Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το thread για να συζητήσουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε στο σύστημα του ΕΚΟ ΙΙ-Β καθώς και τα παράπονά μας.

Αρχίζω με το προφανές: Μετά την πρώτη ώρα λειτουργίας του συστήματος ήταν αδύνατο να γίνει οποιαδήποτε εργασία στο σύστημα.

Υπήρχαν προβλήματα στην σύνδεση, προβλήματα στην αποθήκευση, προβλήματα με σύνδεση στο taxis, κλπ.

Ποια η εμπειρία σας από την λειτουργία του συστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ακριβώς και σε εμένα, θεωρώ επίσης ύποπτο ότι από τις 12:00 έως τις 13:30 το σύστημα πήγαινε πετώντας στη περίοδο δηλαδή  που υποτίθεται ότι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ήταν συνδεδεμένοι και καταχωρούσαν στοιχεία ενώ άρχισε να κρασάρει με εκθετικό ρυθμό στη 13:30 , λες και τότε συνδέθηκαν όλοι οι χρήστες ταυτόχρονα. 

Επίσης θεωρώ ύποπτο το ότι εξαντλήθηκαν οι πόροι κατά το διάστημα που κανείς μας δεν μπορούσε να προχωρήσει ούτε μισό βήμα στη πλατφόρμα, δηλαδή από τη 13:30 έως τις 21:00 περίπου.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εκτυλίσσεται το ιδιο εργο με πέρυσι ακριβώς δε θα πω τα ιδια και τα ίδια αλλά θα σταθω στο οτι η ολη διαδικασια εξ οικονομω ειναι εν τη γένεση προβληματική. Διότι αντι να βασίζεται σε μία εστω τυπική αξιολόγηση των αιτήσεων, οπως γινεται πχ με προτασεις ερευνητικών κλπ κονδύλια ΕΣΠΑ, βασιζεται στη λογική οποιος προλαβει τον κύριο είδε. Ως αποτέλεσμα ειναι λογικο και να κολλάει το σύστημα και να γίνονται αρον αρον δηλώσεις  και να εντάσσονται ακινητα για να βαλει η κυρα κουλα ηλιακό σε αυθαίρετο και ετοιμόρροπα να εντασσονται και "μαστοριες" ως προτασεις ενεργειακής βελτιώσης και και και......

Απορώ πως μετα το φιάσκο το προηγούμενο και ολα αυτα που είδαμε πέρυσι, οι "άριστοι" νέοι και οι  "σοφοί" των επαγγελματικών επιμελητηρίων επιτροπων κλπ δε διόρθωσαν τα πράγματα....

Ολοι ξέραμε τι θα γινει και πάλι σήμερα. Όλοι ξεραμε και τον Ιούλη. Ολοι ξερουμε και για το Νοέμβρη που ρχεται...  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, yian said:

Τα ίδια ακριβώς και σε εμένα, θεωρώ επίσης ύποπτο ότι από τις 12:00 έως τις 13:30 το σύστημα πήγαινε πετώντας στη περίοδο δηλαδή  που υποτίθεται ότι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ήταν συνδεδεμένοι και καταχωρούσαν στοιχεία ενώ άρχισε να κρασάρει με εκθετικό ρυθμό στη 13:30 , λες και τότε συνδέθηκαν όλοι οι χρήστες ταυτόχρονα. 

Επίσης θεωρώ ύποπτο το ότι εξαντλήθηκαν οι πόροι κατά το διάστημα που κανείς μας δεν μπορούσε να προχωρήσει ούτε μισό βήμα στη πλατφόρμα, δηλαδή από τη 13:30 έως τις 21:00 περίπου.

Πάντως η πρώτη ανακοίνωση έλεγε για 100 εκ κ η δεύτερη για 118εκ. Μέσα σε πολλές ώρες που κολλούσε μόνο 18εκ επιπλέον δεσμεύτηκαν. Κάποιοι καταφέραμε μία αίτηση σε αυτό το διάστημα μετά κόπων.

 

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το μήνυμα για την μη διαθεσιμότηα πορων ειναι αυτό? "Η ενέργεια δεν υποστηρίζεται στην τρέχουσα κατάσταση ....."

