Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλακάκια χωρίς αρμό


dionisis1960

Recommended Posts

Έχω πάρει για ένα εξοχικό κεραμικά πλακάκια κουζίνας για  τοποθέτηση σε τοίχο επιφάνειας περίπου 10 τ.μ.. Κάθε πλακάκι είναι 20Χ25 εκ. και επειδή έχουν όψη ξύλου και αισθητικά δεν θα ήθελα να διακόπτονται με αρμό, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τα βάλω χωρίς αρμό ή έστω αρμό 1mm.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κυκλοφορούν σταυροί 1mm στην αγορά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο που να μην μπορείς να τα τοποθετήσεις με πάχος 1mm (δεν μου έχει τύχει ωστόσο). 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Directionless said:

Εφόσον κυκλοφορούν σταυροί 1mm στην αγορά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο που να μην μπορείς να τα τοποθετήσεις με πάχος 1mm (δεν μου έχει τύχει ωστόσο). 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και μια διόρθωση που δεν νομίζω να έχει σημασία: τα πλακάκια είναι 20Χ50.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πλακάκι και το μάστορα.

Για να μπει χωρίς καθόλου αρμό, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουν τέλεια κοψίματα και ολόιδιες διαστάσεις μεταξύ τους.
(όσο πιο φτηνά, τόσο λιγότερες οι πιθανότητες)
Επίσης, ο τοίχος πίσω τους θα πρέπει να είναι και τέλεια σοβατισμένος
(ο αρμός εξυπηρετεί και στο να διορθώνει ο πλακάς τις ατέλειες)

Τα πλακάκια που πήρες έχουν μπιζουτέ ή είναι ίσιο-καθαρό το κόψιμό τους?
(αν τα κολλήσεις μεταξύ τους μένει αρμός από την κατασκευή τους?)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να κοψίματα του πλακά να είναι με τον δίσκο του μαρμαρά και όχι με το διαμάντι (ή το χειροκίνητο σβουράκι) για να μην πετάξει φλούδα στο κόψιμο η ακμή. Όχι ότι με το δίσκο θα βγουν όλα σαν να ήταν lazer αλλά υπάρχει μικρότερη πιθανότητα για ξεφλούδισμα.

Εν τέλει το  βρίσκω απίθανο να κάτσουν όλα τέλεια χωρίς αρμούς (και περιμετρικά και γύρω από πριζοδιακόπτες και στον πάγκο), οπότε τουλάχιστον το 1 χιλιοστό δε νομίζω να το αποφύγετε.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

πλακάκια ήδη τοποθετημένα χωρίς αρμό

για λόγους συντήρησης κάποια πλακάκια πρέπει να αφαιρεθούν με σπάσιμο χωρίς να λαβωθούν τα  διπλανά.

μεγάλο ρίσκο, επειδή εφάπτονται κολλητά, αν είχαν αρμό θα τον αφαιρούσα με τροχάκι και δεν θα καταπονούσαν τα πλαϊνά στα κοπανίσματα.

κάποια ιδέα ;

 

ευχαριστώ !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.