Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση ή τακτοποίηση πέτρινου τοιχίου


Diamanto Choriati

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ένα παράνομο τοιχιο που έκανα στην αυλή μου..Πριν 2 χρόνια μου πούλησε η μητριά μου τα σπίτια μου,τα κάναμε μεταβίβαση στο όνομα μου και νομιμοποιήσαμε το οτιδήποτε..Από κει βγήκαν καινούργια χαρτιά για τον χώρο χωρίς να υπάρχει δυστυχώς στα χαρτιά το παλιό τοιχιο,,5 χρόνια ήταν χωρίς τίποτα στον δρόμο και όλοι έμπαιναν στον χώρο μου...

Δεν το σκέφτηκα καν ότι χρειαζόμουν καινούργια άδεια κτισίματος και έχτισα ένα πέτρινο κουκλίστικο τοιχιο. Ένιωσα επιτέλους ότι έχω λίγο ιδιωτική ζωή...Όμως ανακάλυψα ότι έκανα λάθος..Και θέλω να το κάνω νόμιμο. Ίσως να είμαι και ο μοναδικός Έλληνας που θέλει να τα κάνει όλα σωστά..Από τον δρόμο έξω έχει ύψος γύρο στο 1.80 και από μέσα στο 1,50.

Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω...

Αυτά τα σπίτια είναι όλη μου η ζωή...

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε άδεια και κατασκεύασέ το μία μέρα μετά την έκδοση της άδειας. Αν βγαίνει άδεια για ίδιο πράγμα. Τώρα, αν νομιμοποιείται ως ήδη κατασκευασθέν, θα σου το πει μηχανικός...

 

 

Παρ ότι μη μηχανικός «πετάγεσε» συχνά πυκνά και δίνεις συμβουλές στους ιδιώτες ως ειδήμονας και όχι μονο αυτό αλλά δίνεις και λαθεμένες συμβουλές και με το επόμενο σχόλιο για «δώσε» κάτι παραπάνω προσβλητικός στον κλάδο των Μηχανικών.

Συνοπτικά παρασέρνεις και τους αλλους ιδιώτες σε λαθεμένες επιλογές για το ακίνητο τους.

Σου έχει ξαναγίνει σχετική παρατήρηση.

Λαμβάνεις ποινή.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου που τα είπα όλα αυτά φοβάται να βγάλει άδεια σαν άχτιστο εφόσον έχει χτιστεί...Ισως πρέπει να περιμενω να ξαναβγεί ο νόμος για τα αυθαίρετα?...?.?

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Diamanto Choriati said:

Ο μηχανικός μου που τα είπα όλα αυτά φοβάται να βγάλει άδεια σαν άχτιστο εφόσον έχει χτιστεί...

 

Δώστου κάτι παραπάνω... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει ένα πρόβλημα σχετικά με αυτό.

Ναι δεν θα χρειαστείς να περιμένεις αλλα 30-50 μέχρι να ξαναβγεί νέος νομος με ευεργετικές διατάξεις για αυθαιρεσίες (κι αν θα βγει τότε).

Ο Μηχανικός σου που έχει όλα τα σχέδια στην διάθεση του και την υφιστάμενη κατάσταση του ακινήτου είναι ο μόνος και μοναδικός που θα αποφασίσει τι διαδικασία θα πρέπει να κάνεις για να είσαι σε όλα νομότυπη.

Ο ίδιος θα ελέγξει και θα δει τι δείχνουν τα σχέδια στην όποια νομιμοποίηση έγινε πριν 2 χρόνια που το αγόρασες

Οπότε με αυτά ως μπούσουλα και τα οποία είναι καταγεγραμμένα και δεν μπορείς να τα αρνηθείς θα βγουν οι ανάλογες άδειες.

Ακόμα και αυθαιρεσία (που η δική σου είναι μικρή)  που την φροντίσεις πριν σε πιάσουν, υπάρχουν μείωση ποσού αυθαιρέτου (αν θυμάμαι καλά τώρα) στο -80%.

Αρα θα έχεις το κόστος της άδειας που θα χρειαστεί και θα σου πει συν κάποιο μικρά σχετικά ποσό.

Μίλα μαζί του και λύση υπάρχει και δεν θα είναι απαγορευτική με βάση όσα έγραψες και κατάλαβα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.