Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ ! 
Στο DM που μου έστειλες αναφέρεται και το παρακάτω εδάφιο 

«Βιομηχανικές εγκαταστάσεις που εγκαθίστανται σε ακίνητα της παρ. 11 του άρθρου 51 του ν. 4178/2013, των 200 ή 150 μ. από εθνικό, επαρχιακό ή δημοτικό δρόμο, δύνανται να εκμεταλλευτούν το συντελεστή κάλυψης του συνολικού εμβαδού του ενιαίου ακινήτου υπό τις παρακάτω σωρευτικά προϋποθέσεις: α) πρόκειται να ανεγερθεί αποκλειστικά ισόγειο κτίσμα και β) εφαρμόζονται οι ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια του ακινήτου κατά τις κείμενες διατάξεις. Τμήμα των παραπάνω ισόγειων κτιρίων για την εξάντληση του συντελεστή δόμησης τους δύναται να εκτείνεται και εκτός των ορίων του άρτιου τμήματος του ενιαίου ακινήτου που εμπίπτει στις ανωτέρω διατάξεις.»

 

Αυτο απαντάει στα ερωτήματα, μονο που αναφέρεται σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις . Φανταζομαι δεν θα υπάρχει κάτι ανάλογο για κατοικίες ή για άλλες χρήσεις δυστυχώς . 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σχετικά με τη γη υψηλής παραγωγικότητας βρήκα αυτό:

Ν. 2945/2001 Εθν.Σύστημα Προστασίας Αγροτικής Δραστ/τας κλπ ΒΛ.& Ν.3698/2008 (304232)
Άρθρο 24 παρ. 37

37. Το άρθρο 56 του Ν. 2637/1998 αντικαθίσταται ως εξής:
"Αρθρο 56

 

"... β) Σε περιοχές που χαρακτηρίζονται κατά τα ανωτέρω ως αγροτική γη
υψηλής παραγωγικότητας, απαγορεύεται η κατάτμηση των αγροτεμαχίων, είτε
με διανομή μεταξύ των συνιδιοκτητών είτε με πώληση ή οποιαδήποτε άλλη
πράξη με την οποία μεταβιβάζονται δικαιώματα κυριότητας, χωρίς
προηγούμενη άδεια της οικείας Διεύθυνσης Αγροτικής Ανάπτυξης, με ποινή
την απόλυτη ακυρότητα της σχετικής δικαιοπραξίας. Η άδεια παρέχεται
μόνο εφόσον με την κατάτμηση διευκολύνεται η αγροτική εκμετάλλευση και
επισυνάπτεται στη σχετική συμβολαιογραφική πράξη, στην οποία γίνεται
μνεία αυτής. Η άδεια κατάτμησης απαιτείται και όταν πρόκειται για
διανομή μεταξύ συνιδιοκτητών ή συγκληρονόμων που έχουν το δικαίωμα να
λύσουν την κοινωνία και παρέχεται, εφόσον με τη λύση δεν επέρχεται
κατάτμηση ή η επερχόμενη κατάτμηση δεν παραβλάπτει την αγροτική
εκμετάλλευση."

Γνωρίζεται αν εξακολουθεί να ισχύει; Έχει τύχει σε κανέναν να του ζητήσει ο συμβολαιογράφος άδεια της Δ/νσης Αγροτ. Αναπτ. για να γίνει κατάτμηση σε γη υψηλής παραγωγικότητας;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

έχω έκδοση Οικοδομικής άδειας σε γεωτεμάχιο που βρίσκεται εκτός των ορίων οικισμού. Το γεωτεμάχιο έχει πρόσωπο σε δημοτική οδό ασφάλτου που έχει ονομασία η οποία ξεκινάει από τον οικισμό και καταλήγει σε επαρχειακή οδό. Μπορώ να κάνω χρήση της ζώνης των 150μ.(όπως ορίζει το άρθρο 51 του Ν.4178/2013) και να εκδόσω την Οικοδομική άδεια μη λαμβάνοντας υπόψην την γνωμοδότηση της ΝΕΧΩΠ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

το ξέρω που αυτό που θέλω να ρωτήσω ίσως να φαίνεται παλαβό. Έχω αγροτεμάχιο που πάει για αγοραπωλησία και μου έχει ανατεθεί η έρευνα του. Είναι εντός ζώνης, και έχω υποβάλει αίτημα για γνωμοδότηση από ΔΑΟΚ. Το γεωτεμάχιο ήταν να απαλλοτριωθεί για διάνοιξη επαρχιακής οδού, η οποια απαλλοτρίωση δεν αποζημειώθηκε ποτέ και ο δρόμος δεν διανοίχτηκε. Έχω υποβάλει και στην Τεχνική Υπηρεσία αίτημα για να το εξακριβώσω. Συνεπώς, έχω μια επαρχιακή οδό που καταλήγει σε κάποια αγροτεμάχια. Ο 4178/2013 λέει για απόσταση από άξονα επαρχιακής οδού. Θα μπορούσε να ερμηνευτεί και ακτινικά ή μόνο εκατέρωθεν η απόσταση αυτή; 

Καταγραφή.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν δίνεις μετρικά δεδομένα για το ερώτημα που θέτεις. Επιφάνεια, πρόσωπο, χρόνος δημιουργίας κλπ. 

