Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώληση δικαιώματος υψούν ("αέρας")


Selina

Recommended Posts

Θέλω να πουλήσω το δικαίωμα υψούν ("αέρας") σε οικοδομή στο Παλαιό Φάληρο που έχω κληρονομήσει.

Έχει 250 χιλιοστά οικοπέδου και είναι σε 125 τετραγωνικά ταράτσα.

Βρίσκεται σε πολυκατοικία δύο ορόφων με πιλοτή που έχει κλείσει και έχει γίνει διαμερίσματα. (3 ορόφων;)

Η πιλοτή δεν είναι στο ίδιο ύψος με τον δρόμο αλλά κατεβαίνεις σκαλιά για να μπεις στην είσοδο (ημιυπόγεια;)

Ερωτήσεις

1. Τι γίνεται με το δώμα;

2. Αυτός που θα το αγοράσει χρειάζεται τη συναίνεση των κατοίκων (περίπου 7) για να χτίσει;

3. Δεν έχω πάει ποτέ και δεν έχω κλειδιά εισόδου. Μπορώ να απαιτήσω να πάρω από τον διαχειριστή; 

4. Αν δεν υπάρχει διαχειριστής, τι κάνω;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Selina said:

Θέλω να πουλήσω έναν αέρα στο Παλαιό Φάληρο που έχω κληρονομήσει....

Πριν το ιδιοκτησιακό το  «θέλω» σου και τα συν ιδιοκτησιακά δικαιώματα των υπολοίπων πρέπει να τσεκάρεις αν ο «αέρας» έχει εφικτή δυνατότητα δόμησης ή είναι πια μόνο αέρας κοπανιστός και δεν μπορεί να χτίσει τίποτα.

Οπότε βασικές ερωτήσεις είναι

1.       Ημερομηνία υφιστάμενης οικοδομικής άδειας.

2.       Έχει ή δεν έχει εξαντληθεί ο Συντελεστής Δόμησης - Όγκου και το μέγιστο ύψος της Οικοδομής με βάση τις σημερινές πολεοδομικές διατάξεις για το Οικοδομικό Τετράγωνο που βρίσκεται το ακίνητο σου. Όπως και πρόβλεψη στην υφιστάμενη Άδεια για εξάντληση ύψους για τον υπολογισμό της ελαχιστης πλαϊνής απόστασης Δ αν είναι άδεια μετά το 1985 περίπου.

3.       Έχει στατική πρόβλεψη ορόφου η Στατική μελέτη της Οικοδομικής Άδειας?

Αυτά για καλημέρα και είμαι σίγουρος ότι πρέπει να το αναθέσεις σε τεχνικό γραφείου της εμπιστοσύνης σου, να τους προσκομίσεις τα ανωτέρω και ότι άλλο προκύψει με βάση αυτά … και μετά το θέλω σου θα μπορεί να γίνει πράξη ώστε να δεις και το δικά σου ερωτήματα τα οποία χωρίς να λυθούν ότι σου έγραψα είναι άνευ λόγου.

 

Υ.Γ.

τα βασικά 1.2.3 που σου έγραψα είναι μόνο το Α ..... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Έχω κληρονομήσει τον αέρα από τον πατέρα μου που ήταν κατασκευαστής και είχε "χτίσει" την οικοδομή μαζί με τον θείο μου που ήταν μηχανικός.

Ότι γνωρίζω είναι αυτά που θυμάμαι από ότι μου είχαν πει, και είναι τα εξής:

Δεν έχει πρόβλεψη αλλά μπορεί να χτίσει ελαφριά κατασκευή ή με εξωτερικές κολώνες.

Ο συντελεστής δεν έχει καλυφθεί αλλά δεν γνωρίζουμε τι έχει γίνει με την "κλεισμένη πυλωτή" αφού έγινε μετά την πώληση ή το έκανε ο θείος χωρίς να το γνωρίζει ο μπαμπάς

Όλα αυτά είναι ότι θυμάμαι αλλά έχω τον φάκελο της οικοδομής από τον πατέρα μου.

Δεν μπορώ να τα ελέγξω αφού εγώ είμαι μια απλή γραφίστρια σε ιατρικές εκδόσεις και δεν ζει κανένας από τους δύο πια για να με βοηθήσει!

Ξέρω όμως πως αν χρειάζεται η συναίνεση των ενοίκων είναι κάτι που δεν θα γίνει ποτέ και κανένας αγοραστής δεν θα το ρισκάρει.

Αν αυτό δεν χρειάζεται τότε θα πάω σε έναν μηχανικό για να ελέγξω τα υπόλοιπα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Selina said:

...

Δεν μπορώ να τα ελέγξω αφού εγώ είμαι μια απλή γραφίστρια σε ιατρικές εκδόσεις και δεν ζει κανένας από τους δύο πια για να με βοηθήσει!

οπότε πας πλαν Β .....

