Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


ellipena

Recommended Posts

@maneni Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Κατανοώ αυτά που γράφετε κι όπως τα καταλήξατε. Μου θυμίσατε αυτό του Πρωταγόρα : "πάντων χρημάτων μέτρον εστίν άνθρωπος". Μια ανθρώπινη σχέση αν ξεκινάει και βασίζεται σε "χασούρα" (χρόνου και χρήματος) και όχι στην "εμπιστοσύνη" και το "αμοιβαίο όφελος",  τότε φυσικά σταματάει πριν ακόμη αρχίσει. Γιατί είναι σίγουρο πως δεν θα εξελιχθεί ώστε να οδηγήσει στην "δημιουργικότητα" και το "όφελος" κι άλλων πολλών (προμηθευτών, εργατών κλπ).  Όσο για την Γενική Εικόνα που αφορά την οικολογία και την ενέργεια,  ουδείς λόγος. Για τέτοια θα ομιλούμε τώρα!

Ωστόσο, νόμιζα από την αρχή, αφού ακόμη ψάχνω στους όρους του προγράμματος, το οποίο ονομάζεται "όποιος πρόλαβε τον κύριον είδε", στο πού αναφέρεται ξεκάθαρα η πληρωμή από τον ενδιαφερόμενο αυτού του "φακέλλου" ο οποίος, εκτός από το ΠΕΑ,  κοστίζει άλλα 250 ευρώ.  Όχι, ειλικρινά, δεν μου φάνηκαν πολλά ή λίγα, μου φάνηκε πως : "η καλή μέρα από την αυγούλα φαίνεται". 

Edited by ellipena
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ellipena said:

Μια ανθρώπινη σχέση αν ξεκινάει και βασίζεται σε "χασούρα" (χρόνου και χρήματος) και όχι στην "εμπιστοσύνη" και το "αμοιβαίο όφελος",  τότε φυσικά σταματάει πριν ακόμη αρχίσει.

Ενδεχομένως η χρήση της λέξης "φάκελος" να ήταν ατυχής. Η συνήθεια του να απαιτείται "φάκελος" για κάποια αίτηση ίσως να έκανε το συγκεκριμένο μηχανικό να χρησιμοποιήσει τον όρο αυτό, ενώ πιθανότατα να αναφέρεται στη διαδικασία υπαγωγής. Όμως, θα μπορούσε επίσης να πει κανείς πως λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στο συγκεκριμένο μηχανικό μπήκατε και εσείς στο φόρουμ, για να αποφύγετε τη "χασούρα". Προσέξτε, δε σας κατηγορώ για κάτι, απλά επισημαίνω πως θα μπορούσαν να υπάρχουν και άλλες οπτικές γωνίες για το ίδιο θέμα. Εξάλλου, με τον τρόπο που είναι δομημένη η αίτηση υπαγωγής, υπάρχουν πάντοτε πιθανότητες απόρριψης της αίτησης και αυτό είναι το ρίσκο που πρέπει να αντιληφθεί έγκαιρα ο ιδιοκτήτης. Ότι δηλαδή θα "επενδύσει" στο κόστος του μηχανικού ο οποίος θα παράσχει έτσι & αλλιώς τις υπηρεσίες του, στοχεύοντας (ο ιδιοκτήτης) σε όφελος μερικών χιλιάδων ευρώ.

12 minutes ago, ellipena said:

Όσο για την Γενική Εικόνα που αφορά την οικολογία και την ενέργεια,  ουδείς λόγος. Για τέτοια θα ομιλούμε τώρα!

Το οικονομικό όφελος πέρα από το οικολογικό και ενεργειακό πρόσημο, υπάρχει και από τις 2 πλευρές: ο μηχανικός αξιοποιεί οικονομικά το πρόγραμμα παρέχοντας υπηρεσίες στο γνωστικό του αντικείμενο για τις οποίες θα πρέπει να πληρωθεί και ο ενδιαφερόμενος αξιοποιεί το οικονομικά πρόγραμμα για να προχωρήσει σε παρεμβάσεις με χαμηλότερο κόστος. Θεμιτό και για τους 2.

12 minutes ago, ellipena said:

  Όχι, ειλικρινά, δεν μου φάνηκαν πολλά ή λίγα, μου φάνηκε πως : "η καλή μέρα από την αυγούλα φαίνεται". 

