Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοστος επεκτασης


Asxetos87

Recommended Posts

Καλησπέρα, μενω σε διπλοκατοικια του '60 αρκετα καλοδιατηρημένη και λογω πεμπτου μελους της οικογενειας σκεφτομαστε μια επεκταση του σπιτιου η οποια θα καταλαβει τον ακαλυπτο χωρο.

Το νεο δωματιο που σκεφτομαστε ειναι περιπου 3x6 και η τοποθετηση του στον χωρο φαινεται στην εικονα που ανεβασα με τον αστερισκο οτι μενω στον 1ο οροφο αρα επι της ουσιας η κατασκευη θα καλυψει και το ισογειο και ευελπιστω (αν τα σχολια σας ειναι θετικα) το ταβανι του να επεκτεινει και την ταρατσα στην οποια εχω αποκλειστικη χρηση.

Τι κοστος πιστευετε θα φτασει ολο αυτο και θα βγαλει προβληματα στο μελλον? Υγρασιες,ρωγμες στα κολληματα με την υπαρχουσα κατασκευη?

(Θα γινει παιδικο δωματιο, οποτε μεταλλικες,ξυλινες κατασκευες αποκλειονται. Παρακαλω απαντηστε για τουβλο, μονωσεις κλπ)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Untitle11d.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δοθεί απάντηση-λύση εξ αποστάσεως, διότι πέραν του κατασκευαστικού (και λόγω άγνοιας της υφιστάμενης κατάστασης) υπάρχει και το πολεοδομικό μέρος. 

Για να έχεις πλήρη άποψη απευθύνσου σε μηχανικό ο οποίος, μετά από αυτοψία, θα κάνει την απαραίτητη οικονομοτεχνική μελέτη και θα σε κατατοπίσει πλήρως

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα ηθελα μια ταξη μεγεθους για να δω αν μιλαμε σε κατι κοντα στα 10.000€ ή στα 50.000€ γιατι δεν εχω ιδεα. Πολεοδομικα κλπ δεν με ενδιαφερουν γιατι η αδεια για την δομηση του συγκεκριμενου υπαρχει ηδη. Με ενδιαφερουν αυτα που ρωτησα, ποσο θα κοστισει η κατασκευη. Αν καποιος μπορει να δωσει μια απαντηση κι ενα χοντροκομμενο νουμερο, θα εξυπηρετουσε.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Asxetos87 said:

Εγω απλα θα ηθελα μια ταξη μεγεθους για να δω αν μιλαμε σε κατι κοντα στα 10.000€ ή στα 50.000€ γιατι δεν εχω ιδεα. Πολεοδομικα κλπ δεν με ενδιαφερουν γιατι η αδεια για την δομηση του συγκεκριμενου υπαρχει ηδη. Με ενδιαφερουν αυτα που ρωτησα, ποσο θα κοστισει η κατασκευη. Αν καποιος μπορει να δωσει μια απαντηση κι ενα χοντροκομμενο νουμερο, θα εξυπηρετουσε.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Όπως είπε και ο συνάδελφος το ερώτημα δεν είναι κάτι απλό για να απαντηθεί. Απευθύνεσαι σε τεχνικό γραφείο. Ο μηχανικός κάνει αυτοψία, μελέτη και προκοστολόγηση. Εδώ δεν μπορούμε και δεν είναι πολιτική του φόρουμ να δίνουμε τιμές και κόστη καθώς κάθε έργο έχει μοναδική ιδιαιτερότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.