Δεύτερον, δεν μας έχεις αναφέρει αν όντως υπάρχει θεσμοθετημένη Γ.Γ.Υ.Π στη θέση του ακινήτου.

Τώρα, αναφορικά με το θέμα απαλλοτρίωσης και αυτοδίκαιης ανάκλησής της, θα πρέπει να ανοίξουμε μια νέα ενότητα συζήτησης. Πέραν όμως της μη συντέλεσης της απαλλοτρίωσης για το εν λόγω γήπεδο (υποθέτω ότι έχεις ελέγξει ότι υπήρχε τότε στον κτηματολογικο πίνακα της απαλλοτρίωσης και στο σχετικό διάγραμμα). ο επαρχιακός δρόμος είναι κατασκευασμένος και καταλήγει στο γήπεδο σαν αδιέξοδο; (κάπως περίεργο όλο αυτό).

Προτείνω για ευκολία στο ερώτημα να ανεβάσεις το κανονικό σχέδιο αποτύπωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

ευχαριστώ για την απάντηση. Απαντώ λοιπόν. 

Δεν υπάρχει θεσμοθετημένη ΓΓΥΠ στην περιοχή με ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ. Η πολεοδομία μας ζητά απλή γνωμοδότηση για να εκδόσει την άδεια. Πρόσωπο δεν έχει, είναι 4700τμ. πρώτο συμβόλαιο του 1880 και μπορεί να υπάρχει και παλιότερο. Στέλνω και το κτηματολογικό διάγραμμα της απαλλοτρίωσης του 1965. Είναι η ιδιοκτησία 10α. Στο 10 έχει εκδοθεί Οικοδομική άδεια το 1990-1995. Ο επαρχιακός δρόμος βασίστηκε σε υπάρχον οδικό δίκτυο με την διαπλάτεινση αυτού απλά δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Στο ένα τμήμα του υπάρχει γραπτή απάντηση πως οι απαλλοτριώσεις δεν έχουν συντελεστεί. 

306141803_816559239786631_6233719869687560192_n.jpg

 

Η εν λόγω επαρχιακή οδός αναφέρεται και ως Επαρχιακή οδός 13 σε Βασιλικό Διάταγμα του 1956. 

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο γηπέδου από το 1880 σε εκτός σχεδίου. Μάλλον τζόκερ έπιασες εδώ. Λοιπόν, πρώτα για την ΓΓΥΠ. Δεν έχω ακόμη αντιληφθεί πως έχεις κρίνει ότι το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή ΓΓΥΠ. Υπάρχει κάποιο επίσημο  απαντητικό έγγραφο της υπηρεσίας ;

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για αγοραπωλησίες κάνουν όλοι αίτηση για γνωμοδότηση από ΔΑΟΚ αν το γεωτεμάχιο τους έχει τα χαρκτηριστικά Γεωργικής Γης Υψηλής Παραγωγικότητας. Και με βάση αυτή τη γνωμοδότηση περνάμε ή όχι στην έκδοση άδειας. Αν η γνωμοδότηση(απλή) λέει ΓΓΥΠ μας βάζει στοπ η ΥΔΟΜ

 

Για να απαντήσω με μεγαλύτερη σαφήνεια, όλα τα γειτονικά έχουν χαρακτηριστεί από την υπηρεσία ΓΓΥΠ, και επειδή έχω πηγάδι μέσα στο γεωτεμάχιο είμαι 200% βέβαιος πως θα βγει ΓΓΥΠ. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Καλησπέρα, 

ευχαριστώ για την απάντηση. Απαντώ λοιπόν. 

Δεν υπάρχει θεσμοθετημένη ΓΓΥΠ στην περιοχή με ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ. Η πολεοδομία μας ζητά απλή γνωμοδότηση για να εκδόσει την άδεια. Πρόσωπο δεν έχει, είναι 4700τμ. πρώτο συμβόλαιο του 1880 και μπορεί να υπάρχει και παλιότερο. Στέλνω και το κτηματολογικό διάγραμμα της απαλλοτρίωσης του 1965. Είναι η ιδιοκτησία 10α. Στο 10 έχει εκδοθεί Οικοδομική άδεια το 1990-1995. Ο επαρχιακός δρόμος βασίστηκε σε υπάρχον οδικό δίκτυο με την διαπλάτεινση αυτού απλά δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Στο ένα τμήμα του υπάρχει γραπτή απάντηση πως οι απαλλοτριώσεις δεν έχουν συντελεστεί. 

306141803_816559239786631_6233719869687560192_n.jpg

 

Η εν λόγω επαρχιακή οδός αναφέρεται και ως Επαρχιακή οδός 13 σε Βασιλικό Διάταγμα του 1956. 

Η απαλλοτρίωση που αφορά την διαπλάτυνση της οδού δεν έχει καμία σχέση με τον χαρακτηρισμό της οδού ως επαρχιακή οδό. Αφού αναφέρεται στο ΒΔ/1956 ως Επαρχιακή , ισχύουν οι εξαιρέσεις από τη δόμηση σε ΓΓΥΠ όπως προβλέπεται. Για καλό και για κακό πήγαινε μέχρι την Διεύθυνση Τεχνικών Έργων της Περιφερειακής Ενότητας της Περιφέρειας που είσαι και ζήτα τους βεβαίωση ότι η οδός είναι χαρακτηρισμένη ως επαρχιακή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.