Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή πέτρινης κατοικίας - ΚΕΝΑΚ


Dimitra_V

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι Αρχιτέκτων μηχανικός και δραστηριοποιούμαι τα τελευταία 2 χρόνια στην Ικαρία.

Καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τη δόμηση απο πέτρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι γίνεται με τον ΚΕΝΑΚ.

Συνήθης πρακτική είναι να χτίζουμε τοιχοποιία με τούβλο μετά μόνωση και μετά μια λιθεπένδυση των 30 εκ. εξωτερικά.

Εγώ ενδιαφέρομαι για κατασκευή εξ' ολοκλήρου απο πέτρα >50εκ πάχους όπου δεν προσμετράται και στην δόμηση.

Πώς γίνεται σε τέτοια κατασκευή να περάσω την μελέτη ΚΕΝΑΚ χωρίς εξτρα θερμομόνωση? Υπάρχουν κονιάματα ή κάποιο άλλο φυσικό υλικό που μπορεί να τοποθετηθεί 

ανάμεσα για να καλύψει τις απαιτούμενες τιμές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμομόνωση εσωτερικά της πέτρας (συνήθως με πετροβάμβακα) και επένδυση της με γυψοσανίδα, υπάρχουν λύσεις για να μην σου κάνει υγροποίηση των υδρατμών στα σημεία των μεταλλικών ορθοστατών στήριξης της γυψοσανίδας. (προφανώς αναφέρομαι στην περίπτωση που θέλεις εμφανή την λιθοδομή σου. εάν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει να είναι εμφανής η φέρουσα τοιχοποιία του, προφανέστατα η βέλτιστη λύση θερμομόνωσης είναι η εξωτερική θερμοπρόσοψη).

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.