Ίσως λοιπόν, θα ήταν σκόπιμο να απευθυνθείτε έγκαιρα σε άλλο μηχανικό. Δε γνωρίζω σε ποια περιφέρεια βρίσκεστε αλλά αν βρισκεστε σε κάποια από τις πρώτες χρονικά, ίσως και να σπαταλήσατε πολύτιμο χρόνο εδώ και πλέον να μην προλαβαίνετε.

Και όλα αυτά, με καλή διάθεση πάντα..

Link to comment
Share on other sites

@ZafeirisA Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Επαναλαμβάνω την περιγραφή πως προέκυψε χρονικά η όλη κατάσταση μέχρι να φτάσει μόλις δυο μέρες πριν την ημερομηνία για την υπαγωγή στο πρόγραμμα Βρήκα μιαν ιστοσελίδα στο διαδίκτυο. Επικοινώνησα και μίλησα τηλεφωνικά με τον ιδιοκτήτη της, μου παρουσιάστηκε ως μηχανολόγος, σύμβουλος, μελετητής και προμηθευτής. Ο ίδιος, μου ανέφερε ότι  η αμοιβή του για το ΠΕΑ είναι μόνο 250 ευρώ και τα 216 θα τα πάρω πίσω. Συμφωνήσαμε σε αυτά τηλεφωνικά, και αφού σκάναρα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά,  του τα έστειλα με email με τους κωδικούς του ΤΑΧΙS . Την επόμενη μέρα, ο ίδιος έκαμε μια 15  λεπτη επίσκεψη στο ακίνητο, είδε τις παρεμβάσεις που είναι αναγκαίες να γίνουν, και οι οποίες συμφωνούσαν με αυτές που επιθυμούσα, και μια μέρα πριν την υπαγωγή στο πρόγραμμα μου έστειλε τα παραπάνω ποσά για δύο διαμερίσματα. Δηλαδή, μου έδειξε την πηγή με το καθαρό νεράκι και την ώρα που πήγα να πιω, μου είπε : το νεράκι τώρα που διψάτε δεν κοστίζει 250 Χ 2 = 500 ευρώ, όπως συμφωνήσαμε στην πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία μας, τώρα κοστίζει 500 Χ 2 = 1000 ευρώ. Και δεν είναι σίγουρο, αν θα το πιείτε κιόλας, γιατί το θέμα  με το πρόγραμμα πάει ως εξής : "όποιος πρόλαβε τον κύριον είδε". Αυτός ο φάκελλος είναι το ερώτημά μου, ο οποίος κοστίζει 250 ευρώ. Τι περιέχει αυτός ο φάκελλος ? Για ένα ΠΕΑ γνώριζα και γνωρίζω ακόμη ότι είναι η προϋπόθεση πριν την υπαγωγή στο πρόγραμμα, δεν είδα πουθενά να αναφέρεται κανένας "φάκελλος" ! Αν ο όρος φάκελλος ονομάζεται τώρα "διαδικασία υπαγωγής" που αναφέρεται ότι κι αυτό το πληρώνει ο ενδιαφερόμενος πριν την υπαγωγή του στο πρόγραμμα ? 

Edited by ellipena
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, ellipena said:

Τι περιέχει αυτός ο φάκελλος ? Για ένα ΠΕΑ γνώριζα και γνωρίζω ακόμη ότι είναι η προϋπόθεση πριν την υπαγωγή στο πρόγραμμα, δεν είδα πουθενά να αναφέρεται κανένας "φάκελλος" ! Αν ο όρος φάκελλος ονομάζεται τώρα "διαδικασία υπαγωγής" που αναφέρεται ότι κι αυτό το πληρώνει ο ενδιαφερόμενος πριν την υπαγωγή του στο πρόγραμμα ? 

