Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κουτί διανομής ΟΤΕ πάνω σε Ιδιοκτησία


Chabo

Recommended Posts

Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33

Γεια σας, μπορεί κάποιος να δείξει πως μπορώ να απαλλαχτώ από το κουτί του ΟΤΕ που είναι καρφωμένο πάνω στον τοίχο του σπιτιού μου;

 Συγκεκριμένα έχω κάνει γραπτώς αίτηση για απομάκρυνση κάθε αντικειμένου του δικτύου ΟΤΕ από την οικία μου εδώ και ενάμιση χρόνο,  έως τώρα το μόνο που έκαναν είναι αυτοψία χωρίς να έχουν αποφασίσει για το ξήλωμα του κουτιού και την επιλογή που θα το βάλουν, κωλυσιεργούν με πρόφαση να δούμε πως θα βρούμε ένα σημείο που δεν θα δημιουργεί ενστάσεις και άλλα τέτοια.. Εγώ στο δικό μου σπίτι δεν έχω πλέον τηλέφωνο το είχα κόψει πολύ πριν την αίτηση άρα θεωρώ ότι όποια πρόφαση τους για την παραμονή του κουτιού στον τοίχο μου είναι άτοπη.                                        Στο δια ταύτα.. τι κάνω περαιτέρω;

Σκέφτομαι να πάρω την ψαλίδα.. ώστε να αναγκασθούν θα προσεγγίσουν το θέμα αναγκαστικά! 

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις ψαλίδα και τα λέτε στα δικαστήρια (που θα έχεις χάσει κάθε δίκαιο που τυχόν έχεις με το μέρος σου)..

Όταν λες "κουτί" τι ακριβώς εννοείς; Καφάο, box, κατανεμητή; Αν δεν ξέρεις μια φώτο ίσως βοηθούσε..

Link to comment
Share on other sites

Ένα χονδρό καλώδιο βγαίνει από το έδαφος περνά μέσα από σιδερένια σωλήνα που είναι καρφωμένη στον τοίχο του σπιτιού μου έως το ύψος της πλάκας του ισογείου, εκεί βγαίνει απο τον σωλήνα και μοιράζεται σε δύο box (χαλύβδινα κουτιά)   από αυτά βγαίνουν τρία καλώδια τα οποία ανεβαίνουν στο ύψος του 1ου ορόφου στερεωμένα με κλίπς, στο ύψος αυτό έχουν φυτέψει γάντζο όπου στερεώνουν αυτά τα καλώδια και τα κατανέμουν σε άλλες ιδιοκτησίες. Δεν έχω στην διάθεσή μου φωτογραφία αυτοψίας και παραθέτω το είδος των κουτιών που αναφέρω. Ως προς την ψαλίδα..(κόβω ότι βγάζει το κουτί) μπορεί να καταλογισθεί φθορά ξένης ιδιοκτησίας όταν αυτή η΄΄ξένη ιδιοκτησία΄΄ βρίσκεται χωρίς την έγκρισή μου πάνω στην ιδιοκτησία μου? 'Εχει πάει ποτέ κάποιος κατηγορούμενος για παρόμοια περίπτωση? Αν φθορά ξένης ιδιοκτησίας καταλογίζεται σε όποιον φθείρει κάτι που δεν του ανήκει, στη προκειμένη περίπτωση είμαι ήδη παθών από την στιγμή κατάθεσης της αίτησις μου για την απομάκρυνση αυτών και ενεργώ για να προστατέψω την ιδιοκτησία μου. Υποθέσεις κάνω...

Χαλυβδινο κουτί ΟΤΕ.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Chabo said:

... και ενεργώ για να προστατέψω την ιδιοκτησία μου....

 

να προστατέψεις τι? Τον τοίχο? την μπογιά? κάποια βλάβη? (καθαρά απο περιέργεια ρωτώ και δεν μπαίνω στην ουσία του θέματος σου)

Συνοπτικά κατά την γνώμη σου σε τι συνίσταται η βλάβη σου?

Ή

Τι βλάβη έχεις από ένα κουτί 3-5εκ.?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Απο το συγκεκριμένο κατανεμητή δεν ξέρω τι βλάβη μπορεις να έχεις περα ισως απο οπτική όχληση αλλα στα περισσότερα σημεία της αθήνας το δίκτυο έτσι ειναι δομημένο. Περα απο υπόγεια δεν ξέρω πως μπορει να αλλαχτεί ομως

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι μονοκατοικία;

Αν δεν είναι τότε οι όψεις θεωρούνται κοινόχρηστες και έτσι αποφεύγονται φασαρίες του τύπου "αφήνω την υδρορροή σου να περνάει από το μπαλκόνι μου" και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Didonis said:

να προστατέψεις τι? Τον τοίχο? την μπογιά? κάποια βλάβη? (καθαρά απο περιέργεια ρωτώ και δεν μπαίνω στην ουσία του θέματος σου)

Συνοπτικά κατά την γνώμη σου σε τι συνίσταται η βλάβη σου?