Link to comment
Share on other sites

Πάλι ψέματα γράφουν,τα παρουσιάζουν όπως θέλουνε, ασφαλώς,
Δεν ισχύει αυτό που λένε, για εχθές και προχθές,  για το πόσο γρήγορα έγιναν οι οριστικές αιτήσεις, γιατί στον πρώτο κύκλο καταχωρήθηκε και οριστικοποιήθηκε αίτηση με αρ. πρωτ. σχεδόν 40.000 τις πρώτες δύο ημέρες, ενώ στον δεύτερο κύκλο, με δοκιμασμένο τον πρώτο κύκλο, δεν οριστικοποιήθηκαν ούτε καν οι μισές αιτήσεις, για παράδειγμα αιτήσεις με αρ. πρωτ. περίπου 20.000.

Το σύστημα καθυστερούσε επίτηδες όπως την προηγούμενη φορά, έτσι ώστε να μην υποβάλλουν οριστική αίτηση 40000 δικαιούχοι και χάσουν την μπάλα με τα χρήματα, που σημαίνει ότι κάθε φορά το σύστημα επιταγχυνόταν  ή επιβραδυνόταν κατά το δοκούν του διαχειριστή μέχρι να εξαντλήσουν το σύνολο των πόρων (αν και τους ξέφυγαν και 18 εκατομμύρια στη σούμα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μια αίτηση για πολυκατοικία. 

Στην πολυκατοικία υπάρχουν 2 διαμερίσματα που ήθελαν να μπουν στο πρόγραμμα τα Α1 και Β1
 
2)Στις 10:06  έγινε επιτυχής εγγραφή του Α1 ως "διαμέρισμα σε πολυκατοικία" και στις 10:13 ολοκληρωθηκε το πρώτο στάδιο επιλεξιμότητας. (έμεινε στο βήμα 2 "κατ'αρχήν επιλέξιμη)
 
3)Στις 10:21  σημερα έγινε επιτυχής εγγραφή του Β1 ως "διαμέρισμα σε πολυκατοικία" και στις 10:25 ολοκληρωθηκε το πρώτο στάδιο επιλεξιμότητας. (έμεινε στο βήμα 2 "κατ'αρχήν επιλέξιμη)
 
4)Κατόπιν έγινε αιτηση πολυκατοικίας, ταυτιστηκαν επιτυχώς απο τον εκπρόσωπο τα διαμερίσματα στον πίνακα διαμερισμάτων και έγινε αποδοχή απο του ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων. Αυτά ολοκληρώθηκαν στις 11:01. (έμεινε στο βήμα 2 "κατ'αρχήν επιλέξιμη)
 
Απο εκεί και πέρα το σύστημα δέν μου εδωσε κανέναν τρόπο ωστε να προχωρήσει η αίτηση:
Στην αρχική σελίδα των δηλώσεων των διαμερισμάτων αλλά ούτε και της πολυκατοικίας δέν υπήρχε το πεδίο "έλεγχος πληρότητας στοιχείων" ΟΥΔΕΠΟΤΕ στην πορεία όλων των βημάτων που προανέφερα, οπότε δέν μπορούσε καμία απο τις αιτήσεις να πέι στο βήμα 3
Δέν εμφανίστηκε ποτέ επιλογή για καταχώρηση παρεβάσεων/ΠΕΑ , παράρτημα ΙΙ και παράρτημα ΙΙΙ , εγγραφα τα οποία έιχα όλα ολοκληρωμένα και έτοιμα να υποβληθούν. 
Από τις 11:01 και εως τις 2μιση το μεσημέρι έκανα συνέχεια προσπάθειες για να δώ αν υπάρχει κάποια ελλειψη ωστόσο όλες οι διασταυρώσεις στοιχείων έχουν γίνει επιτυχώς και δέν λείπουν δικαιολογητικά.
 