Τα 250€ που ζήτησε ο συνάδελφος extra από το ΠΕΑ θεωρώ ότι είναι πολύ λίγα ώστε να μπορέσει να κάνει σωστά τη δουλειά του. Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να κάνει στις διάφορες φάσεις του προγράμματος ώστε να εξελιχθούν όλα σωστά. Το ονόμασε φάκελο για κάποιο λόγο.. Εγώ το λέω διεκπεραίωση της όλης διαδικασίας. Νομίζω ότι μικρή σημασία έχει αυτό. Αν η συμφωνία ήταν διαφορετική στην αρχή κ άλλαξε  μετά αυτό  είναι πρόβλημα. Βέβαια θεωρώ ότι τηλεφωνικά δεν μπορείς να τα πεις όλα. Πάντα πρέπει να γίνεται ένα ραντεβού κ να ξεκαθαρίζονται όλα αυτά. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω πως κάποιος επιλέγει για μία τέτοια επένδυση κάποιον επαγγελματία που τον βρήκε από το Internet κ δεν έχει μιλήσει καν από κοντά. Νομίζω ότι εκεί ήτανε το λάθος.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αγαπητή @*olga* εκεί ήταν το λάθος ! Νόμιζα εξ' αρχής ότι ο Μηχανολόγος-Μηχανικός αφού γνωρίζει καλά το αντικείμενο,  και ο περι ου ο λόγος το διαφήμιζε έντονα στην ιστοσελίδα του αναφέροντας,  εν ολίγοις : <<είμαι ο ειδικός για όλα σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα "εξοικονόμηση κατ' οίκον">>. Είμαι ο επιθεωρητής, ο σύμβουλος, ο μελετητής και ο προμηθευτής.  Κι έτσι, σκέφτηκα, ότι αυτός είναι ο ειδικός που θα με κατευθύνει σωστά.  Με κατεύθυνε ως εξής : 250 ευρώ είναι το κόστος της υπαγωγής σας στο πρόγραμμα, ανά διαμέρισμα και τα 216 τα παίρνετε πίσω, αν υπαχθείτε, αν όχι τα χάνετε. Στείλε μου όλα τα δικαιολογητικά σκαναρισμένα και τους κωδικούς σας του ΤΑXIS και θα τα κάνω όλα  ο ίδιος. Τα μάζεψα και τα έστειλα. Όπου ο ίδιος επισκέφτηκε το ακίνητο για 15 λεπτά και κατόπιν μου' στειλε  email γράφοντας :  500 ευρώ είναι το κόστος ανά διαμέρισμα,  κι έτσι θα με πληρώσετε πριν την υπαγωγή στο πρόγραμμα, το οποίο εντέλει  μετονομάστηκε  "όποιος πρόλαβε τον κύριον είδε".  :)

Link to comment
Share on other sites

να τα πω συνοπτικά και ολοκληρωμένα.

Αν είχατε συμφωνήσει μι τιμή με τον μηχανικο΄και αυτός την άλλαξε, μπορείτε να αλλάξετε μηχανικό. Αν η αλλαγή έγινε όπως λέτε τελευταία στιγμή και δεν προλαβένετε να απευθυνθείτε σε άλλη μηχανικό τότε συμβουλευτείτε δικηγόρο για τα περαιτέρω.

Αν ο μηχανικός δεν σας είχε δώσει ολοκληρωμένη προσφορά και σας την έδωσε τελευταία στιγμή ώστε να μην έχετε α΄λλη επιλογή τότε αυτό είναι αθέμιτο.

Τα υπόλοιπα περί επενδύσεων κλπ που μάλλον είστε μπερδεμένη. Ο μηχανικός προσφέρει υπηρεσίες και πρέπει να αμοιφθεί για αυτές. ΔΕν τον ενδιαφέρει αν εσείς επιδοτηθείτε ή όχι. Αν θέλετε επενδυτή μηχανικό τότε να ι μπορεί να σας προσφέρει τις υπηρεσίες δωρεάν, αλλά αν επιδοτηθείτε τότε να πληρωθεί με ποσοστό επι του επιδοτούμενου ποσού. Αυτό μάλιστ μπορείτε να το πείτε ε΄πένδυση.

ΥΓ Προφανώς υπάρχουν μηχανικοί που προσφέρουν υπηρεσίες υπαγωγής για ΕΚΟ δωρεάν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό, σύνηθες ή ότι τιμάνε το επέγγελμά τους και τους συναδέλφους τους.....

Edited by maneni
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως, τον παραδέχομαι το συνάδελφο.

Η τοπική μας πιάτσα, δε μπορώ να καταλάβω, πως απαιτεί με τα 250ε του ΠΕΑ (που ο πολίτης τα παίρνει πίσω) κια τα 250 του συμβούλου (που παλι ο πολίτης δε πληρώνει τίποτε) να υποβάλλει την αίτηση, να έχει την ευθύνη και τη ζαλάδα ολου του προγράμματος απ'την αρχή έως το τέλος...

