Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tακτοποιημένοι Ημιυπαιθριοι χώροι συμμετέχουν σε κοινόχρηστες δαπάνες;


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπερα σας. Ένα οροφοδιαμέρισμα που χωρίζεται σε δύο σπίτια και κάνει τακτοποίηση τους ημιυπαίθριους χώρους του, 30 τετραγωνικά, άρα γίνονται κλειστοί χώροι πλέον, πρέπει να συμμετάσχει στα κοινόχρηστα της οικοδομής για τα επιπλέον μέτρα;

Να τονίσω πως η οικοδομή δεν έχει κανονισμό.με συνέλευση έχει αποφασιστεί να έχουν ίσο ποσοστό στις δαπάνες α τα διαμερίσματα, άρα δεν πληρώνονται τα κοινόχρηστα βάσει τετραγωνικών.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Υποθετοντας οτι,

σε ολους τους οροφους υπαρχει η ιδια αυθαιρεσια, τοτε η τακτοποίηση δεν αλλαζει τα δεδομενα.

Ομως,  η ολη προφορικη συμφωνια  που ισχυει σημερα,  δεν ειναι "νομοτυπη"  και δεν στηριζεται στο νομο.

Ο σωστος πινακας δαπανων γινεται απο μηχανικο, με βαση τα χιλιοστα καθε ΟΙ, τα  οποία βγαινουν  με βαση την αντικειμενικη αξια καθε ΟΙ /συνολικη αξια της ολης οικοδομης. Επίσης, οι δαπανες ανελκυστηρα, υπολογιζονται με βαση αυξητικους ανα οροφο συντελεστες. Ολα αυτα περιεχονται στον κανονισμο, ο οποίος μεταγραφεται.

 

Εσεις δεν εχετε κανονισμο, αρα 

καπου εδω, πρεπει να τα συζητησετε μεταξυ σας

αλλως θα καταληξετε να σας επιλυσουν την διαφορά τα Δικαστηρια.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dimitris GM said:

Υποθετοντας οτι,

σε ολους τους οροφους υπαρχει η ιδια αυθαιρεσια, τοτε η τακτοποίηση δεν αλλαζει τα δεδομενα.

Ομως,  η ολη προφορικη συμφωνια  που ισχυει σημερα,  δεν ειναι "νομοτυπη"  και δεν στηριζεται στο νομο.

Ο σωστος πινακας δαπανων γινεται απο μηχανικο, με βαση τα χιλιοστα καθε ΟΙ, τα  οποία βγαινουν  με βαση την αντικειμενικη αξια καθε ΟΙ /συνολικη αξια της ολης οικοδομης. Επίσης, οι δαπανες ανελκυστηρα, υπολογιζονται με βαση αυξητικους ανα οροφο συντελεστες. Ολα αυτα περιεχονται στον κανονισμο, ο οποίος μεταγραφεται.

 

Εσεις δεν εχετε κανονισμο, αρα 

καπου εδω, πρεπει να τα συζητησετε μεταξυ σας

αλλως θα καταληξετε να σας επιλυσουν την διαφορά τα Δικαστηρια.

 

 

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΤΥΠΗ Η ΟΛΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ...ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΚΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΡΟΦΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΟΛΗ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ...ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ...

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε για να μη διαγραφεί το κείμενο σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου, θα πρέπει να κάνετε τροποποίηση της σ.ο.ι. (αφού όλες οι αυθαιρεσίες είναι τακτοποιημένες). 