Έστειλα email στο κέντρο υποστήριξης και επισυναψα screenshots που τράβηξα που έδειχναν το ιστορικό τόσο της αίτησης πολυκατοικίας όσο και των αιτήσεων διαμερισμάτων για να επιβεβαιώσουν τις ώρες που αναφέρω.
Επίσης απισυναψα screenshot των αρχικών σελίδων των αιτήσεων για να δούν οτι απουσιάζει το "κουμπί" ελέγχου πληρότητας (δέν θα έπρεπε να είναι εκεί έστω και "γκριζαρισμένο" ?)
 
Μόνο κατά τις 3:00 το μεσημέρι ξαφνικά εμφανίστηκε στην αίτηση της πολυκατοικίας η επιλογή για έλεγχο πληρότητας οπότε τον έκανα κατευθείαν και υπέβαλα παρεμβάσεις, όμως από τότε μέχρι σήμερα ακόμα δεν εμφανίστηκε το κουμπί για έλεγχο πληρότητας στις αιτήσεις των διαμερισμάτων. Οπότε δεν μπορούν τα διαμερίσματα να εγκρίνουν τις παρεμβάσεις.
 
Στο email δεν απάντησαν, απάντησαν όμως στα τηλεφωνήματά μου. Μου επιβεβαίωσαν ότι υπάρχει μεγάλο συστημικό πρόβλημα με τις πολυκατοικιες. Ρώτησα αν έχει υποβληθεί έστω και μια. Μου είπαν όχι. Μετά το πήραν πίσω λέγοντας ότι είναι μια προσωπική εκτίμηση αυτή κι όχι επίσημη απάντηση. Τα ίδια μου είπαν και από την διαχείριση συστήματος (4 διαφορετικοί άνθρωποι, τηλεφώνησα άπειρες φορές) Αυτά. 
 
Σημείωση: προφανώς γνωρίζω ότι τα κονδύλια για Αττική είχαν τελειώσει 11μιση, αλλά συνέχισα τις προσπάθειες ώστε να βγάζω την αίτηση στο σημείο λίγο πριν την οριστική, εφόσον δικαιούμαι. Σημαιωστε επίσης ότι με έπνιγε το δίκιο γιατί είχα τελειώσει με όλα αυτα που μπορούσα να κάνω 11:01 οπότε για μισή ώρα έκανα refresh ,και ασπριζαν μια μία οι τρίχες στις φαβορίτες μου.
 
Πάω να κάνω κάνα αυθαίρετο να χαλαρώσω. Καλή συνέχεια.
Edited by V.Chlorok.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, V.Chlorok. said:

Εγώ είχα μια αίτηση για πολυκατοικία. 

Στην πολυκατοικία υπάρχουν 2 διαμερίσματα που ήθελαν να μπουν στο πρόγραμμα τα Α1 και Β1
 
2)Στις 10:06  έγινε επιτυχής εγγραφή του Α1 ως "διαμέρισμα σε πολυκατοικία" και στις 10:13 ολοκληρωθηκε το πρώτο στάδιο επιλεξιμότητας. (έμεινε στο βήμα 2 "κατ'αρχήν επιλέξιμη)
 
3)Στις 10:21  σημερα έγινε επιτυχής εγγραφή του Β1 ως "διαμέρισμα σε πολυκατοικία" και στις 10:25 ολοκληρωθηκε το πρώτο στάδιο επιλεξιμότητας. (έμεινε στο βήμα 2 "κατ'αρχήν επιλέξιμη)
 
4)Κατόπιν έγινε αιτηση πολυκατοικίας, ταυτιστηκαν επιτυχώς απο τον εκπρόσωπο τα διαμερίσματα στον πίνακα διαμερισμάτων και έγινε αποδοχή απο του ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων. Αυτά ολοκληρώθηκαν στις 11:01. (έμεινε στο βήμα 2 "κατ'αρχήν επιλέξιμη)
 
