Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

παραβάσεις δόμησης σε παρακολούθημα διαμερίσματος


annaathens

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

διαμέρισμα ισογείου  σε πολυκατοικία , στο οποίο διαμέρισμα ανήκει κατά αποκλειστική χρήση 105 τετραγωνικά κήπος ( παρακολούθημα του διαμερίσματος τα 105 ) έχει τοποθετήσει εντός τον 105 τμ σπιτάκι ξύλινο με στέγη 20 τμ το σπιτάκι, αυτό είναι κολλημένο στον τοίχο του διαμερίσματος και έχει είσοδο και από το διαμέρισμα προφανώς  , το ερώτημα μου είναι, υπάρχει κάποια περίπτωση νομιμοποίησης τον 20 τμ που τώρα το παρουσιάζει ως λυόμενη  αποθήκη κήπου ? (στους περίεργους το λέει αποθήκη κήπου , σε κανένα χαρτί δεν φαίνεται να υπάρχει) και γενικά τι προβλέπετε για ιδιοκτησίες αυτού του τύπου δηλαδή δηλαδή ...........αυτοτελής και  ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες στο  διαμέρισμα στο οποίο ανήκει κατά αποκλειστική χρήση ως παρακολούθημα με τα στοιχειά ΑΒΝΞΟΠΑ χώρος του ακάλυπτου ............  έτσι περιγράφετε ο χώρος αυτός στα συμβόλαια , σας ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- το τί λεει στους "περίεργους" ...πολυ καλα τα λεει..

- [τι χαρτια εχει, ξερει αυτος καλυτερα]

"Ναί", μπορει, σε τμήμα όπου εχει την αποκλειστικη χρηση,  να τακτοποιησει

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, annaathens said:

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

διαμέρισμα ισογείου  σε πολυκατοικία , στο οποίο διαμέρισμα ανήκει κατά αποκλειστική χρήση 105 τετραγωνικά κήπος ( παρακολούθημα του διαμερίσματος τα 105 ) έχει τοποθετήσει εντός τον 105 τμ σπιτάκι ξύλινο με στέγη 20 τμ το σπιτάκι, αυτό είναι κολλημένο στον τοίχο του διαμερίσματος και έχει είσοδο και από το διαμέρισμα προφανώς  , το ερώτημα μου είναι, υπάρχει κάποια περίπτωση νομιμοποίησης τον 20 τμ που τώρα το παρουσιάζει ως λυόμενη  αποθήκη κήπου ? (στους περίεργους το λέει αποθήκη κήπου , σε κανένα χαρτί δεν φαίνεται να υπάρχει) και γενικά τι προβλέπετε για ιδιοκτησίες αυτού του τύπου δηλαδή δηλαδή ...........αυτοτελής και  ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες στο  διαμέρισμα στο οποίο ανήκει κατά αποκλειστική χρήση ως παρακολούθημα με τα στοιχειά ΑΒΝΞΟΠΑ χώρος του ακάλυπτου ............  έτσι περιγράφετε ο χώρος αυτός στα συμβόλαια , σας ευχαριστώ 

Τα γράφεις και λίγο μπερδεμένα....

Τελικά είσαι συνιδιοκτήτρια και απλά θες να μάθεις αν μπορεί κάποιος να τακτοποιήσει;

Γιατί σε απασχολεί το ακίνητο του γείτονα;

Ότι είπε παραπάνω ο Δημήτρης ισχύει. Σε χώρο αποκλειστικής χρήσης μπορεί να τακτοποιήσει αυθαίρετο κτίσμα χωρίς να έχει ανάγκη καμία συναίνεση πλειοψηφίας. Αναφερόμαστε πάντοτε σε κτίριο με σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, όχι δεν είμαι ακόμη συνιδιοκτήτρια, θέλω να μάθω εάν κάποιος μπορεί να το τακτοποιησει, έχω όλα τα χαρτιά του ακινήτου δηλαδή κάτοψη και συμβόλαια γιατί με ενδιαφέρει η αγορά του και θέλω μαζί με τον τωρινό ιδιόκτητη να ξέρω τι μπορεί να γίνει και εάν αυτό που περιγραφεί στα συμβόλαια, μου αρκεί για να μην έχω μπλεξίματα μελλοντικά , στα συμβόλαια περιγραφεί μόνο τα 49 τμ και στα υπόλοιπα 105 τμ του κήπου δεν παρουσιάζει τίποτα από την κατασκευή τον 20 τμ . Το ερώτημα μου παραμένει να του ζητήσω να κάνει αυτός χαρτιά της νομιμοποίησης ? ή να το πάρω έτσι όπως το παρουσιάζει , ως αποθήκη κήπου ενώ ξέρω ότι είναι ένα δωμάτιο σπιτιού και επικοινωνεί εσωτερικά  η πολυκατοικία είναι κατασκευή του 2008 η διαδικασία την νομιμοποίησης είναι δύσκολη και χρονοβόρα ?  θα μπλέξω με δικαστήρια ή πάω και πληρώνω και αυτό είνα,ι και εάν είναι θέμα χρημάτων και μόνο, πόσο μπορεί να μου κοστίσουν αυτά τα 20 τμ  στο περίπου πάντα 4 ή 8 χιλιάδες ευρώ   ?

Link to comment
Share on other sites

ότι νομιμοποίηση - τακτοποίηση πρέπει να γίνει θα γίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προ αγοράς.

Μετά και δεν μπορείς και θα τρέχεις.

Και

υποχρεωτικά προ αγοράς θα βρείς και θα αναθέσεις σε Μηχανικό να το τσεκάρει για να σας δώσει την υποχρεωτική βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών για να γίνουν τα συμβόλαια.

Αφου θα τον χρειαστείς και θα τον πλη΄ρωσεις σε κάθε περίπτωση, βρες απο τώρα να στο τσεκάρει με τα αναγκαία σχέδια και τα πραγματικά μετρήματα που θα κάνει ο ίδιος.

Διότι συχνα πυκνά, άλλες οι επιφάνειες στους τίτλους, άλλες στην άδεια και άλλα εχουν κατασκευαστεί ... κι εσυ δεν μπορείς ουτε να το μετρήσεις ούτε να το ελέγξεις ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να αποσαφηνίσω λίγο τα όσα λέει ο Συνάδελφος παραπάνω. Την τακτοποίηση θα την κάνει ο σημερινός ιδιοκτήτης, αυτός δίνει σε εσάς και στη συνέχεια στο συμβολαιογράφο έγγραφο που αναφέρει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις ή έγγραφο που αναφέρει ότι ότι αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις έχουν γίνει στην ιδιοκτησία έχουν τακτοποιηθεί.

Γνώμη μου ότι επίσης πρέπει να έχεις Μηχανικό να ελένξεις την νομιμότητα κτιρίου διότι μπορεί αυτός να έχει κάποιον γνωστό ή να γίνει κάποιο λάθος να μην κάνει σωστά τακτοποίηση και κατόπιν να τρέξεις ή να βρεθείς με αυθαίρετο κτίσμα.

Ακόμη σημειώνω τελευταίο και κλείνω ο συνάδελφος που θα κάνει έλενχο ακινήτου από τη δικιά σου πλευρά θα πρέπει να γνωρίζει την χρήση του ακινήτου και το αν η αυθαιρεσία που συζητάμε εμπίπτει στο "αυθαιρεσίες κατηγορίας 4" ή "αυθαιρεσίες κατηγορίας 5".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.