Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκού σε τροχόσπιτο


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα, έχω φωτοβολταϊκό 250w θέλω να το εγκαταστήσω σε τροχόσπιτο αυτοκινούμενο, θα βάλω & δεύτερη μπαταριά σε παράλληλη σύνδεση με απόσταση καλωδίων περίπου 2 μέτρα, θα χρειαστεί κάποια ασφάλεια ανάμεσα στις μπαταρίες;

Η μπαταρία που έχω είναι AGM 80AH. Το καλώδιο της παράλληλης σύνδεσης να έχει διατομή [25] τύπου ηλεκτροσυγκόλλησης;

Από τον ρυθμιστή  μέχρι την μπαταρία τι καλώδιο να βάλω, και σε ποια μπαταρία να συνδεθεί;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- Οι μπαταρίες να είναι όμοιες και ίδιας ηλικίας κατά προτίμηση.

- Καλό θα είναι κάθε μπαταρία να έχει ξεχωριστή ασφάλεια.

- Ο παραλληλισμός με 25άρι καλώδιο ηλεκροσυγκόλλησης είναι ΟΚ.

- Από τον ρυθμιστή (MPPT τύπος) μέχρι την μπαταρία θα έχεις το πολύ 20Α που σημαίνει ότι είσαι ΟΚ και με 10άρι καλώδιο. Βάλε και εδώ ασφάλεια.

- Το (+) θα πρέπει να συνδεθεί στην μία μπαταρία και το (-) στην άλλη για να υπάρχει συμμετρία στην φόρτιση. Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και στην σύνδεση των φορτίων.

- Ο ρυθμιστής φόρτισης θα πρέπει να είναι τύπου MPPT για να έχει καλή απόδοση το Φ/Β το οποίο λογικά είναι 60-cell και έχει τάση Vmp ~30V.

Edited by genesis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.