Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση στέγης στο Εξοικονομώ ΙΙ


DMARIA

Recommended Posts

Καλησπερα ,

Έχουμε υπαχθει στο Εξοικονομω ΙΙ , για θερμομόνωση στέγης. Τώρα ειμαστε στη φαση ελεγχου και μας εστειλαν το παρακατω e-mail

Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλώ αναρτήστε Οικοδομική Άδεια παρεμβάσεων ή Άδεια Έγκρισης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) για την παρέμβαση 2.Β(ιι) (θερμομόνωση στέγης ) που εκτελέστηκε Σε περίπτωση που οι υλοποιημένες παρεμβάσεις δεν απαιτούν Οικοδομική Άδεια ή την έκδοση Άδειας ΕΕΔΜΚ παρακαλώ αναρτήστε Έγγραφο της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης ή Υπεύθυνη Δήλωση αρμόδιου Μηχανικού.

 

Θα ήθελα παρακαλω μια απάντηση σε αυτο .απαιτείται ή οχι αδεια και αν ναι τοτε μπορει να εκδοθει μετα την ολοκληρωση των εργασιων ;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την αμεση απαντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρησιμοποιηθούν ικριώματα, όχι.

Απευθυνθείτε όμως στο μηχανικό σας, διότι αυτός θα σας δώσει τα απαιτούμενα έγραφα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

εννοείτε τον μηχανικό που έχει αναλάβει το εξοικονομώ ;

μπορεί αυτός να μου δώσει την υπεύθυνη δήλωση (είναι μηχανολόγος μηχανικός )  ή πρέπει να τη ζητήσω από πολιτικό μηχανικό ;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DMARIA said:

Καλησπέρα σας

εννοείτε τον μηχανικό που έχει αναλάβει το εξοικονομώ ;

μπορεί αυτός να μου δώσει την υπεύθυνη δήλωση (είναι μηχανολόγος μηχανικός )  ή πρέπει να τη ζητήσω από πολιτικό μηχανικό ;

 

ευχαριστώ

Πολιτικός και αρχιτέκτων, σιγουρα.

Ωστόσο, σας παραθέτω σχετικό εδάφιο από το περσινό ΠΔ  99/2018 για τα.επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών, αναφορικά με μελέτες που μπορεί να εκπονήσει ένας/μία μηχανολόγος μηχανικός (άρθρο 5, παράγραφος 2, εδάφιο στ):

"στ. Εκπόνηση μελετών μεταλλικών εγκαταστάσεων όπου δεν απαιτείται θεμελίωση και αντισεισμικός υπολογισμός".

Όταν ζητήσατε από τη/το Συμβουλο Έργου σας, που είναι μηχανολόγος, τη σχετική βεβαίωση, τι σας απάντησε;

 

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dryianni said:

Πολιτικός και αρχιτέκτων, σιγουρα.

Ωστόσο, σας παραθέτω σχετικό εδάφιο από το περσινό ΠΔ  99/2018 για τα.επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών, αναφορικά με μελέτες που μπορεί να εκπονήσει ένας/μία μηχανολόγος μηχανικός (άρθρο 5, παράγραφος 2, εδάφιο στ):

"στ. Εκπόνηση μελετών μεταλλικών εγκαταστάσεων όπου δεν απαιτείται θεμελίωση και αντισεισμικός υπολογισμός".

Όταν ζητήσατε από τη/το Συμβουλο Έργου σας, που είναι μηχανολόγος, τη σχετική βεβαίωση, τι σας απάντησε;

 

ότι δεν μπορεί να δώσει βεβαίωση για θέματα που αφορούν τη δόμηση.

εγώ πιστεύω ότι δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη...........γενικά δεν ασχολείται με το θέμα και το ψάχνω μόνη μου.

ως σύμβουλος έργου δεν θα έπρεπε να με ενημερώσει αρχικά και να ρωτήσω τους αρμόδιους  αν για κάποια εργασία χρειαζόταν άδεια;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, DMARIA said:

ότι δεν μπορεί να δώσει βεβαίωση για θέματα που αφορούν τη δόμηση.

εγώ πιστεύω ότι δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη...........γενικά δεν ασχολείται με το θέμα και το ψάχνω μόνη μου.

ως σύμβουλος έργου δεν θα έπρεπε να με ενημερώσει αρχικά και να ρωτήσω τους αρμόδιους  αν για κάποια εργασία χρειαζόταν άδεια;

Οι μηχανολογοι δεν ασχολούνται με τις άδειες.

Με αυτές ασχολούνται οι αρχιτέκτονες και οι πολιτικοί.

Ως σύμβουλος έργου, ένας/μία μηχανολόγος θα σας συμβουλεύσει αν η x αντλία θερμότητας καλύπτει αφ' ενος τις ανάγκες θέρμανσης ή/και ψύξης της ιδιοκτησίας σας, αφ' ετέρου εάν το φορτιο σχεδιασμου της εμπίπτει στην επιλεχθείσα απο τον Ενεργειακό Επιθεωρητή κατηγορία δαπάνης και τη σχετική πρόταση παρεμβάσεων του Α' ΠΕΑ (δηλαδή να είναι επιλέξιμη και σύμφωνη προς την Απόφασή Υπαγωγής ή συγκεκριμένη δαπάνη).

Βέβαια, τη δική μου άποψη επί του ποιες είναι οι υποχρεώσεις του Συμβούλου Έργου την έχω καταθέσει εδώ μέσα επανειλημμένα.

Υ.Γ.: Να υποθέσω ότι η/ο Σύμβουλος Έργου σας εχει αναλάβει και την εκπόνηση των Α' και Β´ ΠΕΑ;

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

ναι , έχει αναλάβει και την εκπόνηση των Α' και Β´ ΠΕΑ.

Έχει αναλάβει όλο το πακέτο του εξοικονομώ για αυτό θεωρώ ότι αυτός θα έπρεπε να με παραπέμψει σε πολιτικό μηχανικό για τις μονώσεις.

Όσο αφορά στο αν απαιτείται άδεια για θερμομόνωση στέγης, έχω ρωτήσει πολιτικούς μηχανικούς αλλά οι απόψεις διίστανται.

Απαιτείται ή δεν απαιτείται ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.