Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτερική θερμομόνωση σε ήδη θερμομονωμένο σπίτι.


Julius Caesar

Recommended Posts

Μονοκατοικία (έτος κατασκευής 1995) διαθέτει ενδιάμεση θερμομόνωση.

Έχει νόημα και γίνει και εξωτερική θερμομόνωση μέσω του "εξοικονομώ";

"Ναι" θα μου πείτε γιατί έτσι κλείνουν οι θερμογέφυρες. 

Αλήθεια όμως αξίζει τα χρήματα; Σε πόσα χρόνια (ή μήπως δεκαετίες; ) θα γίνει η απόσβεση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Julius Caesar said:

Μονοκατοικία (έτος κατασκευής 1995) διαθέτει ενδιάμεση θερμομόνωση.

Έχει νόημα και γίνει και εξωτερική θερμομόνωση μέσω του "εξοικονομώ";

"Ναι" θα μου πείτε γιατί έτσι κλείνουν οι θερμογέφυρες. 

Αλήθεια όμως αξίζει τα χρήματα; Σε πόσα χρόνια (ή μήπως δεκαετίες; ) θα γίνει η απόσβεση;

Αν και ειμαστε μηχανικοί και θα έπρεπε να μιλάμε με νούμερα και ΠΕΑ, θα το πώ μπακάλικα (κι αυτό γιατι δεν εχω τα δεδομένα).

Στην ιδια περιοχή. 2 μονοκατοικίες.

η 1η 113τμ, κατασκευής 1982. Μπήκε στο εξοικονομώ 1 όπου τοποθετήθηκε 8εκ θερμοπρόσοψη εξηλασμένης, 4εκ χυτης πολυουρεθάνης στο δώμα, κουφώματα με θερμοδιακοπή/διπλους υαλοπίνακες. Ο θερμοστάτης καρφωμένος το χειμώνα στο 23. Αναλόγως το χειμώνα, η κατανάλωση ειναι περί τα 700-1000λτ

η 2η 98τμ, κατασκευής 1995 (απο σύμπτωση). Διπλή τοιχοποϊα με 5εκ διογκωμένης ενδιάμεσα. 4εκ εξηλασμένης στο δώμα εσωτερικά. Κουφώματα αλουμινίου, με διπλό υαλοπίνακα μεν, ανευ θερμοδιακοπής δε. Ο θερμοστάτης στο 20.5 - 21. Κατανάλωση 20% παραπάνω και με λιγότερη ζέστη...

Υ.Γ. η 1η ειναι το πατρικο, η 2η ειναι αυτη που κατοικώ πλεον εγώ. Την ενέταξα στο εξοικονομώ και θα τοποθετήσω 7εκ θερμοπρόσοψη και αλλα 7εκ στο δώμα, καθώς και αλλαγή σε συνθετικά κουφώματα με τριπλό υαλοπίνακα.

 

 

Edited by Kane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.