Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή συντεταγμένων από χάρτες ΓΥΣ διαφορετικών κέντρων


Recommended Posts

Συγνώμη αλλά έχεις γίνει κατανοητός (από το προηγούμενο ποστ)

Δεν καταλαβαίνω το εξής. Τι σόι τιμές ΕΓΣΑ ειναι αυτές που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Οριοθέτησε όπως πρέπει και αποτύπωσε σε ΕΓΣΑ. Ή χρησιμοποίησε κάποιο μετασχηματισμό. Για ποιο λόγο να τις μετατρέψεις; Ποιος είπε ότι τα προγράμματα μετατροπών είναι σωστά σε όλες τις περιπτώσεις; Δηλαδή το πινακάκι αυτό παίζει το ρόλο της γλάστρας στο τοπογραφικό; Αυτές τις τιμές τις "σφραγίζεις".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορουμε να κάνουμε εναν ελεγχο?

 

Συν/νες σε μικρό Ηαττ: (40 45 -1 09)

α) 1557.10 4473.32

β) 1665.83 4456.65

 

Συν/νες σε μεγαλο Ηαττ: (40 45 -1 15)

 

α) 9996.217 4479.903

β) 10104.966 4463.357

 

Σε ΕΓΣΑ:

 

α) 380622.911 4516230.229

β) 380731.331 4516211.788

Link to comment
Share on other sites

ψηφιοποιώντας τα σημεία,βλεπω πως η γραμμη μου (σημεια ΑΒ) με την δική σου,εχει μια μετατοπιση ΒΔ 0.36μ

Απλώς ηθελα να καταληξω (και να ελεγξω πρωτιστως) πως οι συντεταγμενες μου δεν εχουν χονδροειδες σφαλμα.

Το οποιο χονδροειδες σφαλμα στην αρχη προκληθηκε απο λαθος στοιχεια ΦΧ..."πλήρωσα" τους αυτοματισμους δυστυχώς.Αφου βρεθηκε το λαθος δεν πειραζει.

Κάποια στιγμη θα κανω και τον ελεγχο που ανεφερες,δηλ οριοθετηση σε Ηαττ,και επειτα αποτυπωση σε εγσα για να δουμε πως "καθονται" οι συν/νες μετρησεων με τις συν/νες μετασχηματισμών.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως πως έκανες εσύ τη μετατροπή; Και για το "δευτερεύων" θέμα των συντεταγμένων , μήπως θα έπρεπε να το δεις πρώτα απ' όλα;

 

ΥΓ Δεν ειμαι της λογικής "από το γραφείο τοπογραφικό"

Link to comment
Share on other sites

H μετατροπη εγινε με το προγραμμα geometasx που πωλειται μαζι με το geocalc.

 

Δεν καταλαβες κάτι.ΠΟΤΕ δεν εχω(εχουμε γιατι συναιτεριζομαι με συναδελφο ατμ) κανει τοπογραφικο απτο γραφειο.

Απλως στην περιοχή επειδή εχουν διασωθει οροσημα,εχουν δωθει τιμες σε χαρακτηριστικα σημεια απο παλιους συναδελφους, πάντα οι μετρησεις/οριοθετησεις γινονται στα τοπικα Ηαττ.

Ποτε δεν εχουμε μετρησει με συν/νες ΕΓΣΑ.Εξου και μετατρεπουμε παντα τις Ηαττ,για οποια υπηρεσια χρειάζεται σε ΕΓΣΑ,μέσω προγράμματος.

Αλλα αυτην την φορά θα παρουμε τις τιμες των βαθρων σε ΕΓΣΑ για να κανουμε εναν ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπέμπω τότε στο 29 ποστ. Δωσε τιμές ΕΓΣΑ στα παλιά τα βάθρα και χρησιμοποίησε το μετασχηματισμό για έχεις καλλίτερη ακρίβεια στις τιμές ΕΓΣΑ του εκάστοτε χωραφιού (σημ. οι μετασχηματισμοί - ομοιότητας & αφινικός - θέλουν προσοχή στην εφαρμογή τους)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα

Λόγω επαγγέλματος (Δασολόγος) οι γνώσεις μου για συστήματα συντεταγμένων είναι περιορισμένες και θα ήθελα μια βοήθεια στο πως μετατρέπουμε συντεταγμένες μικρών φύλλων hatt σε 30' Χ30' και τελικά σε ΕΓΣΑ. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να γεωαναφέρω κάποιες διανομές της τοπογραφικής υπηρεσίας του Υπουργείου Γεωργίας. Δεν με πειράζει αν δεν υπάρχει μεγάλη ακρίβεια, θα τις τοποθετήσω στην συνέχεια με μεγαλύτερη ακρίβεια με το Arc Gis χρησιμοποιώντας ως υπόβαθρο ορθοφωτογραφίες. Απλά θέλω να κάνω μια οριοθέτηση των περιοχών που υπάρχουν διανομές γιατι αυτές αντιμετωπίζονται διαφορετικά από την υπηρεσία μας ως προς τον χαρακτηρισμό τους.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (free) για αυτή την εργασία? Δοκίμασα έως τώρα το HattXChanger (http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=392 ) αλλά δεν μου βγάζει σωστά αποτελέσματα ή κάνω εγώ κάτι λάθος, το coord δεν έχει στο 6αρι Hatt τιμές για φ και λ που έχω...

Κάτι άλλο?

Ευχαριστώ για την φιλοξενία :)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ karas

το λογισμικό που αναφέρεις έχει πάνω-πάνω την δυνατότητα επιλογής μικρών κέντρων

που γινόταν οι διανομές του τέως Υπουργείου Γεωργίας

τις μετατρέπεις σε μεγάλο κέντρο και στην συνέχεια σε ΕΓΣΑ

οπως έχουμε συζητήσει στο φόρουμ η μετατροπή απο παλιό hatt που γινόταν οι εργασίες των διανομών σε ΕΓΣΑ δεν έχει ακρίβεια και τα σφάλματα μπορεί να φθάσουν και 13μ ανάλογα με την περιοχή

σε κάθε περίπτωση κάνε και κάποιους ελέγχους πεδίου στην περιοχή που σε αφορά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.Το site http://www.geodaisia.gr/ δε λειτουργει..

2. αν μπορεις ανεβασε το αρχειο και σε αλλον web host

γιατι αυτο το rapidshare κολλαει καμμια φορα(οπως τωρα) και δεν δινει

slots για το κατεβασμα του αρχειου.

1. http://www.filedude.com/

2. http://www.megaupload.com/

εχει και αλλα sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.