Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

ΝΕΧΩΠ τι ειναι;

 

αυτα που σου ειπαν στη διευθυνση αγροτικης αναπτυξης της περιφερειας σου στην περιφερεια δυτικής ελλάδος δεν ισχύουν. μπορω να στο διαβεβαιώσω στο 100%. οπότε κατι αλλο συμβαίνει. δε μπορεί η μία περιφέρεια να διαβαζει διαφορετικά τη νομοθεσία από την αλλη.....συγγνωμη για την επιμονη μου, αλλα τους ειπες αυτολεξή "οτι θελεις να κανεις συσκευασία και τυποιηση ελαιολάδου" και σου ειπαν ότι δεν μπορείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί σύμφωνα με το νέο γπσ της περιοχής απαγορεύονται οι χρήσεις μεταποίηση και παράγωγη αλλά βρήκα μια τραβηγμένη απτά μαλλιά περίπτωση μία εγκύκλιο του 1337/83 που αναφέρεται στο ότι υποδομές αγροτικής παραγωγής (που επιτρέπεται σαν χρήση αλλά από την υπηρεσία δόμησης δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν τι εννοεί ο ποιητής ) είναι και η μεταποίηση πρωτογενούς τομέα και κεγε και διάφορα άλλα, και θα πάρω χρήση γης από την υπηρεσία δόμησης που θα λέει απλά τι επιτρέπει η χρήση γης και θα πάω ΝΕΧΩΠ (δευτεροβάθμιο όργανο της διεύθυνσης αγροτικής ανάπτυξης ) όπου θα συνδέσουν το ελαιοτριβείο και τυποποιητήριο ελαιολάδου με την υποδομή αγροτικής παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι εδω

 

η  153929/83  επεξηγηματικη του 1337

 

http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer-2/xorotajian/573-xorotajia-1/1967-nomikes-diatajhs-xorotajia

 

 

προσθετω και αυτο

 

http://www.istologos.gr/2008-06-23-10-18-00/2008-06-19-08-55-38.html

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα ..εχω οικοπεδο σε αναδασμο 5.150 τ.μ εκτος ΓΠΣ , εντος ζωνης γης υψηλης παραγωγικοτητας και εκτος της ζωνης των 200 μετρων απο αξονα της επαρχιακης οδου..ειμαι αρτιος αλλα οχι οικοδομησιμος σωστα; 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού το γήπεδο βρίσκεται εντός απόστασης 200 μ από τον άξονα της επαρχιακής οδού αυτό (όχι εσύ :mrgreen: ) είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Δες σε προηγούμενες δημοσιεύσεις τους παρόντος νήματος τη σχετική εγκύκλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω πως είναι άρτιο και μη οικοδομήσιμο για άλλες χρήσεις πλην

α) των κατ' εξοχήν αγροκτηνοτροφικών (στάβλοι, θερμοκήπια, αγροτικές αποθήκες κλπ)

β) των  μεταποιητικών μονάδων πρωτογενούς τομέα, που χρησιμοποιούν την πρώτη ύλη που παράγεται στο αγροτεμάχιο (το "β" δεν το λέω με βεβαιότητα)

Link to comment
Share on other sites

για το β προσφατα πηρα βεβαιωση απο την επιτροπη ΠΕΧΩΠ του νομου οτι επιτρεπονται μοναδες λογω του οτι εχουν αμεση σχεση με τα προιοντα που παραγονται στην περιοχη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.