Γνωριζω πολλους συναδέλφους που θα προτιμούσαν να δώσουν τα 250ε του συμβούλου στον...πελάτη και να ασχοληθεί αυτός να "τρέξει" ολη τη διαδικασία!

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να μην μπερδευουμε τους ιδιωτες και αλλους που θα μπουν να διαβασουν στο μελλον παραθετω τα εξης σε  συμφωνια και με τον οδηγο του προγραμματος:

1. Πριν την αιτηση ο μηχανικος εκδιδει το ΠΕΑ. Και μονο. Εφοσον ειναι ενεργειακος επιθεωρητης. Τα ΠΕΑ εκδιδονται ανεξαρτητως αδειων, με την πραγματικη χρηση, δομηση και μεγεθη του κελυφους. (Και να μην υπαρχει το παραθυρο στο βορειο τοιχο, στο ΠΕΑ πρεπει να μπει, θελετε να το αλλαξετε, κ.λπ κ.λπ). 

Ελεγχος σε ε1,ε9, νομιμο ακινητο, δεη, βεβαιωσεις διευθυνσης, κ.α. απαιτουμενα απο το προγραμμα ειναι προσθετες εργασιες. Οι συναδελφοι αποφασιζουν εαν θελουν να τα κανουν δωρεαν η οχι κατα τις προπαρασκευαστικες ενεργειες που γινονται παραλληλα με το ΠΕΑ. 

Ο σωστος συναδελφος προειδοποιει πριν την εκδοση ΠΕΑ ή κατα τις ενεργειες αυτες. 

Το προγραμμα θεωρει οτι ολα αυτα τα λοιπα ειναι σωστα τη στιγμη που γινεται η αιτηση. Εμεις ελεγχομαστε ως προς τα ΠΕΑ. 

Οποιος ιδιωτης θελει μπορει προφανως να εκδωσει μονο το ΠΕΑ, να κανει την αιτηση μονος και να ανεβασει την οικοδομικη αδεια, το λογαριασμο ΔΕΗ, το εντυπο παρεμβασεων που του παρεχει ο επιθεωρητης (μαζι με το ΠΕΑ), να συμπληρωσει εισοδηματα, ατακ, παροχη κ.λπ. 

Και μπορει να το κανει αυτο ρισκαροντας οτι ολα ειναι ενταξει. 

Προσωπικα εγω ΠΡΙΝ την εκδοση του 1ου ΠΕΑ ελεγχω αυτα. Υπαρχουν καποια ΠΕΑ στο Β κυκλο που δεν εξεδωσα γιατι κατα τη μετρηση, ελεγχο δικαιολογητικων υπηρξε ασυμφωνια. Θα μπορουσα και να τα εκδωσω καθως το ΠΕΑ εκδιδεται ανεξαρτητα απο το τι εχει δηλωσει ο καθενας στο ε9, ε1, τι λεει η αδεια, και η δεη. 

Ειχα επισης περιπτωση που εκανε την αιτηση μονος στον α κυκλο. Απενταχθηκε για λαθη στην αιτηση. Τον εχω ενταξει πλεον κανοντας εγω την αιτηση στο β κυκλο. 

2. Το ΠΕΑ πληρωνεται με εκδοση αναλογου παραστατικου στην εκδοση του. Το κοστος του ΠΕΑ βρισκεται σε ελευθερη διαπραγματευση (2ο μνημονιο και καταργηση του ΠΔ100 περι ελαχιστων αμοιβων στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ). 

3. Το προγραμμα καλυπτει σε περιπτωση ενταξης αλλα και επιτυχους ολοκληρωσης στον δικαιουχο - ιδιωτη συγκεκριμενο ποσο το οποιο κατεβαλε (διατραπεζικα) στο μηχανικο για το 1ο ΠΕΑ και 2ο ΠΕΑ. 

Οι περισσοτεροι συναδελφοι πριν την αιτηση χρεωνουν για αυτο το 1ο ΠΕΑ αυτο το οριο (εως 310€ με φπα) που εν δυναμη επιστρεφεται ολοκληρο στον ιδιωτη. 

