Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση στέγης στο Εξοικονομώ ΙΙ


DMARIA

Recommended Posts

1 ώρα πριν, DMARIA said:

Καλημέρα

ναι , έχει αναλάβει και την εκπόνηση των Α' και Β´ ΠΕΑ.

Έχει αναλάβει όλο το πακέτο του εξοικονομώ για αυτό θεωρώ ότι αυτός θα έπρεπε να με παραπέμψει σε πολιτικό μηχανικό για τις μονώσεις.

Όσο αφορά στο αν απαιτείται άδεια για θερμομόνωση στέγης, έχω ρωτήσει πολιτικούς μηχανικούς αλλά οι απόψεις διίστανται.

Απαιτείται ή δεν απαιτείται ;

 

Το θεμα έχει συζητηθεί σε άλλο νήμα του forum (Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας για Εξοικονομώ Κατ' οικον ΙΙ), όπου θα βρείτε εμπεριστατωμενες απαντήσεις, όπως αυτή που σας έδωσε το μέλος @tetris (ποτέ απαιτείται ΕΕΔΜΚ για θερμομόνωση στέγης και ποτέ όχι).

Ο λόγος που σας έκανα την ερώτηση είναι γιατί ακριβώς υποψιαστηκα πως είστε ακόμη μια περίπτωση για την οποία εχω επανειλημμένα  καταθέσει την άποψή μου στο forum: στη συνείδηση του καθε μηχανικού που ασχολείται με το ΕΚΟ έχει εντυπωθεί ότι η αμοιβή τους για να ασχοληθούν με κάποιον που θα ωφεληθεί από 3-10 χιλιάδες ευρώ είναι το ποσό των 2 ΠΕΑ + του Συμβούλου, όπου για μια κατοικία 80 τ.μ.αυτά είναι [2Χ[62+(1,86Χ60)]]+248 <=>  (2Χ210,8 -όταν η τιμή στην αγορά για ΠΕΑ 80 τ.μ. ειναι 100) + 248 <=> 421,60+248=669,60 (540 καθαρα).

Με άλλα λογια, "απο τη δουλειά μου και την υπογραφή μου εξαρτάται το αν θα πάρεις 3-10 χιλιάδες`να μην πάρω κι εγώ 500;" Εκεί τελειώνεΙ -κατά τη συντριπτική πλειοψηφία των μηχανικών, όχι όλων- η  επαγγελματική τούς υποχρέωση έναντι κάθε ωφελουμένου.

Αν το εξετασετε όμως ρεαλιστικά και χωρίς προσωπική συναισθηματική εμπλοκή, δεν είναι αβάσιμη μια τέτοια λογική.

Για το πρόβλημά σας τώρα, είτε θα απευθυνθείτε σε μηχανικό που σας είπε ότι δεν απαιτείται για να σας το βεβαιώσει γραπτώς σε σχετική ΥΔ για την οποία θα πρέπει να αμοιφθεί ειτε θα.απευθυνθείτε στο
Ελληνικό Ινστιτούτο Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας (ΕΛΙΝΥΑΕ - www.elinyae.gr) ή στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ - www.tee.gr), από τα οποία θα ζητήσετε γραπτή ενημέρωση για.το αν μηχανολόγος μπορεί να βεβαιώσει οτι δεν απαιτήθηκε χρήση ικριωμάτων σε θερμομόνωση στέγης -αυτό είναι το ερωτημα- με αποτέλεσμα να μην απαιτείται ΕΕΔΜΚ, σύμφωνα με τα  επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών του ΠΔ 99/2018 και κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 5, παράγραφος 2, εδάφιο στ.

Αν η απάντηση είναι θετική (από τον πρώτο φορέα είναι πιο πιθανό), τοτε μπορείτε. να πιεσετε τη/το Σύμβουλο Έργου σας να σας υπογράψει την ΥΔ για να "κλείσει" η αίτηση και να πληρωθεί την αμοιβή Συμβούλου.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το χρόνο που αφιερώσατε για να μου δώσετε απαντήσεις στα ερωτήματά μου.

........ και να συμπληρώσω ότι ο σύμβουλος συν όλων των άλλων είναι και προμηθευτής.οπότε έχει να λαμβάνει περισσότερα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/9/2019 at 1:57 ΜΜ, DMARIA said:

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το χρόνο που αφιερώσατε για να μου δώσετε απαντήσεις στα ερωτήματά μου.

........ και να συμπληρώσω ότι ο σύμβουλος συν όλων των άλλων είναι και προμηθευτής.οπότε έχει να λαμβάνει περισσότερα.....

Ένας λόγος επιπλέον. Τελικά, ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

είμαστε στο ίδιο σημείο ακόμη.

τηλεφώνησα στο helpdesk -γραμμή εξυπηρέτησης για το "εξοικονόμηση κατ οίκον" και μου είπαν ότι ο αρμόδιος μηχανικός -που αναφέρουν στο e-mail τους - που μπορεί να δώσει Υ/Δ είναι ο σύμβουλος έργου.

θα επικοινωνήσω  με τον μηχανικό μου για να το πω και θα δούμε...

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2019 at 2:58 ΜΜ, DMARIA said:

είμαστε στο ίδιο σημείο ακόμη.

τηλεφώνησα στο helpdesk -γραμμή εξυπηρέτησης για το "εξοικονόμηση κατ οίκον" και μου είπαν ότι ο αρμόδιος μηχανικός -που αναφέρουν στο e-mail τους - που μπορεί να δώσει Υ/Δ είναι ο σύμβουλος έργου.

θα επικοινωνήσω  με τον μηχανικό μου για να το πω και θα δούμε...

 

Θα είναι πολύ χρήσιμο να μας ενημερώσετε για το τι έγινε τελικά.
Καλό όμως είναι να ζητήσετε μια αρμόδια απάντηση γραπτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

επικοινώνησα με τον σύμβουλο έργου και τελικά να στείλαμε μία υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τον ωφελούμενο και τον κατασκευαστή της μόνωσης, όπου δηλωνόταν ότι δεν χρησιμοποιήθηκαν ικριώματα και μία υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τον σύμβουλο έργου.

Την επόμενη μέρα  προχώρησε το πρόγραμμα στο επόμενο στάδιο και σε 2 περίπου βδομάδες έγινε η εκταμίευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 31/10/2019 at 11:03 ΜΜ, DMARIA said:

Καλησπέρα

επικοινώνησα με τον σύμβουλο έργου και τελικά να στείλαμε μία υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τον ωφελούμενο και τον κατασκευαστή της μόνωσης, όπου δηλωνόταν ότι δεν χρησιμοποιήθηκαν ικριώματα και μία υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τον σύμβουλο έργου.

Την επόμενη μέρα  προχώρησε το πρόγραμμα στο επόμενο στάδιο και σε 2 περίπου βδομάδες έγινε η εκταμίευση.

Χαίρομαι που διαβάζω ότι όλα πήγαν κατ' ευχήν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.