Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικη αδεια σε υφισταμενο κτιριο - αναγκη για στατικη ενισχυση;


Christos

Recommended Posts

Αν εννοείς το 350Β/16, δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σου.

Δεν υπάρχει κάποια ειδική απαίτηση για ανακαίνιση, πλην ΚΕΝΑΚ (για ριζική), κι ενδεχομένως Σ.Α. για τις όψεις.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι η κλασική περίπτωση "δεν απαιτείται" που έβαζαν παλιά οι ελεγκτές στα σεντόνια :D

Φαντάζομαι ότι στο ΦΕΚ 350Β/2016 μιλάς για την παράγραφο 2.2.1... νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την τεκμηρίωση της απαλλαγής

θεωρώ πάντως ότι από τη στιγμή που από την ανακαίνιση δεν θα επηρεαστεί ο φορέας του κτιρίου (και λογικά θα ζητηθεί και σχετική υπεύθυνη δήλωση μηχανικού όπως και στις άδειες μικρής κλίμακας) θα σε καλύψει πλήρως μία αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση ότι αφού δεν αλλάζει κατά το δυσμενέστερο ως προς τα φορτία που προβλέπει ο κανονισμός φορτίσεων η χρήση , δεν απαιτείται επανέλεγχος του φορέα.

Έτσι κι αλλιώς στο στατικό κομμάτι ελέγχεται μόνο η πληρότητα, το περιεχόμενο είναι με ευθύνη μηχανικού.... εκτός κι αν το κτίριο είναι σε άθλια κατάσταση και δεν θέλεις να το "φορτωθείς" για το μέλλον

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ανακαίνιση που θα υπερβεί το όριο των 25,000 οπότε δε μπορεί να πάει με ΕΕΔΜΚ. 

Στην ανακαίνιση προφανώς και δε θα γίνουν επεμβάσεις στον Φ.Ο. Το κτίριο είναι σε καλή κατάσταση αλλά με άδεια 40ετίας, και με ενδιέφερε να ξέρω ότι δε θα μπει ο ΚΑΝΕΠΕ να μου αλλαξει πλήρως τον προϋπολογισμό όπως θα γινόταν άλλαζε η χρήση.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.