Ή

Τι βλάβη έχεις από ένα κουτί 3-5εκ.?

Να προστατέψω κατ' αρχάς την όψη της οικίας μου και βέβαια τον τοίχο που όπως προανέφερα έχει δύο κουτιά συν την σωλήνα , συν τα τρία καλώδια και τον γάντζο που διατρέχουν όλο το ύψος του 1ου ορόφου. Μια εικόνα που χαλά την όψη της οικίας μου η οποία είναι μονοκατοικία (σε χωριό). Τους πρότεινα να τοποθετήσουν κολώνα  σε σημείο που βρίσκεται σε δημοτική οδό και εμπρός από το σύνορο μεταξύ ιδιοκτησίας μου και ιδιοκτησίας του γείτονα, η δε διάμετρός της να μοιράζεται (και που πράγματι δεν αποτελεί εμπόδιο εκεί), αλλά επειδή ο γείτονας δεν την θέλει καθόλου (παρότι έχει γραμμή οτε) αυτοί θέλουν να αποφύγουν την όλη διαδικασία μιας και για αυτούς είναι ένα έργο που δεν αποδίδει..      Στην περίπτωση της ψαλίδας δεν είδα να αναφέρεστε φίλτατοι, ναι μου χαλά την όψη του σπιτιού μου και μου την σπάει να έχω πάνω μου ξένα στοιχεία που με χαλάνε... είπα, με έναν κόφτη τσάκ τα καλώδια που βγαίνουν από τα κουτιά, αυτό όλο! αν τα ξανασυνδέσουν ξανά τσάκ!    Τι άλλο μπορώ να κάνω?                                                                                                                                         

Edited by Chabo
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

εσενα μπορει να σε "χαλανε"...και το κουτι  και ο γαντζος και ξερωγωτι  άλλα...

αλλά σου ηταν χρησιμα για οσο διαστημα ειχες τηλεφωνο...και μεχρι να το διακοψεις.

για καποιον αλλον ειναι πλεονεκτημα να υπαρχει ετοιμη γραμμη του ΟΤΕ για να παρει τηλεφωνο.

τεσπα

Να ξεχασεις τον "κοφτη"

[ρωτα και τον δικηγορο σου ...τι αποζημιωσεις θα πληρωσεις...ή τι αλλες -ποινικές - συνεπειες θα εχεις...]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξανασκέφτηκα αυτό το θέμα και θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με θέματα μηχανικών.

Οπότε θα σου προτείνω την προσωπική μου άποψη και τον τρόπο που θα κινούμουν εγώ αν με ενοχλούσε.

Κάνε αίτημα εγγράφως στον ΟΤΕ, κάνε πρώτα συνεννοήσεις τηλεφωνικά ή αυτοπροσώπως να είσαι σίγουρος ότι το αίτημα γίνεται στο αρμόδιο τμήμα για αυτά τα θέματα.

Τα έγγραφα αιτήματα δημιουργούν συνήθως γραφειοκρατική πίεση και ιστορικό της υπόθεσης. Εντός του αιτήματος θα αναφέρεις ότι πρόκειται για υποδομή εντός της ιδιοκτησίας σου και επί της όψεως του κτιρίου σου. Μετά πιάσε και μίλησε για τις μετέπειτα κινήσεις σου έναν δικηγόρο γιατί η υπόθεση ενέχει δικαώματα και υποχρεώσεις που λογικά εμπίπτουν στο αστικό δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, petsagouris said:

Λοιπόν ξανασκέφτηκα αυτό το θέμα και θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με θέματα μηχανικών.

Οπότε θα σου προτείνω την προσωπική μου άποψη και τον τρόπο που θα κινούμουν εγώ αν με ενοχλούσε.

Κάνε αίτημα εγγράφως στον ΟΤΕ, κάνε πρώτα συνεννοήσεις τηλεφωνικά ή αυτοπροσώπως να είσαι σίγουρος ότι το αίτημα γίνεται στο αρμόδιο τμήμα για αυτά τα θέματα.

Τα έγγραφα αιτήματα δημιουργούν συνήθως γραφειοκρατική πίεση και ιστορικό της υπόθεσης. Εντός του αιτήματος θα αναφέρεις ότι πρόκειται για υποδομή εντός της ιδιοκτησίας σου και επί της όψεως του κτιρίου σου. Μετά πιάσε και μίλησε για τις μετέπειτα κινήσεις σου έναν δικηγόρο γιατί η υπόθεση ενέχει δικαώματα και υποχρεώσεις που λογικά εμπίπτουν στο αστικό δίκαιο.

Σύντεκνε μιλάς λογικά, έτσι ήδη έχω πράξει, έχω καταθέσει εγγράφως το αίτημα μου και βρίσκεται στο αρμόδιο τμήμα  το οποίο επισκέπτομαι συχνά και πιέζω προφορικά, στη τελευταία επίσκεψή μου μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν εγγράφως σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.