Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ytsiou

Πυρανίχνευση ψυκτικών θαλάμων

Recommended Posts

Συμφωνα με το ΠΔ41 για αποθηκες πανω απο 1000 τμ επιβαλλεται συστημα πυρανιχνευσης. Σε περιπτωση που οι αποθηκες ειναι ψυκτικοι θάλαμοι φρουτων και μαλιστα με θερμοκρ. περιπου  0o C τι γινεται με την πυρανιχνευση; Εξακολουθει να ισχυει η απαιτηση ή υπάρχει καποια εξαιρεση για τους ψυκτ. θαλαμους (και αν ειχαμε θαλαμους καταψυξης); Και αν ισχύει υπάρχουν ειδικοι πυρανιχνευτες χαμηλών θερμοκρασιων; Επίσης ο θάλαμος θα εχει αυξημενη υγρασία.

Αν εχει καποιος παρομοια περιπτωση ή καποια πληροφορια απο ΠΥ θα ηθελα τη γνωμη του.

Edited by hkamp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλει πυρανίχνευση .

Δεν απαιτείται σε ψυκτικούς θαλάμους <20m3 , που δεν εχουν εξαερισμό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τι πυρανιχνευτη θα χρησιμοποιησεις @skidoo.23?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε σχήμα μπανάνας για να ταιριαζει

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 27/9/2019 at 12:19 ΜΜ, skidoo23 said:

Θέλει πυρανίχνευση .

Δεν απαιτείται σε ψυκτικούς θαλάμους <20m3 , που δεν εχουν εξαερισμό.

Μπορείς να αναφέρεις την ακριβή νομοθεσία όπου προβλέπεται το παραπάνω;

Share this post


Link to post
Share on other sites

en54 -14

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπορεις να καταλαβεις τη διαφορά του εφαρμοσμένου δίκαιου (νομοθεσίας) από ένα πρότυπο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΥΡ.ΔΙΑΤΑΞΗ 15/2014: 

Άρθρο 3
Μόνιμα συστήματα ενεργητικής πυροπροστασίας
3.1. Αυτόματο σύστημα πυρανίχνευσης
Η μελέτη, σχεδίαση και εγκατάσταση των αυτόμα−
των συστημάτων πυρανίχνευσης καθορίζεται από το
πρότυπο ΕΛΟΤ EN 54: «Συστήματα πυρανίχνευσης και
συναγερμού», όπως κάθε φορά ισχύει.

ΠΔ 41/2018

Άρθρο 8:
Πρότυπα - τεχνικές προδιαγραφές -
πιστοποιητικά

...Τα πρότυπα ΕΛΟΤ ενεργητικής πυροπροστασίας είναι
τα αναφερόμενα στην 15/2014 Πυροσβεστική Διάταξη
όπως τροποποιούνται και ισχύουν κάθε φορά.

 

Εσύ που έχεις καταλάβει την διαφορά εφαρμοσμένου δικαίου και προτύπων , θα μας πεις τώρα αν είναι υποχρεωτικό το ΕΝ 54-14 για την μελέτη πυρανίχνευσης ?

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην αρώτηση λοιπόν να αναφερθεί η νομοθεσία, η απάντηση είναι ΠυρΔ15/2014, άρθρο 3 και ΠΔ 41/2018, αρθρο 8.

Επίσης, κατά κανόνα, το που και πότε καθορίζεται από τη νομοθεσία. Τα πρότυπα καθορίζουν το πως.......

ΥΓ αν θέλεις (και αν έχεις διαβάσει το πρότυπο) δίνεις μια σοβαρή απάντηση στο τι πυρανιχνευτή θα χρησιμοποιήσεις (εμένα δεν μου έχει χρειαστεί και δεν το έχω διαβάσει).

Edited by maneni
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

maneni , δεν θα συνεχίσω την συζήτηση για τα δυο πρώτα σκέλη του σχολίου σου , 

για το τρίτο αφού ρωτάς σοβαρά , εγώ θα χρησιμοποιούσα  ανιχνευτές αναρρόφησης  βάσει του EN 54-20 , πχ https://www.faast-detection.com/products/faast-lt/ της honeywell  , ή  της vesda (pdf) . Για μικρές εγκαταστάσεις χωρίς πολλές απαιτήσεις  υπάρχουν και κλασσικοί που αντέχουν σε μεγαλύτερο εύρος υγρασίας/θερμοκρασίας.

Η πυρανίχνευση πάντως είναι απο τα πιο εύκολα προβλήματα στις ψυχρές αποθήκες .Πέραν των μελετών που χρειάζονται για τη αδειοδότηση υπάρχουν πολλές παράμετροι σχετικά με την διατήρηση των τροφίμων/υλικών , το είδος της ψύξης ,τα  αέρια κλπ που μόνο 1-2 εταιρίες στην Ελλάδα έχουν την εμπειρία σχεδιασμού , και ετσι και αλλιώς θα απευθυνόμουν εκεί.

Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει και σύνδεσμος εταιριών με ψυχρές αποθήκες (δεν θυμάμαι όνομα αλλά θυμάμαι οτι είναι εξυπηρετικοί)

 

Edited by skidoo23
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.