Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 08. Vba, Excel. Κώδικες προγραμματάκια, οδηγίες σύνταξης κώδικα


iovo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άκρως διευκρινιστικά : δεν ρώτησα πως φορτώνεται :oops: .

Εύγε gnusselt !

Πάντως μιας και το έφερε η κουβέντα για φυστίκια , έφαγα εχτές κάτι ΦΥΣΤΙΚΙΑ ! Άλλο πράγμα ! Ήταν ψημένα μαζί με τη φλούδα , δεν έχω ξαναφάει τέτοια !

Link to comment
Share on other sites

Άκρως διευκρινιστικά : δεν ρώτησα πως φορτώνεται :oops: .

Εύγε gnusselt !

Πάντως μιας και το έφερε η κουβέντα για φυστίκια , έφαγα εχτές κάτι ΦΥΣΤΙΚΙΑ ! Άλλο πράγμα ! Ήταν ψημένα μαζί με τη φλούδα , δεν έχω ξαναφάει τέτοια !

Εγω ρώτησα :oops: και προφανώς έγινε μπέρδεμα από τον gnusselt στην απάντηση...

@ mantzaras: υπάρχει και αυτό που λες, αλλά ανάμεσα στα attributes δεν έχω βρεί τις συντεταγμένες της polyline. Μήπως υπάρχει κάποια εντολή ή variable για προστεθούν σε αυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Υπάρχει η δυνατότητα ενα σκιτσάκι που χω φτιαξει στο Ecxel με τα εργαλεία εικόνας να μπορώ να το μετρήσω με καποιο εργαλείο? Το πλάτος στήλης που δίνουμε σε τι μονάδες είναι σε cm?

Link to comment
Share on other sites

Το σκιτσάκι σου αυτό μήπως μπορείς να το δώσεις με συντεταγμένες στις κορυφές?

Αν ναι, τότε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Δουλεύεις με mac?

Link to comment
Share on other sites

Συντεταγμένες στις κορυφές?Στο Autocad εννοείς?Όχι mac δεν δουλέυω!

 

Θέλω να εισάγω αντικείμενα από το autocad στο excel και να μπορώ να τα μετράω στο excel για να φτιαξω καποιου είδους προμετρητικό εργαλείο..

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το Excel. Aν τα σχεδιά σου μπορείς να τα εισάγεις αναλυτικά στο Excel δίνοντας συντεταγμένες των κορυφών τους, τότε γίνονται πολλά πράγματα.

(Δες στα downloads αυτό που έχω ανεβάσει με τον τίτλο Εμβαδομέτρηση Πολυγώνου).

 

Εκείνο που σκέπτομαι είναι αν μπορείς με το Αutocad (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν το γνωρίζω ως πρόγραμμα) να δώσεις (και στη συνέχεια να αποθηκεύσεις ως data) κάθε δομικό στοιχείο με διαφορετικό ID και στη συνέχεια να το μεταφέρεις αναλυτικά στο Excel. Δλδ, μπατικές τοιχοποιίες με ένα ID, δρομικές με άλλο ID, μαρμάρινα δάπεδα άλλο ID, ξύλινα με άλλο ID κ.λπ. Διαφορετικά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι.

 

Σε ρώτησα για mac, γιατί αν σχεδίαζες με συγκεκριμένο σχεδιαστικό πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε mac, θα μπορούσες με κατάλληλο μετασχηματισμό να πάρεις από το Excel αναλυτικά όλα τα στοιχεία του σχεδίου σου και να κάνεις προμετρήσεις και προϋπολογισμούς (όπως περίπου κάνει το ArchiCad). Πολύ εύκολα και απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ID σίγουρα δεν γίνεται φίλε camelot..Αυτό που σκεφοόμουν αν εισάγοντας ως εικόνα(copy paste απο Autocad) ένα τοίχο πχ στο excel και δίνοντας στις στηλες ενα συγκεκριμενο πλατος να μπορουσα να μετρησω την εικονα αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.