Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά δεδομένων από Γ.Υ.Σ.


anchelos

Recommended Posts

Γενικά η ΓΥΣ δεν στέλνει (σιγά μη σου κάνουν και καφέ).

Μπορείς να παραγγείλεις ηλεκτρονικά και όοοοοοταν έχουν έτοιμο αυτό που θες στέλνεις κούριερ και τα παραλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Δηλαδή όταν λες να το παραγγείλω ηλεκτρονικά κάνω μια Αίτηση χορήγησης Τοπογραφικών Διαγραμμάτων για παράδειγμα και την στέλνω ηλεκτονικά στο email της ΓΥΣ ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ναι αυτο θα κανεις και περιμενεις να σου απαντησουν ηλεκτρονικα..

και να σου πουν ακριβες ποσο και αρ λογαριασμου με οδηγιες παραλαβης!

 

Τηλεφωνικως δυσκολα πολυ να συννεννοηθεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.Αγόρασα κάτι τριγωνομετρικά της γυς σε σύστημα hatt μεγάλο κέντρο,σε μικρό κέντρο μου ειπαν ότι δεν υπάρχουν.Τα σημεία αυτά τα μετρησα και με το gps που διαθέτω σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ.Μετατρέποντας τις συντεταγμένες από hatt σε εγσα με το προγραμματακι το coord είδα πως προκύπτουν οι συντεταγμένες που μέτρησα με το gps με απόκλιση λίγων εκατοστών.Θέλω να ρωτήσω αν η μετατροπή από μεγάλο hatt σε εγσα με το coord δίνει ικανοποιητική ακρίβεια ώστε να μπορώ να κάνω οριοθετήσεις αγροτεμαχίων που προέκυψαν από αναδασμό και έχουν hatt μεγάλο κέντρο.Από hatt μικρό κέντρο σε εγσα γνωρίζω ότι υπάρχει μεγάλη απόκλιση και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει έτσι οριοθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα του HATT 6" δεν φταίει μόνο το Coordgr αλλά και τα μαγικά κόλπα ορισμένων Τοπογραφικών υπηρεσιών 8-) . Σε φύλλο διανομής που μου έκατσε περίπτωση, πάνω δεξιά δίνονται άλλα φ,λ του κ.χ., οι συντεταγμένες Χ, Υ είναι γραμμένες σε κανονικό Hatt, και παλιό στέλεχος της τοπογραφικής μου είπε ότι το κάνανε λάθος γιατί πηρανε φ,λ από άλλο κ.χ. και τώρα δεν αλλάζει :shock: .

Edited by SValkan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ ήθελα να παραγγείλω χάρτη για το νησί Οθωνούς στην Κέρκυρα αλλά στο γεωευρετήριο δεν υπάρχει στο σημείο εκείνο χάρτης...

Εϊναι δυνατόν;;; Στο dwg με τη διανομή χαρτών όμως, έχει νούμερα χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Αγαπητοί Συνάδελφοι Καλησπέρα, 

Εν μέσω COVID , εχω μια εγκυκλοπεδική ερώτηση, αν εχει κανείς το 6219-3.... απλά ρωτάω :-)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.