια μητρώα. Μπορώ το πτυχίο μου να το νοικιάσω και να κερδίσω χρήματα; Η βοήθειά σας πολύτιμη. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε, σύμφωνα με το α. 109 του Ν. 3669/2008:

«Η εγγραφή στο Μ.Ε.Κ. των διπλωματούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής, που ασχολούνται με την παραγωγή έργων, γίνεται στις ακόλουθες κατηγορίες έργων ή εξειδικευμένες εργασίες, μετά τριετία από την έναρξη άσκησης του επαγγέλματος με βάση την ειδικότητα του διπλώματος και το χρόνο απασχόλησης»

Η εγγραφή στο ΜΕΚ γίνεται 3 χρόνια μετά την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Βλέπεις ούτε εμένα βρέθηκε ένας "καθηγητής" στα 5 χρόνια που σπούδαζα να μου το πει και έχασα 3 χρόνια.

Για πληροφορίες "ypexd15.gr".

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΚ είναι το μητρώο εμπειρίας κατασκευαστών. Εάν εγγραφείς στο ΜΕΚ δεν μπορείς να κάνεις μελέτες δημοσίου, μόνο κατασκευή. ΜΕΜ είναι το μητρώο εμπειρίας μελετητών (ypex-mele.gr). Μπορείς να εγγραφείς σε ένα από τα δυο. Εάν εγγραφείς στο ΜΕΜ μπορείς να αναλαμβάνεις μελέτες δημοσίου για τις κατηγορίες μελετών στις οποίες είσαι εγγεγραμμένος.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, stayros said:

Οι Μηχανικοί ΤΕ δεν εγγράφονται ακόμα ως μελετητές. Μόνο ΜΕΚ.

Σε λίγο διάστημα θα μπορούμε; Με ενημερώσαν ότι έχει ψηφιστεί νέο ΠΔ. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, οι ΤΕ γράφονται στο ΜΕΚ στα 5 χρόνια και όχι στα 3 χρόνια όπως οι ΠΕ.

Στα 3 χρόνια μπορείς να γραφτείς στα Περιφερειακα Μητρώα για να συμμετέχεις σε έργα μικρού προϋπολογισμού. Δεν ξέρω εαν υπάρχουν ακόμα τα Περιφερεια Μητρωα

Αυτα ισχυαν με τον 3669.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 30/8/2019 at 10:21 ΠΜ, Paul_Mix said:

Συνάδελφε, οι ΤΕ γράφονται στο ΜΕΚ στα 5 χρόνια και όχι στα 3 χρόνια όπως οι ΠΕ.

Στα 3 χρόνια μπορείς να γραφτείς στα Περιφερειακα Μητρώα για να συμμετέχεις σε έργα μικρού προϋπολογισμού. Δεν ξέρω εαν υπάρχουν ακόμα τα Περιφερεια Μητρωα

Αυτα ισχυαν με τον 3669.

Πρέπει να περάσουν 5 χρόνια από την κτήση πτυχίου και πρέπει να έχεις και εμπειρία για την εγγραφή ή εγγράφεσαι αυτόματα μετά το πέρας 5 ετών;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Big Engineer said:

Πρέπει να περάσουν 5 χρόνια από την κτήση πτυχίου και πρέπει να έχεις και εμπειρία για την εγγραφή ή εγγράφεσαι αυτόματα μετά το πέρας 5 ετών;

Στο ΜΕΚ οι ΤΕ γράφονται στα 5 χρόνια από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου όπως έγραψες, αλλά χρειάζεται εμπειρία.

Στα 3 χρόνια γράφεσαι στα Περιφερειακα Μητρώα χωρίς εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.