Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση ασφάλισης μηχανικού


panosna

Recommended Posts

Έχει κάνει κάποιος συνάδελφος πρόσφατα αίτηση για Βεβαίωση Ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ;

Στο έντυπο της Αίτησης αναφέρει: "ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ (ΜΕΛΟΥΣ ΤΕΕ) ΜΕ ΧΡΟΝΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 01/01/2017:

Α. ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ

1. Βεβαίωση έναρξης άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού από την αρμοδία Δ.Ο.Υ.

2. Βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ (μόνο για όσους έχουν εγγραφεί ή επανεγγραφεί στο ΤΕΕ μετά την 01/01/2017).

3. Σε περίπτωση που δεν έχει υπάρξει έναρξη επαγγέλματος στη Δ.Ο.Υ. ή έχει γίνει διακοπή και έχει υποβληθεί αίτηση για προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης μετά τη 01/01/2017 βάσει του άρθρου 20 του ν. 4488/2017, παρακαλούμε να αναφέρετε τον αριθμό πρωτοκόλλου και την ημερομηνία της αίτησης."

 

Όσον αφορά τη Βεβαίωση Έναρξης Άσκησης επαγγέλματος, αρκεί η εκτύπωση από το TaxisNet, ή θα πρέπει να πάρω από τη Δ.Ο.Υ. επίσημο χαρτί με σφραγίδα;

 

Ευχαριστώ.

Edited by panosna
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

γνωρίζετε εάν υπάρχει ηλεκτρονικός τρόπος μέσω του e-ΕΦΚΑ για έκδοση βεβαίωσης ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ; Με το ΤΣΜΕΔΕ είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να επικοινωνήσω. Δεν απαντάνε ούτε σε τηλέφωνα ούτε σε mail.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, jackson said:

Καλησπέρα,

γνωρίζετε εάν υπάρχει ηλεκτρονικός τρόπος μέσω του e-ΕΦΚΑ για έκδοση βεβαίωσης ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ; Με το ΤΣΜΕΔΕ είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να επικοινωνήσω. Δεν απαντάνε ούτε σε τηλέφωνα ούτε σε mail.

 

Κανένας κοινός θνητός δεν μπορεί να επικοινωνήσει με το κεντρικό ΤΣΜΕΔΕ...

Δυστυχώς από ότι ξέρω δεν υπάρχει ακόμα ηλεκτρονικός τρόπος για βεβαίωση ασφάλισης, πρέπει να από εκεί και να κάνεις αίτηση στον ημιόροφο στο πρωτόκολλο, αλλά και πάλι είναι άγνωστο πότε θα σου έρθει η βεβαίωση ταχυδρομικώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία σχετικά με την έκδοση βεβαίωσης ασφάλισης από το ΤΣΜΕΔΕ; Την έχει λάβει κάποιος ταχυδρομικά, και μετά από πόσο καιρό; Εγώ έστειλα ταχυδρομικά την αίτησή μου επειδή είμαι από επαρχία και θα ήθελα να ξέρω αν έχει νόημα να ελπίζω ότι θα την παραλάβω ή αν πρέπει να πάω Αθήνα...

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμένεις απάντηση από ΤΣΜΕΔΕ! (ούτε ταχυδρομικά ούτε τηλεφωνικά ούτε με επίσκεψη...)

Οι οποιεσδήποτε βεβαιώσεις λαμβάνονται ηλεκτρονικά από το site του ΕΦΚΑ.

Edited by antloukidis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.