Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 08. Vba, Excel. Κώδικες προγραμματάκια, οδηγίες σύνταξης κώδικα


iovo

Recommended Posts

η εντολή list βοηθάει ?

 

Δίνει μήκος polyline, area, points(x,Y) και τα βάζεις και σε excel μετά χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά, και στη συνέχεια με τη συνάρτηση MID του excel να πάρεις το τμήμα το κειμένου που σε ενδιαφέρει, όπως στο αρχείο που επισυνάπτω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μια μια polyline θα μου φάει την ψυχή ρε παιδιά! Κάνα lispaki που να κανει export πολλα αντικείμενα που επιλέγεις και να αναγράφει στο excel μόνο τις ιδιόττες και όχι τις λοιπές αχρηστες πληροφορίες?

 

(μαλλον πολλά ζητάω!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μια μια polyline θα μου φάει την ψυχή ρε παιδιά! Κάνα lispaki που να κανει export πολλα αντικείμενα που επιλέγεις και να αναγράφει στο excel μόνο τις ιδιόττες και όχι τις λοιπές αχρηστες πληροφορίες?

 

(μαλλον πολλά ζητάω!)

 

Πιο εύκολο ειναι να περνάνε τα στοιχεία σε ascii αρχείο.Γράψε ποιά στοιχεία θέλεις για κάθε αντικείμενο (LINE , PLINE , ARC , CIRCLE , BLOCK κ.λ.π.) και για ποιά χρήση προορίζονται , ώστε να δούμε τι αρχείο ειναι καλύτερα να δημιουργήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

maik νομίζω τα ακόλυθα χαρακτηριστικά θα επαρκούσαν:

1)line: lentgh

2)polyline: length, area και επισης αν ειναι κλειστο σχήμα ή όχι(για να φαίνεται αν χρησιμεύει η area).

3)arc: length, area και επισης αν ειναι κλειστο σχήμα ή όχι(για να φαίνεται αν χρησιμεύει η area), radius

4)στα blocks δεν ξέρω τι θα βοηθούσε προμετρητικά...(καμιά ιδέα?)

 

Σε όλα τα παραπάνω να φαίνεται το layer από το οποίο προέκυψαν καθώς και δεν ξέρω αν το Autocad αντιστοιχεί όνομα σε κάθε αντικείμενο ώστε βλέποντάς το στο Excel ή στο txt να μπορούμε να το εντοπίσουμε στο Autocad..

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

maik νομίζω τα ακόλυθα χαρακτηριστικά θα επαρκούσαν:

1)line: Lentgh

2)polyline: Length, area και επισης αν ειναι κλειστο σχήμα ή όχι(για να φαίνεται αν χρησιμεύει η area).

3)arc: Length, area και επισης αν ειναι κλειστο σχήμα ή όχι(για να φαίνεται αν χρησιμεύει η area), radius

4)στα blocks δεν ξέρω τι θα βοηθούσε προμετρητικά...(καμιά ιδέα?)

 

Σε όλα τα παραπάνω να φαίνεται το layer από το οποίο προέκυψαν καθώς και δεν ξέρω αν το autocad αντιστοιχεί όνομα σε κάθε αντικείμενο ώστε βλέποντάς το στο excel ή στο txt να μπορούμε να το εντοπίσουμε στο autocad..

 

Thnx

 

Δηλαδή θές κάτι σαν αυτό:

 

Onoma line mhkos

. . .

 

Onoma pline mhkos [c] or [o] [area] (c= closed o=open , area if closed)

. . .

 

Onoma arc mhkos area

 

. . .

 

Πιθανόν , να μην χρειάζονται ολα αυτά αν μου περιγράψεις τι αποτελέσματα θέλεις να πάρεις ισως μπορούμε να φτάσουμε απ' ευθείας στά αποτέλεσματα με autocad - autolisp (καθ΄ οτι varvatos συνδυασμός ) χωρίς χρήση excel.

Link to comment
Share on other sites

maik ο στόχος μου είναι να βγάλω στο excel τα στοιχεία αυτά ώστε μετά να τα χρησιμοποιήσω για προμετρήσεις. Πχ:

διαλεγω στο autocad δυο polylines ,μια line και ενα arc

Βγαίνουν στο excel με τη μορφή

 

α/α ονομα τυποσ layer lentgh closed area

1 ? pline toixoi 2.5m c 25

 

Όσον αφορά το όνομα sta προπερτιεσ των objects δεν βλεπω καποια αρίθμηση...αν υπάρχει κάποια εσωτερική τυ autocad θα βοηθούσε..

Link to comment
Share on other sites

maik ο στόχος μου είναι να βγάλω στο excel τα στοιχεία αυτά ώστε μετά να τα χρησιμοποιήσω για προμετρήσεις. Πχ:

διαλεγω στο autocad δυο polylines ,μια line και ενα arc

Βγαίνουν στο excel με τη μορφή

 

α/α ονομα τυποσ layer lentgh closed area

1 ? pline toixoi 2.5m c 25

 

Όσον αφορά το όνομα sta προπερτιεσ των objects δεν βλεπω καποια αρίθμηση...αν υπάρχει κάποια εσωτερική τυ autocad θα βοηθούσε..

 

 

Το ονομα του αντικειμένου δεν φαίνεται στα properties , ειναι εσωτερικό του Autocad αλλα ειναι προσπελάσιμο μεσα απο την autolisp. Κάνε λιγο υπομονή , χρειάζεσαι ενα πρόγραμμα σε autolisp ειδικά για την περίπτωση.

 

@ whatisthis

Ανέβασα στα Downloads : http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=563

το πρόγραμμα που ήθελες. Oταν το συνδυάσεις με τo excel στείλε με pm ή ανέβασε

στα downloads το excel για να δούμε πως δουλεύει το σύστημα συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε maik και ειχα αρχισει να παραιτουμαι απο την ιδεα να φτιαξω κατι σχετικο.

Τωρα ομως θα ξεκινησω για προγραμμα προμετρησεων για οπλισμους...Ελπιζω να βγει κατι..

 

Δε μου λες αν εχω 3d object πχ solid μπορουμε να βγαλουμε και τις επιφανειες των πλευρων του και τον ογκο του?(οχι τοσο χρησιμο για προμετρησεις..)

 

Σημ: Η show επιλεγει το αντικειμενο αλλα μετα με esc δεν αποεπιλεγεται...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε maik και ειχα αρχισει να παραιτουμαι απο την ιδεα να φτιαξω κατι σχετικο.

Τωρα ομως θα ξεκινησω για προγραμμα προμετρησεων για οπλισμους...Ελπιζω να βγει κατι..

 

Δε μου λες αν εχω 3d object πχ solid μπορουμε να βγαλουμε και τις επιφανειες των πλευρων του και τον ογκο του?(οχι τοσο χρησιμο για προμετρησεις..)

 

Σημ: Η show επιλεγει το αντικειμενο αλλα μετα με esc δεν αποεπιλεγεται...

 

Μέχρι τώρα μπορείς να επιμετρήσης (με χρήση κατάλληλων Layer) : σίδερα , τούβλα και επιχρίσματα , οπότε πάμε για μπετά ? (solid ? ). Θα το κοιτάξω ,

Αντί για το esc χρησιμοποίησε την regen.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.