Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγγραφή στο ΤΕΕ (Πτυχιούχος)


Βασίλης Τ.

Recommended Posts

Καλημέρα στην κοινότητα 

Πρόσφατα αποφοίτησα από την σχολή μου (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) σαν πολιτικός μηχανικός και μου ζητήθηκε από την εταιρία(τεχνική εταιρία) που δουλεύω τα τελευταία χρόνια να πάω να γραφτώ στο ΤΕΕ ώστε να με ασφαλίζουν σαν μηχανικό πλέον και όχι σαν απλό υπάλληλο .

Γνωρίζει κάποιος ποία είναι η διαδικασία ?Από κάποιους συναδέλφου που ρώτησα μου είπαν ότι πρώτα πρέπει να πάω γραφτώ στο ΜΕΚ - ΜΕΕΠ και να αποδείξω ότι έχω εμπειρία σε τεχνικά έργα (με κάποια τιμολόγια από τεχνικά έργα...) και μετά να πάω στο ΤΕΕ . Στο ΤΕΕ από το τμήμα επαγγελματικών θεμάτων μου είπαν ότι δεν ξέρουν ακριβός τι χρειάζεται και να πάρω στο Μητρώο στο οποίο κάνεις δεν σηκώνει το τηλ .

Θα μπορούσα να πάω ο ίδιος να ρωτήσω από κοντά αλλά λόγο του ότι εργάζομαι είναι ιδιαίτερα δύσκολο .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση, δυνατότητα εγγραφής στο ΤΕΕ για Τ.Ε.
Είχε ακουστεί ότι θα δημιουργηθεί ενα σχετικό-ειδικό μητρώο Τ.Ε αλλά δε νομίζω να έχει έως τώρα
ενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το μητρώο των πτυχιούχων μηχανικών στο ΤΕΕ λειτουργεί κανονικότατα. Πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για να δεις τι δικαιολογητικά χρειάζεται. Επιπλέον για να ασφαλιστείς στο ΕΦΚΑ ΤΜΕΔΕ πρέπει να αποκτήσεις την ιδιότητα του εργολήπτη. Αυτή δίνετε όταν βγάλεις ΜΕΠ και μετά ΜΕΕΠ. Επικοινώνησε με το Δ15 του Υπουργείου Υποδομών. Δε νομίζω ότι σε συμφέρει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stayros said:

Το μητρώο των πτυχιούχων μηχανικών στο ΤΕΕ λειτουργεί κανονικότατα. Πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για να δεις τι δικαιολογητικά χρειάζεται. Επιπλέον για να ασφαλιστείς στο ΕΦΚΑ ΤΜΕΔΕ πρέπει να αποκτήσεις την ιδιότητα του εργολήπτη. Αυτή δίνετε όταν βγάλεις ΜΕΠ και μετά ΜΕΕΠ. Επικοινώνησε με το Δ15 του Υπουργείου Υποδομών. Δε νομίζω ότι σε συμφέρει πάντως.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ασφαλιστείς σαν μισθωτός μηχανικός ?Πρέπει αναγκαστικά να έχει ιδιότητα εργολήπτη κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κωδικός ΙΚΑ για ασφάλιση μισθωτού πτυχιούχου μηχανικού. Το ΤΜΕΔΕ είναι μόνο για διπλωματούχους και εργολήπτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.