Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Να δω τι άλλο ετοιμάζουν. Κάπου είχα ακούσει -χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω - ότι το σκεπτικό με τη διάταξη του 2005 για τα 600 μέτρα ήταν να μπορούν να χωροθετηθούν υποδομές όπως βενζινάδικα κτλ στις Εθνικές οδούς. Τώρα τι θα γίνει θα τις αποκλείουν αυτές τις δραστηριότητες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία που απαγορεύει τη δόμηση γιατί στο σχέδιο για τη λίμνη Παμβώτιδα είδα ότι σε γη υψηλής παραγωγικότητας προβλέπεται η δόμηση κατοικίας 120 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δες το συμπιεσμενο αρχειο στην πρωτη σελιδα της παρουσας συζητησης, αρθρο 56

 

6. α) Σε αγροτεμάχια που χαρακτηρίζονται από την οικεία Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης ως αγροτική γη υψηλής παραγωγικότητας, απαγορεύεται η άσκηση οποιασδήποτε άλλης δραστηριότητας, εκτός από τη γεωργική εκμετάλλευση. Κάθε επέμβαση στις εκτάσεις αυτές, είτε για τη μεταβολή του προορισμού τους και τη διάθεσή τους για άλλες χρήσεις είτε για την εκτέλεση έργων ή τη δημιουργία εγκαταστάσεων ή παροχή άλλων εξυπηρετήσεων μέσα σε αυτές, έστω και χωρίς μεταβολή της κατά προορισμό χρήσης τους, αποτελεί εξαιρετικό μέτρο και ενεργείται πάντοτε ύστερα από άδεια της οικείας Διεύθυνσης Αγροτικής Ανάπτυξης και μόνο για λόγους που εξυπηρετούν το γεωργικό χαρακτήρα της αγροτικής εκμετάλλευσης. Η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει εφόσον πρόκειται για την εκτέλεση στρατιωτικών έργων, που αφορούν την εθνική άμυνα της χώρας, καθώς και για την εκτέλεση μεγάλων αναπτυξιακών έργων του Δημοσίου και των Ο.Τ.Α. α΄ και β΄ βαθμίδας.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική στο Νομό Αχαΐας όπου η Δ/νση Γεωργίας ενεργοποίησε τις ζώνες μαυροδάφνης και ροδίτη και χαρακτήρισε όλες τις εκτός σχεδίου περιοχές ως υψηλής παραγωγικότητας δεν μπορεί να χτίσει κανείς σε εκτός σχεδίου περιοχή άσχετα αν αγόρασε το αγροτεμάχιο ως άρτιο και οικοδομήσιμο

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ.. ΑΡΑ ΤΩΡΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ???

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα 600μέτρα εκατέρωθεν του άξονα επαρχιακών οδών έπρεπε να υπάρχει σχετική απόφαση της νομαρχίας. Εγώ από τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου είδα ότι μόνο στο Νομό Λαρίσης δέχονταν ότι και στις επαρχιακές οδούς στα 600 μέτρα εκατέρωθεν δεν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας

 

Φίλε ρουμελιώτη, γνωρίζουμε εαν υπάρχει νομικό υπόβαθρο ή αν εχει εκδοθεί σχετικα ΚΥΑ (οπως ανέφερε παραπάνω ο ΜΑΚΑΡ) ώστε να στηρίζουν την απόφαση αυτή στο Νομό Λαρίσης? (αυτό περί απόφασης νομαρχίας πρέπει να στηρίζεται κάπου).

 

Πάντως σε φίλο που ρώτησα σε πολεοδομία, μου ανέφερε πως κατ'αυτους,εφόσον δεν χαρακτ. υψηλής παραγωγικότητας απο ΓΠΣ, θα επιτρέπουν δόμηση. Οξύμωρο κι αυτό έως λάθος θαρρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ρουμελιώτη, γνωρίζουμε εαν υπάρχει νομικό υπόβαθρο ή αν εχει εκδοθεί σχετικα ΚΥΑ (οπως ανέφερε παραπάνω ο ΜΑΚΑΡ) ώστε να στηρίζουν την απόφαση αυτή στο Νομό Λαρίσης? (αυτό περί απόφασης νομαρχίας πρέπει να στηρίζεται κάπου).

 

Πάντως σε φίλο που ρώτησα σε πολεοδομία, μου ανέφερε πως κατ'αυτους,εφόσον δεν χαρακτ. υψηλής παραγωγικότητας απο ΓΠΣ, θα επιτρέπουν δόμηση. Οξύμωρο κι αυτό έως λάθος θαρρώ.

 

Δεν έχω υπόψη μου ΚΥΑ ή κάτι σχετικό, αλλά εμπειρία από συνάδελφο ο οποίος έτρεχε Μελέτη και πήρε χαρακτηρισμό ως μη υψηλή παραγωγικότητα

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε από συμβολαιογράφο βάσει κάποιας εγκυκλίου που του έχει αποσταλεί να του βεβαιώσω ότι ένα οικόπεδο που βρίσκεται εκτός σχεδίου, εκτός των άλλων, δεν βρίσκεται εντός Γής Υψηλής Παραγωγικότητας. Μήπως γνωρίζει κανένας:

Α) Εάν υπάρχουν καθορισμένες ζώνες ΓΥΠ. Αν όχι με ποιο τρόπο καθορίζονται και που πρέπει να απευθυνθώ.

Β)Ποιο είναι το αρμόδιο υπουργείο; Το Περιβάλλοντος ή το Αγροτικής ανάπτυξης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.