Αλλιώς, πάτε δικαστικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει γίνει συνέλευση και έχει συμφωνηθεί κάτι συγκεκριμένο, γιατί δε σέβεστε αυτή την κοινή απόφαση και θέλετε να δημιουργήσετε πρόβλημα; Είστε ιδιοκτήτης, είστε ενοικιαστής; Γιατί δεν γνωστοποιήσατε την ένστασή σας την ώρα της συνέλευσης; Μπορούσατε να πείτε ότι αν η κοινή απόφαση δεν είναι σύμφωνη με τα προβλεπόμενα από το Νόμο, θα κινηθείτε δικαστικά. Οπότε και θα υπήρχε άλλο αποτέλεσμα της συνέλευσης. Από την ώρα που συμφωνήσατε κάτι όλοι μαζί, γιατί αρέσκεστε να τρέχετε στα δικαστήρια;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pegiavass said:

Αφού έχει γίνει συνέλευση και έχει συμφωνηθεί κάτι συγκεκριμένο, γιατί δε σέβεστε αυτή την κοινή απόφαση και θέλετε να δημιουργήσετε πρόβλημα; Είστε ιδιοκτήτης, είστε ενοικιαστής; Γιατί δεν γνωστοποιήσατε την ένστασή σας την ώρα της συνέλευσης; Μπορούσατε να πείτε ότι αν η κοινή απόφαση δεν είναι σύμφωνη με τα προβλεπόμενα από το Νόμο, θα κινηθείτε δικαστικά. Οπότε και θα υπήρχε άλλο αποτέλεσμα της συνέλευσης. Από την ώρα που συμφωνήσατε κάτι όλοι μαζί, γιατί αρέσκεστε να τρέχετε στα δικαστήρια;

Δεν καταλαβατε σωστα...η συνελευση εγινε πριν 30 χρονια...η τακτοποιηση εγινε τωρα...

 

5 ώρες πριν, tetris said:

Βάσει νόμου, θα πρέπει να κάνετε τροποποίηση της σ.ο.ι. (αφού όλες οι αυθαιρεσίες είναι τακτοποιημένες). 

Αλλιώς, πάτε δικαστικά. 

 

τακτοποιηση εγινε μονο στους δικους μου χωρους...οι αλλοι δεν ξερω τι εχουν κανει...

Link to comment
Share on other sites

επομενως, η ερωτηση ειναι οτι:

"τακτοποιησα 30 τμ. ΗΧ...Υποχρεουμαι να πληρωνω αυξημενα κοινοχρηστα"?


Οταν -και εάν- κληθεις να πληρωσεις "αυξημενα" κοινοχρηστα,

θα ρωτησεις  τι εκαναν οι υπολοιποι...[θεωρητικα, "ολοι κατι εχουνε κανει"]

 Μετά, με βαση ολα αυτα, το συζηταμε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κληθεί φυσικά, κ θέλουν να μπουν οι ΗΧ στα κοινόχρηστα κ επειδή το ένα σπίτι έχει χωριστεί σε δύο , θέλουν να πληρώνω δύο κοινόχρηστα ...το θέμα είναι ότι από όσο ξέρω ο νόμος έχει ένα κενό όσον αφορά τους ημιυπαίθριους χώρους.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

κενό δεν ξέρω αν υπάρχει, ουσιαστικά αφού το ένα σπίτι έχει χωριστεί στα δύο τα ίδια κοινόχρηστα δεν θα πληρώνει? Το άθροισμα των α και β, βέβαια εσάς σας λένε να δίνετε και για τα ημιυπαίθρια οπότε πείτε τους, "την μέρα που θα βρούμε Μηχανικό ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗς από όλους και θα δεχτείτε όλοι να μπει σε όλα τα σπίτια και να δει τι αυθαιρεσίες υπάρχουν, να καταγράψει την κατασκευή των κοινοχρήστων, των τμ κάθε ιδιοκτησίας να κάνει σύσταση και πίνακα σωστό για όλους, δεχομαι να πληρώσω τα παραπάνω μέτρα, αν μου αναλογούν παραπάνω".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω προτείνει κ εγώ κ ευχαριστώ για την απάντηση κ συμβουλή σας. Φυσικά όμως δε δέχεται κάνεις για ευνόητους λόγους, κ επικαλούνται ότι επειδή εγώ μεγάλωσα το σπίτι μου δεν θα χρεωθούν όλοι αυτοί τον μηχανικό κ συμβολαιογραφική πράξη ...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.