Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Terry

Το μήνυμά μου σκοπό έχει να διευκολύνει την nana 10

και αφορά τα υπογραμμισμένα-τονισμένα του μηνύματος της (με υπόδειξη της λύσης που μπορεί να δοθεί)

 

ακου terry τι λέει η συμβολαιογραφος που χρειαζεται να γινει η συσταση οριζοντίων , (αφου ανηκει σε δυο ιδιοκτητες και η αδεια αφορα 2 κτιρια). πιστεύει οτι ειναι ακυρη η ο.α. και δεν μπορει να συνταξει το συμβολαιο. προβληματακι..

 

Πάντως υπόψη ότι κυκλοφόρησε στο συμβ/κο σύλλογο έγγραφο ή δεν ξέρω τι άλλο, πριν από περίπου 3 ή 4 χρόνια, με το οποίο τους δέσμευε, ότι η σύσταση πρέπει να συντάσσεται επί νομίμων πραγμάτων ή δεν ξέρω πως αναφερόταν και σχεδόν απαιτούσαν να εκδοθεί πρώτα η οικ άδεια

 

Όποιος συνάδελφος έχει στοιχεία ή την πηγή του παραπάνω εγγράφου ή γενικώς γνωρίζει περισσότερα ας αντιπαραταθεί

 

(αν θέλεις -επειδή ξεφύγαμε- άνοιξε νέο θέμα ώστε να διαλευκανθεί)

Link to comment
Share on other sites

Τα καναμε σαλατα...

 

Εγω τι καταλαβα..

-ΟΑ που εκδοθηκε το 2006 (δεν υπηρχε τοτε απαιτηση για γνωμοδοτηση ΝΕΧΩΠ)

-Εγινε παραταση ισχυος το 2010 (μαλλον χωρις παλι να ζητηθει γνωμοδοτηση ΝΕΧΩΠ)

- Η συμβοαλιογραφος δεν θελει να κανει συσταση οριζοντιας γτ ειναι ΓΓΥΠ και θεωρει την ΟΑ ακυρη..

 

 

Εγω απανταω οτι λεει μλκς....

Τελος..

(τα περι καθετων κτλ εμπλεξαν το θεμα, δεν το βοηθησαν...)

Link to comment
Share on other sites

KANA γεια σου, αυτός είναι ενας άλλος λόγος που κολλάνε οι συμβολαιογραφοι, αλλά αν τα ενώνεις με πέργκολα, υπόγειο ή η/χ αφού είναι 2 οι ιδιοκτήτες και θες 2 σχετικά ανεξάρτητες κατοικίες, στη συνέχεια κανεις σύσταση οριζοντίων. Στις επαρχίες που συναντιέται περισσοτερο αυτο το φαινομενο το κανουν αλλα στην Αθηνα δεν το κανουν. (τους μπερδεύει ολο αυτο) . Αλλά δεν καταννοούν οτι η πολεοδομία ξερει οταν εκδίδει μια αδεια.

 

Εγώ όπως εγραψα και στο αρχικό μηνυμα μου, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το γεγονός οτι είναι αγροτική γη υψηλής παραγωγικότητας, που έχω άδεια του 2006 και η συμβολαιογράφος αρνείται γιατι θεωρεί άκυρη την ο.α.

Η πολεοδομία απο το 2001 μεχρι σήμερα εκδίδει άδειες εκτός οικισμού σύμφωνα με τους όρους δομησης και μόνο.

Ευχαριστώ συνάδελφοι για την ανταπόκριση,οταν μάθω κάτι απο το υποθηκοφυλακειο ή απο πολεοδομία, θα σας ενημερώσω. :)

Link to comment
Share on other sites

terry

Μάλλον η συμβ/φος έχει πρόβλημα με την σύσταση, και όχι με την Ο.Α ή με τη Γ.Υ. Παραγωγικότητας

Δεν νομίζω η συμβ/φος να είναι τόσο άπειρη

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

H nana10 πρέπει να μιλήσει ευθέως μαζί της και να μας διευκρινίσει το λόγο της άρνησής της

 

θεωρώ αδιανόητο να μην επιτρέπονται συστάσεις σε υφιστάμενες νόμιμες οικοδομές με άδειες προ της θέσπισης αυτού του νόμου περί Γ.Υ.Π;

 

Αυτό καταλαβαίνω και από το προηγούμενο μήνυμά της απευθυνόμενη σε μένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Αν καταλαβα καλα για καθε τοπογραφικο θα πρεπει να ρωταμε στην διευθυνση γεωργιας του νομου μας για να μας πουν αν ειναι ΓΓΥΠ? Εχουν χαρτες και στο λενε αμεσως?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ δεν καταλαβαινεις τι λεω?

1. σε εκτος σχεδιου δεν επιτρεπεται η σύσταση καθετων αλλα ι σύσταση οριζοντίων.

2. η συμβολαιογραφος δεν εχει προβλημα με το συμβόλαιο αυτο, αλλα με το γεγονος οτι το οικοπεδο ανηκει σε αγροτικη γη υψηλης παραγωγικότητας. και πιστέυει οτι η οικοδομικη αδεια δεν ειναι εγκυρη.

γιατι υπαρχει ο ν. 2945/φεκ 223/2001/Α και ο ν. 3851 /φεκ 85/2010/Α

και δεν εκδίδουν συμβόλαιο αν δεν εχουν τη βεβαιωση απο την γεωργικη υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Αν καταλαβα καλα για καθε τοπογραφικο θα πρεπει να ρωταμε στην διευθυνση γεωργιας του νομου μας για να μας πουν αν ειναι ΓΓΥΠ? Εχουν χαρτες και στο λενε αμεσως?

 

Αμέσως; κάνεις αίτηση με συνημμένο τοπογραφικό/οδοιπορικό, παίρνεις αρ.πρωτ. και αναλόγως τον φόρτο (πχ θεσ/νικη ειδικά τώρα που εχει ο υπαλληλος άδεια, κάνα 20ημερο) και έπειτα παίρνεις την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.