Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας


THEOFILOS 54

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπέρα σας. Είμαι χημικός μηχανικός ωστόσο έχω βρεθεί σε αδιέξοδο ως προς την επιλογή αντλίας θερμότητας για το σπίτι μου. Πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα τελευταίου ορόφου σε προάστιο της Αθήνας, όμορο με δήμο Αθηναίων, 120 τμ, διπλά τζάμια, μόνωση ταράτσας με ασφαλτόπανο, φελιζολ και μωσαικό, εκτεθημένο από όλες τις πλευρές, με αυτόνομη θέρμανση καλοριφερ. Ολοι οι μηχανολόγοι που απευθύνθηκα προτείνουν ΑΘ είτε μεσαίων είτε υψηλών θερμοκρασιών 11 με 14 KW. Απευθύνθηκα σε ιδιώτη μηχανολόγο (μη έμπορο) ο οποίος μου πρότεινε δύο λύσεις : μία λύση με υψηλών και μία με μεσαίων (!!!). Τα επιχειρήματα κάθε πλευράς σεβαστά αλλά αλληλοσυγκρουόμενα.  Αυτοί που προτείνουν υψηλών θερμοκρασιών ισχυρίζονται ότι το σύστημα θα δουλεύει άνετα χωρίς να χρειάζεται να το φθάνουμε στα όριά του, όπως επί χαμηλών θερμοκρασιών, που το σύστημα πρέπει να δουλεύει στα όρια για να αποδώσει. Ισχυρίζονται δε, ότι οι υψηλών θερμ. όταν δουλεύουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες έχουν ίδιο COP με τις χαμηλών. Αντίθετα οι υποστηρικτές των χαμηλών και μεσαίων θερμοκρασιών ισχυρίζονται ότι οι ΑΘ υψηλών το μόνο που προσφέρουν είναι ταχύτητα και γι αυτό ενδείκνυνται για εξοχικά που πηγαίνεις το ΣΚ, ενώ έχουν μεγάλη κατανάλωση. Μετά από όλα αυτά δεν ξέρω τί να κάνω : 1) Ποιά είναι η αντλία που πρέπει να τοποθετήσω, υψηλών ή μεσαίων (πόσοι βαθμοί προσαγωγής νερού ;) 2) Monoblock  ή split 3) Ποιά εξασφαλίζει επαρκή θέρμανση με το λιγότερο κόστος κατά το δυνατόν. Υπάρχουν απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα ; 

Επίσης άκουσα την άποψη από μηχανολόγο μηχανικό ότι οι χαμηλών και μεσαίων θερμοκρασιών ενδείκνυνται για ενδοδαπέδια θέρμανση και όχι για σώματα καλοριφερ, για τα οποία κατάλληλη είναι η υψηλών

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

βρες κάποιον μηχανικό που εμπιστεύεσαι.

Υπάρχουν τεχνικα εγχειρίδια με τις αποδόσεις των Α/Θ σε κάθε θερμοκρασία , οπότε αυτό μπορείς να το δεις μόνος σου.

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2019 at 4:27 ΜΜ, THEOFILOS 54 said:

Τα επιχειρήματα κάθε πλευράς σεβαστά αλλά αλληλοσυγκρουόμενα...

Ας ξεκινήσουμε με τα απλά. Σχετικά με τις αποσβέσεις τι σου είπαν; Και οι δύο πλευρές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.