Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορετικη αμοιβη ΠΕΑ


gio

Recommended Posts

Στην έκδοση ΠΕΑ στο Buildingcert εχω δηλώσει αμοιβή την νόμιμη πχ 300€

Μπορώ να δηλώσω στο σύστημα αμοιβών και να κόψω απόδειξη λιγότερη πχ 100 τώρα που το εχω ήδη δηλωσει στο Buildingcert.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, gio said:

Στην έκδοση ΠΕΑ στο Buildingcert εχω δηλώσει αμοιβή την νόμιμη πχ 300€

Μπορώ να δηλώσω στο σύστημα αμοιβών και να κόψω απόδειξη λιγότερη πχ 100 τώρα που το εχω ήδη δηλωσει στο Buildingcert.

Δεν θα στο πρότεινα, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε επισκεφθεί κλιμάκιο για έλεγχο. Οπότε, Ας έχεις στην άκρη ένα 250ρι (για το πρόστιμο)...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Δεν θα στο πρότεινα, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε επισκεφθεί κλιμάκιο για έλεγχο. Οπότε, Ας έχεις στην άκρη ένα 250ρι (για το πρόστιμο)...

Ίσως να υπάρχει πιθανότητα να μου έρθει έλεγχος. Έστω ότι δήλωσα στο buildingcert συγκεκριμένη αμοιβή.....γιατί να πρέπει να δηλωσω ότι πληρώθηκα αυτήν την αμοιβή από την στιγμή που θα πληρωθώ μεσώ του συστήματος αμοιβών-τράπεζας άλλο ποσό και κόψω και το αντίστοιχο παραστατικό ΑΠΥ. Επίσης αν εχω και συμφωνητικό για αυτό το ποσό, γιατί να εχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

@gio καλημέρα, αν και δεν νομίζω να βοηθήσω στο ερώτημά σου, όπως το θέτεις,
δεν γνωρίζω αν ο φορολογικός έλεγχος θα φτάσει να κοιτάξει σε επίπεδο buildingcert ή αν υπάρχει σχετική πρόσβαση και διασταύρωση των στοιχείων από τον έλεγχο ή αν αποστέλλονται στοιχεία από το buildingcert. Αλλά αν δούμε ότι π.χ. η υποχρεωτική αναγραφή του αριθμού πρωτοκόλλου του ενεργειακού πιστοποιητικού, στην ηλεκτρονική εφαρμογή «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας» της ΓΓΔΕ μπορεί να κρύβει περισσότερα από μία απλή αναγραφή.

Παρ' όλα αυτά ένας λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι πρέπει μάλλον να συμφωνούμε με τα αναγραφόμενα στις ανακοινώσεις που αναρτώνται στο buildingcert, όπου (αν και παλαιά ανακοίνωση) στις 19/12/2011 έγινε η επόμενη:
"Υποχρεωτική συμπλήρωση πεδίων αμοιβών για την έκδοση ΠΕΑ. Απο 20/12/2011, για την οριστική υποβολή των ΠΕΑ, θα πρέπει να συμπληρώνονται δύο επιπρόσθετα πεδία (Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ και συμφωνηθείσα αμοιβή) που σχετίζονται με την κατάθεση της αμοιβής του εν.επιθεωρητή μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ."

Link to comment
Share on other sites

 όμως δεν έχει καταργηθεί η υποχρεωτική κατάθεση αμοιβής μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ? Νομίζω ποια μπορείς σε οποιαδήποτε τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Mια γρήγορη ερώτηση 

Σε ΠΕΑ που έγιναν πρόσφατα για το νέο εξοικονομώ, εκ παραδρομής είπα στους ιδιοκτήτες λάθος χρήματα για το ΠΕΑ (είχα κολλήσει ότι προ ΦΠΑ η αμοιβή ήταν 60 + 1,5 €/m2, αντι για 50 + 1.5) - εντελώς βλακωδώς, απλά είχε κολλήσει το μυαλό σε αυτά τα νούμερα...

Οι αμοιβές των ΠΕΑ καταχωρήθηκαν έτσι, και αντίστοιχα έγιναν και τραπεζικές καταθέσεις 

Υπάρχει περίπτωση να έχουν κάποιο θέμα όταν πάνε να πληρωθούν από το πρόγραμμα ; (εκτός του ότι δε θα πάρουν το 10ρικο πίσω, δεν είναι εκεί το θέμα) 

Αντίστοιχα, αν στο 2ο ΠΕΑ κόψουμε δέκα ευρώ λιγότερα, θα ισοφαριστεί το θέμα και θα πληρωθούν κανονικά ; 

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2019 at 12:04 ΜΜ, gio said:

Ίσως να υπάρχει πιθανότητα να μου έρθει έλεγχος. Έστω ότι δήλωσα στο buildingcert συγκεκριμένη αμοιβή.....γιατί να πρέπει να δηλωσω ότι πληρώθηκα αυτήν την αμοιβή από την στιγμή που θα πληρωθώ μεσώ του συστήματος αμοιβών-τράπεζας άλλο ποσό και κόψω και το αντίστοιχο παραστατικό ΑΠΥ. Επίσης αν εχω και συμφωνητικό για αυτό το ποσό, γιατί να εχω πρόβλημα;

Θεωρώ ότι εάν έγινε λάθος καταχώρηση δεν θα υπάρξει κανένα θέμα. Εννοώ εάν από τα 100 που έχεις σε 1 ή 2 έχεις άλλη αμοιβή μπορείς να ισχυρισθείς ότι έγινε εκ παραδρομής ή οτιδήποτε άλλο. Τώρα εάν κάποιος έβγαλε τα ΠΕΑ για το ΕΚΟ κ επειδή δεν εγκρίθηκαν κόψει για όλα μικρότερη αμοιβή τότε θεωρώ ότι είναι προφανές στον έλεγχο ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αδιαφορο η αμοιβη που ζητηθηκε (και τιμολογηθηκε) για το/τα ΠΕΑ. Το πρόγραμμα θα αποζημιώσει τις προβλεπόμενες αμοιβές, οπότε δεν ε΄χει νόημα η αμοιβή του 2ου ΠΕΑ να είναι μικρότερη γιατί δεν προβλέπεται συμψηφισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε μόνο για το εξοικονομώ.

Γίνεται αναφορά γενικά σε εκδοσή ΠΕΑ αν θα πρέπει να ακολουθήσει την τιμή που έβαλες στο buildinhcert ή μπορείς και αλλη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.