Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

εχει συμπληρωθει

σε σχεση με το αρχικο κειμενο....

 

εχει "συνεχεια"  το  πατας και σε "παει" μεχρι τον 4178...και το   γνωστο...σχετικο αρθρο

Link to comment
Share on other sites

Και ξερεις πως ερμηνευσαν το αρθρο του Ν4178 οι εδω ΥΔΟΜ????

Οτι δινουμε ΟΑ σε ολα τα υφισταμενα (επεκταση, ανανεωση περ. ορων κτλ) και σε αυτα που δεν εχουν οικοδομισει ακομα, τιποτα!!!!

Μαλιστα ακουσα (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι εκαναν ανακληση σε 2 Εγκρισεις Δομησης επειδη δεν ειχαν προσκομισει Γνωμοδοτηση ΝΕΧΩΠ!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αμα  δεν θελουν.....τελειωσε...το ειπαν...

 

[μαλλον εχουν καεί απο το γαλα ..και φυσάνε και το γιαουρτι...]

 

παντως ο 4178  στο 51  εχει και 11α]  και β]

 

εχει και ξεχωριστό β] που λεει ακριβως τα ίδια  πλην  προσθετει "κατα παρεκκλιση απο καθε αλλη διαταξη"

 

 

[τωρα...θα μου πεις....τι ψαχνω να βρω...την γωνια στο..διευρο...]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημήτρη πολύ πολύ χρήσιμη η παραπομπή (+1)  /  απίθανο κουράγιο ο τύπος πραγματικά.

Τελικά βέβαια όπως διατυπωθηκε ο 4178 πάλι αφήνει περιθώριο για άλλες ερμηνείες.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι το εξής : πότε άρχισαν αυτοί οι χαρακτηρισμοί?

γιατι ο τύπος αναφέρεται από το '98 και μετα.

Εγώ ξερω πχ οτι υπάρχουν περιοχές στην Κασσάνδρα που για κάποιο λόγο έχουν κάποιο χαρακτηρισμό από παλιά (δεκαετία '50 - '60) που ερμηνεύεται ως ΓΓΥΠ (και πιθανόν με το ερχόμενο ΓΠΣ να πάρουν και τη τζίφρα). Για ποιο λόγο γίνονταν παλιά αυτοι οι χαρακτηρισμοί ξέρει κανείς ??? μάλλον πρέπει να ρωτώσω τους αρμόδιους σε επίπεδο πρωην Νομαρχίας (αν ξέρουν!)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω ένα αγροτεμάχιο (γήπεδο)  το οποίο ευρίσκεται με φάτσα σε εθνικού δρόμο .Το αγροτεμάχιο αυτό προέρχεται από διανομή και είναι σε γη  ΑΓΡΟΤΙΚΗ υψηλής γεωργικής παραγωγικότητας. Είναι φάτσα σε εθνική οδοί και είναι από την διανομή 18 στρέμματα. Σήμερα πρέπει να το χωρίσω σε 8 στρέμματα και 10 στρέμματα . Το κάθε νέο τεμάχιο πληροί τους όρους δόμησης κατά κανόνα του Π.Δ του 85 (εκτός σχεδίου) .Βάσει του άρθρου 51 του 4178/13 παράγραφο 11.α. Το άρθρο αυτό αναφέρεται  για έκδοση  αδείας δόμησης ,αλλά συν όλα τα αλλά λέει ‘. Η έγκριση δόμησης και η άδεια δόμησης σε περιπτώσεις χαρακτηρισμού περιοχής ως γη υψηλής παραγωγικότητας με την έγκριση  Γ.Π.Σ. ή Ζ.Ο.Ε. χορηγείται σύμφωνα  με τις  χρήσεις  γης  και  του  όρους  δόμησης που ίσχυαν  πριν την  έκδοση  αυτών  και  μόνο επί ακινήτων που έχουν πρόσωπο σε εθνικές  και επαρχιακές οδούς ή και βρίσκονται εντός  αποστάσεως διακοσίων (200) μέτρων για τον άξονα αυτών, κατά τα ανωτέρω’. Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο πληροί τους όρους  (προσθετικά) .Αρα η δική μου άποψη από την στιγμή που μου δίνεται η δυνατότητα της έκδοσης αδείας δόμησης με ‘του  όρους  δόμησης που ίσχυαν  πριν την  έκδοση  αυτών  ‘ μπορώ να το το κατατμήσω με το  Π.Δ του 85, να το μοιραστώ . Θα ήθελα την άποψη σας..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με αγροτεμάχια που βρίσκονται ανάμεσα στην ζώνη των 150μ από δημοτική οδό (το μισό είναι μέσα και το άλλο μισό έξω). Είναι οικοδομήσιμα ως υψηλής παραγωγικότητας ή πρέπει να είναι ολόκληρα μέσα στην ζώνη? Υπ.δόμησης και Αγροτ.ανάπτυξης δεν γνωρίζουν να με απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφόσον δεν το ξεκαθαρίζει ρητά ο νόμος θεωρώ πως πρέπει να είναι ολόκληρο μέσα στη ζώνη. Μπορείς να κάνεις ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ και να σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ πάλι θεωρώ πως εφόσον έχει το εμβαδόν αρτιότητας, μπορείς να οικοδομήσεις αλλά μόνο εντός του τμήματος που βρίσκεται στη ζώνη των 150μ. (αν σε παίρνει από αποστάσεις από όρια)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχει  ενδιαφερον  να  δουμε τις τελευταιες εξελίξεις για το αρθρο 51 του 4178

μετα απο σχετικη εγκυκλιο του υπουργειου..

 

 

http://www.michanikos.gr/_/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%85%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF-51-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9D-41782013-r924

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.