Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για κατασκευή βόθρου σε υφιστάμενη κατασκευή


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

έχω μια περίπτωση, αυθαίρετης κατασκευής σε μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο. Το αγροτεμάχιο βρίσκεται σε δίκτυο προστασίας NATURA, και εντός ΣΧΟΟΑΠ σε περιοχή αγροτικής ενδοχώρας. Το εμβαδό του είναι 3900τ.μ και στο τοπογραφικό του συμβολαίου χαρακτηρίζεται μη οικοδομήσιμο. Εντός αυτού υπήρχε αυθαίρετη κατασκευή που νομιμοποιήθηκε με τις διατάξεις του ν.4178/13 και έχει αποπληρωθεί το 100% του προστίμου. Η κατασκευή αυτή δηλώνεται ως κατοικία στο Ε9 των ιδιοκτητών, έχει καμινάδα και κουζίνα αλλά δεν είχε τουαλέτα. Στην περιοχή δεν υπάρχουν υπόνομοι, τα σπίτια εξυπηρετούνται από βόθρους. Οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να εγκατασταθούν εκεί και θέλουν να εξυπηρετήσουν την λειτουργία της τουαλέτας με την κατασκευή βόρθου και κάποιες επισκευαστικές εργασίες που μπορώ να τις εντάξω σε μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (αλλαγή στέγης και εσωτερική διαρρύθμιση). Από ό,τι ξέρω δεν επιτρέπεται η κατασκευή βόρθου σε μη οικοδομήσιμο γήπεδο καθώς απαιτεί έκδοση οικοδομικής άδειας. Εδώ όμως έχω υφιστάμενη κατασκευή χρήσης κατοικίας. ΜΕ συναδέλφους που έχω μιλήσει(ιδιώτες όχι σε πολεοδομία ακόμα) μου λένε να βάλω και τον βόρθο στην άδεια μικρής κλίμακας. Πριν απευθυνθώ στην πολεοδομία θα ήθελα μια άποψη από το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.