Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Και στέγη καί φυτεμένο δώμα;


Tavros

Recommended Posts

Στο πολεοδομικό σχέδιο επιβάλλεται η κατασκευή στέγης (με 1,5μ αύξηση μέγιστου ύψους). Μπορώ να κατασκευάσω και φυτεμένο δώμα κάτω από την στέγη για να αυξήσω το μέγιστο ύψος της οικοδομής κατά 1μ (ή 40εκ). Δηλαδή μπορούμε να έχουμε και στέγη και δώμα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν στην περιοχή από ειδικούς όρους δόμησης (πχ παραδοσιακό τμήμα πόλης) επιβάλλεται η κατασκευή κεραμοσκεπής, ίσως να επιτραπεί-με σωστή μελέτη και τεκμηρίωση και οπωσδήποτε μετά την έγκριση του Σ.Α, ένα μικρό δώμα  κάπου κρυμμένο για να μπορούν να μπει για παράδειγμα ο ηλιακός θερμοσίφωνας ή μια εξωτερική μονάδα κλιματισμού, ώστε να μην τοποθετηθεί στη στέγη.

Το ερώτημα αναφορικά με κατασκευή φυτεμένου δώματος κάτω από τη στέγη, δεν το έχω κατανοήσει πλήρως. Πως το έχεις σκεφτεί; Πχ σε κεκλιμένη στέγη με διαφανή επικάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

είπε το φυτεμένο δώμα κάτω από την στέγη και λίγο το χόντρυνες Συνάδελφε βάζοντας και τον ηλιακό από κάτω, εγώ βέβαια διακρίνω μια δυσκολία πως θα βάλει τον ηλιο από κάτω αλλά που ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

σε σένα απαντάω εγώ όσον αφορά τον ηλ. θερμοσίφωνα αφού εσύ το πρότεινες. Στον άνθρωπο που ρώτησε αρχικά λέω με τον τρόπο μου ότι ένα φυτεμένο δώμα χρειάζεται φυτά προκειμενου να λεγεται φυτεμενο. Και τα φυτά ως γνωστό ζητάνε ήλιο, οπότε ευθυμώντας λέω πως σκέπτεται να περάσει τον ήλιο να μεγαλώνουν τα φυτά. Κατά κάποιο τρόπο οι σκέψεις μας δεν απέχουν πολύ αξιότιμε Συνάδελφε Pavlos33 και δεν κάνω χωρατά τώρα όσον αφορά το αξιότιμε. Οι σκέψεις μας γράφω δεν απέχουν διότι προτείνεις πάλι εσύ κάποιο υλικό να καλυφθεί η στέγη σχεδόν διαφανές, οπότε λέω κοίτα που δυναται να λυθεί κιόλας. Κι ο ερωτων να βάλει φύτευση κατω από στεγη :)

Link to comment
Share on other sites

 

Βασικά όπως θα διάβασες, του είπα ότι ενδέχεται το Σ.Α να του επιτρέψει υπό προυποθέσεις ένα μικρό δώμα κρυμμένο πίσω από τη στέγη για να τοποθετήσει ηλιακό και εξωτερική μονάδα ώστε να μην φαίνεται πάνω στη στέγη. Εξάλλου δε μας έχει απαντήσει τι εννοεί, γιατί ως αρχική διατύπωση δημιουργείται μια αντίφαση για ταυτόχρονη κατασκευή φυτεμένου δώματος και πάνω από αυτό στέγη. Η μόνη, κατά τη γνώμη μου λογική εκδοχή είναι να σκέφτεται διαφανές τμήμα στέγης, το οποίο σε παραδοσιακό τμήμα πόλης μάλλον έχει μηδενικές πιθανότητες να εγκριθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.