Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετικές διαστάσεις σε οικόπεδο με κάθετες


Recommended Posts

Συνάδελφε MONOS θα καταργηθεί η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας στη μια κάθετη. ΔΕΝ θα καταργηθούν οι κάθετες. Επίσης, προφανώς, ότι αυθαιρεσίες υπάρχουν στην κάθετή μου θα τακτοποιηθούν. 

Το ερώτημα παραμένει κατά πόσο έχει αξία ένα πρόχειρο σκαρίφημα με διαστάσεις, οι οποίες διαστάσεις δεν αναφέρονται μέσα στο συμβόλαιο. 

Όσο για το πως θα πληρωθώ, επειδή ο πελάτης μου είναι χρόνια πελάτης μου ούτε με απασχολεί. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ΑΝ μπορώ να τον βοηθήσω να κάνει τη δουλειά του και φυσικά να πληρωθώ ή ΑΝ τελικά δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Και ΑΝ δεν μπορεί να γίνει τίποτα μήπως μπορεί να γίνει δικαστικά; Δεν μπορεί αυτός ο άνθρωπος να μένεις έρμαιος 4 κληρονόμων επειδή είναι εξαφανισμένοι ή επειδή αδιαφορούν. Δεν μπορεί να ζητήσει δικαστικά την τροποποίηση καθέτων; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

ειπες οτι,  οι ιδιοκτητες της αλλης καθετης ειναι διασκορπισμενοι στα 4 σημεια του οριζοντα.

Αρα, δεν μπορεις να κανεις ούτε καταργηση ούτε νεα συσταση.

και, όπως ειπε και ο τετρις

ούτε εγω βλεπω πώς -και για ποιά δουλεια- θα πληρωθεις και γιατι παιδεύεσαι...

εδιτ

λαθος η ανω απάντησή μου,

αφου προκειται  για τροποποιηση της συστασης ΟΙ  μονον στην μια καθετη.

Αυτη γινεται οπως εγινε και η συσταση δλδ ξεχωριστα απο τους ιδιοκτητες καθε καθετης.

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ dimitri GM, 

είσαι ο μόνος που μπορεί να απαντήσει αν αυτό το πρόχειρο σκαρίφημα μη μηχανικού έχει ισχύ ως προς τις διαστάσεις του οικοπέδου και των καθέτων. Άλλωστε η διαφορά της πραγματικότητας με το πρόχειρο σκαρίφημα είναι σχετικά μικρή (περίπου 0,80μ σε μήκος 28μετρων) 

Θυμίζω ότι η επιφάνεια παραμένει η ίδια και τυχόν περιγραφή των καθέτων "με νεωτέρα καταμέτρηση" θα γίνει διατηρώντας ίδιες επιφάνειες και ίδια ποσοστά. 

Επίσης θυμίζω ότι στο κείμενο του συμβολαίου της σύστασης καθέτων δεν αναγράφονται διαστάσεις πλευρών παρά μόνο επιφάνειες και ποσοστά. 

Link to comment
Share on other sites

εκαναν  συσταση καθετων πριν...."τοσα" χρονια

και τσιγγουνευτηκαν να πληρωσουν για ενα σωστο τοπογραφικο.

Μετα εβγαλαν αδειες και εκαναν και συσταση ΟΙ.

δξ τι περιγραφες εχουν κανει στα τοπογραφικα  των αδειων ή στις συστασεις οι συμβολαιογραφοι.

Στο κτηματολογιο θεωρεισαι "εντος της νομιμης αποκλισης"

και,  οπως προανεφερα απο την αρχη της συζητησης δες το αρθρο 39 και τις αποκλίσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους!! Σε οικόπεδο εντός σχεδίου στο οποίο είχαν συσταθεί 2 κάθετες (50% με εμβαδο 195 τ.μ. η κάθε κάθετη) (βλ. εικόνα 1), θέλω να βγάλω άδεια κατεδάφισης στην μία κάθετη. Σύμφωνα με νέα αποτύπωση, έχω πρόβλημα ως προς τις πλευρές και το εμβαδό (βλ. εικόνα 2). Η άδεια που θέλω να βγάλω είναι στο τμήμα 2 σύμφωνα με την εικόνα 2. Στην νέα αποτύπωση προσπάθησα να φέρω τη διαχωριστική γραμμή με τέτοιον τρόπο ώστε να έχω ίδια εμβαδά ως προς τις 2 κάθετες, δηλαδή 192,12 τ.μ. Ενέχουν προβλήματα συμβολαιογραφικής ή πολεοδομικής φύσης για την έκδοση της Άδειας αν χρησιμοποιήσω το νέο Τοπογραφικό??2.thumb.jpg.bdee40acc66687cfbf064e48ecfc74f3.jpg1.thumb.JPG.3ea73bac912c0eb8e079595425fce2f5.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.