Αρκετοι συναδελφοι χρεωνουν ευλογα και τις προπαρασκευαστικες ενεργειες και ελεγχους και τις εργασιες που πραγματικα εκτελουν πριν την αιτηση (αυτο εννοειτε μαλλον φακελο). Πολλοι χρεωνουν και κατα τη διαρκεια καθως ακομα και σε επιτυχη ενταξη δεν ειναι γνωστο εαν θα ολοκληρωθει το προγραμμα. (Εαν δεν ολοκληρωθει το προγραμμα δεν πληρωνεται ο συμβουλος ο οποιος μπορει να παρακοκουθει το φακελο 1, 2 η και 5 μηνες). 

4. Η αιτηση γινεται απο το δικαιουχο με τους κωδικους taxis του. Εαν ο δικαιουχος αποφασισει να του την κανει ο μηχανικος α) ειναι προσθετη εργασια β) αποφασιζει αλλος να του κανει την αιτηση με οτι αυτο συνεπαγεται. 

Πολλοι συναδελφοι εκαναν την αιτηση ως εξυπηρετηση. Αλλοι την χρεωσαν εξτρα. Ο καθενας αποφασιζει. Ο οδηγος αναφερει ρητα οτι μονο ο δικαιουχος κανει την αιτηση. 

Πολλοι ιδιωτες εκαναν την αιτηση μονοι. Πολλοι απο αυτους ενταχθηκαν. Αλλοι εκαναν λαθος στις αιτησεις και ενταχθηκαν επιτυχως και το συστημα τους απενταξε αργοτερα. 

5. Ο συμβουλος οριζεται κατα την αιτηση απο τον ιδιωτη. Και μονο. Και μπορει να τον αλλαξει σε οποιο σταδιο επιθυμει. Και ο συμβουλος αναλαμβανει απο την ενταξη και μετα την παρακολουθηση της πορειας της αιτησης. Αυτο το κοστος καλυπτεται απο το προγραμμα εως τα 248€ με φπα εαν ολοκληρωθουν οι παρεμβασεις. 

Προσωπικα παρακολουθησα καποιους φακελους στον α κυκλο που δεν εγκριθηκαν στο δανειο. Δεν πληρωνομαι ως συμβουλος εκει αφου δεν κλεινει ο φακελος και δεν προχωρησαν. Τους παρακολουθησα 3.5 μηνες και καναμε μαζι Χ3 αιτησεις σε τραπεζες για το δανειο. Κακως δεν χρεωσα τα ποσα που αναφερετε. Ειμαι σημερα μειον. Δεν μπορουσα να ξερω αν θα προχωρησουν η οχι. Σε οσους ολοκληρωσαν επιτυχως ειμαι σχετικα καλα αν οχι στα ιδια.

Δεν βγαινει ενας χρονος παρακολουθησης απο μηχανικο με 310€ 1ο ΠΕΑ και 248€ του συμβουλου. (24%φπα+20%φορος+περιπου 20% εφκα, καθαρα 300€). 

Θεωρω οτι ο καθενας κοστολογει την εργασια τού οπως νομιζει. Και καλα κανει. Ειμαστε σε ελευθερη αγορα. Μπορειτε να απευθυνθειτε σε αλλο συναδελφο εαν δεν σας καλυπτει καποιος σημερα. Μπορειτε επισης να περιμενετε το Γ κυκλο η επομενη προκηρυξη εαν σας ανεβασαν την τιμη 1 ημερα πριν. 

Εννοω ο συναφελφος τοσα ζηταει. Δεν παιρνω θεση. Καλως ή κακως. Εσεις θα τα δωσετε; Δεν ειστε υποχρεωμενη. Αξιολογειτε εαν θελετε η οχι. 

ΥΓ: Ο οδηγος βγηκε τον Ιουνιο και οι αιτησεις κανονικα ξεκινουσαν τον Ιουλιο. Παραταθηκαν μεχρι τον Σεπτεμβρη. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν επρεπε να φτασετε 1 ημερα πριν χωρις ΠΕΑ στα χερια σας. 

ΥΓ2: Γι αυτο τό ΤΕΕ και οι συναδελφοι ζηταμε αλλαγες στό προγραμμα, ωστε να περιορισουμε φαινομενα αισχροκερδιας (δεν ειναι η δικη σάς περιπτωση με βαση το ποσο - εχω ακουσει και το 5πλο 1 ημερα πριν), να διασφαλισουμε την ορθη μελετη και προετοιμασια που δε γινεται σε 1 βδομαδα και κυριως την ισοτητα. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.