Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Συγγνωμη ξεχαστηκα με τα κεφαλαία.

Προχθές στο γραφειο δόμησης Αμφιλοχίας μου δείξανε διευκρίνηση απο τη ΔΟΚΚ ότι καταργείτε μόνο η παρ.6α(κατατμήσεις) και οι υπόλοιπες που αφορούν τις δραστηριότητες ισχύουν. Ψάχνω για το έγγραφο να το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχει ο terry. O ν.4015/2011, αρ.21 ουσιαστικά λέει ότι το αρ6 της παρ56. του ν2637/1998, δηλ οι περιορισμοί στην κατάτμηση και στη χρήση γης σε περιοχές ΓΓΥΠ θα ξεκινήσουν να είναι σε ισχύ μόλις βγει (η ακριβέστερα 10 μέρες μετα) η ΚΥΑ για το γεωγραφικό καθορισμό των περιοχών ΓΓΥΠ. Συνεπώς, μέχρι να βγει η ΚΥΑ αυτοι οι περιορισμοί δεν είναι σε ισχύ.

Τα έγγραφα που ζητησα στο #208 μήπως τα έχει κανεις? Τα θέλω για λόγους αρχείου.

Ευχαριστώ.

Edited by CHRIS_M
Link to comment
Share on other sites

συναδερφοι εχω περιπτωση μεταλλικου κτιριου (συννομου συμφωνα με τις εκτος σχεδιου διαταξεις) ,το οποιο ειναι αυθαιρετο και το ενεταξα στον 4014 αρθ.26 (προς εκδοση οικ. αδειας).το κτιριο σημερα χρησιμοποιειται ως αποθηκη.(κοινη)ο ιδιοκτητης θελει να παρει αδεια λειτουργιας για να συσκευαζει οινοπνευμα ,ασετον κα φαρμακευτικα υλικα.πηγαινοντας λοιπον να συννενοηθω στην πολεοδομια ,αυτοι ανοιξαν τους χαρτες του ΓΠΣ και ειδαν οτι η περιοχη ειναι χαρακτηρισμενη (διαγραμμισμενη ) ως γεωργικη γη.ο υπαλληλος στην υπηρεσια δομησης μου ζηταει "χρηση γης" για το κτιριο και το οικοπεδο.ομως δεν νομιζω να εχει βγει ΚΥΑ οπως λεει ανωτερω ο terry για να καθοριζει επακριβως τα ορια της γεωργικης γης.πως πρεπει να πορευθω περαιτερω?σημειωστε οτι εως χθες εδινε κανονικα αδειες (πχ κατοικιων ) σε χαρακτηρισμενη απο ΓΠΣ περιοχη η πολεοδομια!

Link to comment
Share on other sites

Μισο γτ δεν διαβασα καλα το προηγουμενο ποστ.

Αφου εχεις ΓΠΣ κια εισαι σε γεωργικη γη, τι ψαχνεις??

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.

Ειναι εγκεκριμενο το ΓΠΣ??

Link to comment
Share on other sites

1ον. Διάβασε τι λέει το ΓΠΣ για τις χρήσεις που επιτρέπει μέσα στην γεωργική γη (και νομίζω δεν είναι ΓΓΥΠ), αλλά η χρήση "βιομηχανία" που θες εσύ είναι εξαιρετικά απίθανο να υπάρχει.

2ον. Θα μπορούσες να το λύσεις με «φουλ» 4014 και να πας κατευθείαν για την άδεια λειτουργίας; (τι εργασίες χρειάζονται ακόμα; )

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μολις διευκρινησα κατι.με ΠΔ ειναι εγκεκριμενο οτι ειναι εντος της κοκκινης γραμμης.εγω ειμαι εκτος της κοκκινης γραμμης που απλα ο μελετητης προτεινι γεωργικη γη.δηλ.το τμημα εκτος κοκκινης γραμμης δεν ειναι εγκεκριμενο με ΠΔ.αρα τη γλιτωνω προς το παρον.μηπως ξερετε ενα τετοιο κτιριο τι αλλες εγκρισεις απαιτει και απο ποιους φορεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.