Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΡΩΤΗΣΗ, για Δήλωση Επιθεωρητή στην ΕΔΑ


dlpavloss

Recommended Posts

(Υποβάλλω την ερώτηση ως Μηχανικός Δομικών Έργων και Ενεργειακός επιθεωρητής Α' Τάξης. Νέος Μηχανικός στο επάγγελμα, Τεχνολόγος με επιτυχή παρακολούθηση του σεμιναρίου ενεργειακών επιθεωρητών πριν επταετίας! Αποφάσισα μετά από πολλή μεγάλη αποχή από το επάγγελμα να ασχοληθώ. Ήρθε μία δουλειά στο νέο μου χώρο σχετικά με νέα εγκατάσταση Φυσικού Αερίου. Είμαι γενικά στα πρώτα στάδια και θα χρειαστώ απάντηση από έμπειρο συνάδελφο που έχει τη θέληση να βοηθήσει να εγκλιματιστώ)

Συνάδελφοι χαίρετε,

Ο πελάτης ζήτησε να του συμπληρώσω την Υπεύθυνη Δήλωση για την ΕΔΑ Θεσσαλονίκης, ώστε να αιτηθεί νέα σύνδεση Φ/Α σε διαμέρισμα 3ου ορόφου για να τοποθετήσει αυτόνομο λέβητα που θα χρησιμοποιείται για Θέρμανση 2 θερμικών ζωνών και θα παράγει ΖΝΧ.  Κατέβασα το σχετικό αρχείο από την ΕΔΑ με την υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού - επιθεωρητή και το έγγραφο προς ονομαστική υπογραφή της οικοδομής όπου θα τεθεί να συμπληρωθεί μετά από σχετική συνέλευση των ενοίκων της εκεί πολυκατοικίας.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Για να υπογραφεί αυτή η Υπεύθυνη Δήλωση από τον Επιθεωρητή απαιτείται η εφαρμογή μελέτης με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για την έκδοση του εντύπου της Έκθεσης Ενεργειακής Επιθεώρησης Συστημάτων Θέρμανσης; ή απλώς συμπληρώνω την εξοικονόμηση ετήσιας κατανάλωσης στο σχετικό πεδίο από την ενδεικτική και κατά προσέγγιση τιμή της ? (επισυνάπτω την αίτηση) .    Δε ξερω για αυτό και ρωτάω ώστε να μάθω τι να εφαρμόσω, και πως να το κοστολογήσω όλο αυτό. (άλλο η υπογραφή και η σφραγίδα και άλλο ολόκληρη μελέτη). Ευχαριστώ για όλες τις πιθανές απαντήσεις. 

1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις την αίτηση αναφέρει: "...με βάση το ΠΕΑ που εκδόθηκε στις..."

Πρέπει να εκδόσεις ΠΕΑ για να συμπληρώσεις την αίτηση (εκτός αν τυγχάνει να υπάρχει ήδη ΠΕΑ με ίδιο σενάριο), αν και κατά τη γνώμη μου κακώς "απαιτούν" ΠΕΑ.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, miltos said:

Αν προσέξεις την αίτηση αναφέρει: "...με βάση το ΠΕΑ που εκδόθηκε στις..."

Πρέπει να εκδόσεις ΠΕΑ για να συμπληρώσεις την αίτηση (εκτός αν τυγχάνει να υπάρχει ήδη ΠΕΑ με ίδιο σενάριο), αν και κατά τη γνώμη μου κακώς "απαιτούν" ΠΕΑ.

 

Υπάρχει ΠΕΑ για το διαμέρισμα με έκδοση το 2011 , εκδόθηκε από συνάδελφο το οποίο αναφέρει πως χρησιμοποιείται καυστήρας πετρελαίου κεντρικής θέρμανσης. Θέλει τώρα να κάνει αίτηση εγκατάστασης Φ/Α. Συνάδελφος μου είπε να εκδώσω νέο ΠΕΑ. Δηλαδή στο σύστημα θα περιέχει 2 πιστοποιητικά.  Ποια η γνώμη σας; δε θέλω να χάσω τη δουλειά την έχω ανάγκη. 

Σας Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ΠΕΑ έχει ως σενάριο μόνο τη τοποθέτηση λέβητα φ/α θα μπορεί και αυτός που έβγαλε το ΠΕΑ να το κάνει. Αν όχι θα πρέπει να κάνεις ανάκληση του ΠΕΑ και να εκδώσεις νέο με το ανάλογο σενάριο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ΠΕΑ εκδόθηκε το 2011 τότε δεν ισχύει σήμερα.

Το 2017 εκδοθήκανε νέες ΤΟΤΕΕ, θα πρέπει να εκδοθεί ΠΕΑ με τα τωρινά δεδομένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ένσταση σε ότι αφορά τις περιπτώσεις που υπαρχει ΠΕΑ χωρίς όμως σενάριο τον ατομικό λέβητα. Θα έλεγα ότι σε αυτή την περίπτωση μπορεί ο εν. Επιθεωρητής να ξανατρεξει το xml ώστε να διαπιστώσει την εξοικονόμηση ενέργειας που επιτυγχάνετε χωρίς όμως να κάνει νέο ή ανάκληση. Αυτό που ενδιαφέρει είναι η εξοικονόμηση, όχι το πεα ούτε το σενάριο αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 28/9/2019 at 11:20 ΜΜ, qwert said:

Έχω μια ένσταση σε ότι αφορά τις περιπτώσεις που υπαρχει ΠΕΑ χωρίς όμως σενάριο τον ατομικό λέβητα. Θα έλεγα ότι σε αυτή την περίπτωση μπορεί ο εν. Επιθεωρητής να ξανατρεξει το xml ώστε να διαπιστώσει την εξοικονόμηση ενέργειας που επιτυγχάνετε χωρίς όμως να κάνει νέο ή ανάκληση. Αυτό που ενδιαφέρει είναι η εξοικονόμηση, όχι το πεα ούτε το σενάριο αυτού.

Θα συμφωνήσω μαζί σου με την προϋπόθεση όμως ότι στο μεσοδιάστημα δεν έχει αλλάξει ο ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ΕΔΑ ΘΕΣΣ ζητά σε όλες τις περιπτώσεις νέων συνδέσεων υφιστάμενων κτιρίων δήλωση ενεργειακού επιθεωρητή.

Προφανώς κακώς, αλλά δεν είναι και το μόνο περίεργο της εν λόγω εταιρείας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά, τί κάνουμε στην περίπτωση που το υφιστάμενο ΠΕΑ (μετά το 2017 και εχει χρησιμοποιηθεί στο ΕΚΟΙΙ) δεν έχει το σενάριο της αυτονόμησης με λέβητα φ.α?

Άποψή μου, ξαναεκδίδουμε νέο με άλλο λόγο..

Σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.