15 λεπτά πριν, Didonis said:

....

Αυτά για καλημέρα και είμαι σίγουρος ότι πρέπει να το αναθέσεις σε τεχνικό γραφείου της εμπιστοσύνης σου, να τους προσκομίσεις τα ανωτέρω και ότι άλλο προκύψει με βάση αυτά … ...

------

Τουλάχιστον ας έγραφες περίπου του πότε είναι το κτήριο ....  για μια ελάχιστη πρώτη καλημέρα 

 

Γενικά με το δεν έχει πρόβλεψη και εξωτερικές κολόνες κλπ κλπ που λες.... αν ισχύει ξέχνα τα όλα. Είναι 99.9% απίθανο να τον πουλήσεις ως αέρα με δυνατότητα δόμησης. Για άπλωμα ρούχων, και να κάνουν ρουφ γκάρτεν με πάρτι στην ταράτσα μόνο αν το πάρει κάποιος απο την πολ/κία .... (και φύσικά όλα αυτά με την επιφύλαξη της φαντασίας διότι τα δεδομένα που δίνεις είναι απο ελάχιστα έως μηδενικά.

 

Υ.Γ.

τώρα πρόσεξα και το θέμα της Pilotis. Οι πιθανότητες να μπορεί να κτίσει (με υπολοιπο συντελεστή δόμησης) πέφτουν κάτω απο το 0.01% ακόμα κι αν όλα τα υπόλοιπα είναι ως πρέπει και υπεροχα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει συντελεστής (έχω ελπίδες γιατί οι διπλανές είναι 5όροφες), και βρεθεί κάποιος που το θέλει έστω και μέσα από την πολ/κία, θα χρειαστεί την συναίνεση των υπολοίπων κατοίκων για να χτίσει ή για να βάλει ένα προκάτ δύο δωματίων ?

μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δεν προσεξες την απαντηση του διδονη...

[με τις καλημερες μου]

 

Εφ' οσον αυτοι που εχτισαν και τακτοποίησαν στην πυλωτη, ειναι και δικαιουχοι του "αερα"

αυτα τα τμ. αφαιρουνται απο τον σδ... [πλεον των λοιπων προβλημάτων που αναφερθηκαν]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (έστω και καθυστερημένα)

Το Ε9 μου λέει ιδιοκτησία 100% αλλά τελικά πρέπει να πάω σε ένα τεχνικό γραφείο γιατί οι ελλείψεις μου είναι πολλές απ' ότι φαίνεται.

Ευχαριστώ

μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (δεύτερη προειδοποίηση)

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

Προσοχή!!! Πριν από όλα οφείλεις να γνωρίζεις ότι, επειδή η Pilotis είναι κοινόχρηστος χώρος του ακινήτου και γι' αυτό δεν έχει χιλιοστά ιδιοκτησίας, το αυθαίρετο "διαμέρισμα" που βρίσκεται εκεί, ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΝΟΜΙΚΑ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Κ.ΛΠ.) ΚΙ ΕΣΕΝΑ, όπως και όλους τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες του ακινήτου (είσαι δηλαδή συνυπεύθυνη για την αυθαίρετη ύπαρξή του).. Δηλαδή, αν δεν προσέξεις "....θα πας για μαλλί και θα βγεις κουρεμένη"....Τάχιστα, σταμάτα τα όνειρα, κι αμέσως σε έμπειρο δικηγόρο και έμπειρο μηχανικό!!! Καλή τύχη....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@Selina

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπορείς τεχνικά να οικοδομήσεις.

 

Ωστόσο δεδομένου ότι σε λίγο καιρό θα ανοίξει το θέμα μεταφοράς συντελεστή δόμησης, ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να δεις αν όντως υπάρχει πραγματικό υπόλοιπο δόμησης, προκειμένου να έχεις να λαμβάνεις το παντεσπάνι σου κ εσύ, μιας κ μιλάμε για Παλαιό Φάληρο.

 

Όλο κ κάποιος θα αναγκαστεί να το αγοράσει για την τράπεζα γης, που ενδεχομένως να ανοίξει σύντομα.

 

Επομένως βάλε κάποιο σύμβουλο Μηχανικό να κάνει την έρευνά του, είναι ρίσκο που μπορεί να αποδώσει. Ή περίμενε μέχρι να ανοίξουν όντως όλα αυτά τα πανηγύρια (μεταφορά συντελεστή, τράπεζα γης κλπ) κ μόλις ανοίξουν πάρε το ρίσκο.

 

Αυτά

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος να μου πει σε οικοδομή οικοδομική άδεια το 2003, έγινε αλλαγή χρήσης στο υπόγειο και χώρος αποθήκη έγινε επαγγελματικός. Οταν Zavi ανοίξει αυτό με τη μεταφορα σ.δ. που λες, θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να αγοράσει σ.δ. να νομιμοποιήσει επιπλέον το υπόγειο?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.