Απο εκεί και πέρα το σύστημα δέν μου εδωσε κανέναν τρόπο ωστε να προχωρήσει η αίτηση:
Στην αρχική σελίδα των δηλώσεων των διαμερισμάτων αλλά ούτε και της πολυκατοικίας δέν υπήρχε το πεδίο "έλεγχος πληρότητας στοιχείων" ΟΥΔΕΠΟΤΕ στην πορεία όλων των βημάτων που προανέφερα, οπότε δέν μπορούσε καμία απο τις αιτήσεις να πέι στο βήμα 3
Δέν εμφανίστηκε ποτέ επιλογή για καταχώρηση παρεβάσεων/ΠΕΑ , παράρτημα ΙΙ και παράρτημα ΙΙΙ , εγγραφα τα οποία έιχα όλα ολοκληρωμένα και έτοιμα να υποβληθούν. 
Από τις 11:01 και εως τις 2μιση το μεσημέρι έκανα συνέχεια προσπάθειες για να δώ αν υπάρχει κάποια ελλειψη ωστόσο όλες οι διασταυρώσεις στοιχείων έχουν γίνει επιτυχώς και δέν λείπουν δικαιολογητικά.
 
Έστειλα email στο κέντρο υποστήριξης και επισυναψα screenshots που τράβηξα που έδειχναν το ιστορικό τόσο της αίτησης πολυκατοικίας όσο και των αιτήσεων διαμερισμάτων για να επιβεβαιώσουν τις ώρες που αναφέρω.
Επίσης απισυναψα screenshot των αρχικών σελίδων των αιτήσεων για να δούν οτι απουσιάζει το "κουμπί" ελέγχου πληρότητας (δέν θα έπρεπε να είναι εκεί έστω και "γκριζαρισμένο" ?)
 
Μόνο κατά τις 3:00 το μεσημέρι ξαφνικά εμφανίστηκε στην αίτηση της πολυκατοικίας η επιλογή για έλεγχο πληρότητας οπότε τον έκανα κατευθείαν και υπέβαλα παρεμβάσεις, όμως από τότε μέχρι σήμερα ακόμα δεν εμφανίστηκε το κουμπί για έλεγχο πληρότητας στις αιτήσεις των διαμερισμάτων. Οπότε δεν μπορούν τα διαμερίσματα να εγκρίνουν τις παρεμβάσεις.
 
Στο email δεν απάντησαν, απάντησαν όμως στα τηλεφωνήματά μου. Μου επιβεβαίωσαν ότι υπάρχει μεγάλο συστημικό πρόβλημα με τις πολυκατοικιες. Ρώτησα αν έχει υποβληθεί έστω και μια. Μου είπαν όχι. Μετά το πήραν πίσω λέγοντας ότι είναι μια προσωπική εκτίμηση αυτή κι όχι επίσημη απάντηση. Τα ίδια μου είπαν και από την διαχείριση συστήματος (4 διαφορετικοί άνθρωποι, τηλεφώνησα άπειρες φορές) Αυτά. 
 
Σημείωση: προφανώς γνωρίζω ότι τα κονδύλια για Αττική είχαν τελειώσει 11μιση, αλλά συνέχισα τις προσπάθειες ώστε να βγάζω την αίτηση στο σημείο λίγο πριν την οριστική, εφόσον δικαιούμαι. Σημαιωστε επίσης ότι με έπνιγε το δίκιο γιατί είχα τελειώσει με όλα αυτα που μπορούσα να κάνω 11:01 οπότε για μισή ώρα έκανα refresh ,και ασπριζαν μια μία οι τρίχες στις φαβορίτες μου.
 
Πάω να κάνω κάνα αυθαίρετο να χαλαρώσω. Καλή συνέχεια.

Απλά από περιέργεια συνάδελφοι, και για να επαληθεύσω αυτό που μου είπαν στο τηλεφωνικό κέντρο, είχε κανείς αίτηση για πολυκατοικία (με κοινόχρηστες παρεμβάσεις δηλαδή) που να κατάφερε να την πάει σε οριστική υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι συνάδελφε ότι ούτε ο Τσάκ Νόρις δεν θα μπορούσε να κάνει αίτηση ολόκληρης πολυκατοικίας με τις υπάρχουσες συνθήκες.

Είχα μία φέτος (μαζί με άλλες μεμονωμένων κατοικιών), αλλά δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να την ξεκινήσω. Το γνώριζε εκ των προτέρων ο ιδιοκτήτης πως μόνο εάν υπήρχε χρόνος θα την ξεκινούσα.

Edited by tsx
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.