Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
kkookk1

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας

Recommended Posts

ευχαριστω θα περιμενω και την απαντηση της υπηρεσίας γιατί δεν είναι ξεκάθαρα τα πραγματα...αναφερει γεωργική εκμετάλλευση, δηλαδη μια αποθήκη 400 τ.μ που θα βάζουν οι ανθρωποι τα τρακτέρ και τα μηχανήματα τους περιλαμβάνεται στην γεωργική εκμετάλλευση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι ισχύει ΣΗΜΕΡΑ για την ΓΥΠ γιατί υπάρχουν πολλές τροποποιήσεις;

Μπορείς να χτίσεις κατοικία σε απόσταση 150 μ. από τον άξονα δημοτικών οδών ή έχει καταργηθεί;

Θεωρούνται δημοτικές οδοί, οι δρόμοι των αναδασμών;

Edited by μηχανικάρα :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλύτερα θέσε το ακριβές ερώτημα με πλήρη στοιχεία.

Η ανωτέρω διάταξη (150 μ από άξονα δημοτικής οδού και 200 μ από άξονα επαρχιακής/εθνικής οδού) δεν έχει καταργηθεί.

παρ 11 άρθρο 51 ν. 4178/13

11. α. Επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε άλλη διάταξη η χορήγηση έγκρισης δόμησης και άδειας δόμησης σε ακίνητα εντός εκτάσεων Αγροτικής Γης Υψηλής Παραγωγικότητας εφόσον αυτά έχουν πρόσωπο σε εθνικές, επαρχιακές και δημοτικές οδούς ή και βρίσκονται εντός αποστάσεως διακοσίων (200) μέτρων από τον άξονα εθνικών, επαρχιακών οδών και εκατόν πενήντα (150) μέτρων από τον άξονα των δημοτικών οδών. 
Η έγκριση δόμησης και η άδεια δόμησης σε περιπτώσεις χαρακτηρισμού περιοχής ως γη υψηλής παραγωγικότητας με την έγκριση ΓΠΣ ή ΖΟΕ χορηγείται σύμφωνα με τις χρήσεις γης και του όρους δόμησης που ίσχυαν πριν την έκδοση αυτών και μόνο επί ακινήτων που έχουν πρόσωπο σε εθνικές και επαρχιακές οδούς ή και βρίσκονται εντός αποστάσεως διακοσίων (200) μέτρων για τον άξονα αυτών, κατά τα ανωτέρω. 
Η παρούσα παράγραφος έχει εφαρμογή έως την έκδοση της προβλεπόμενης της σχετικής κοινής υπουργικής απόφασης της παρ.2 του Αρθ-56 του Ν-2637/98, 

Δες και εγκ. 472/14

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόκειται για αγροτεμάχια εντός αναδασμού (γη υψηλής παραγωγικότητας) που είναι άρτια και οικοδομήσιμα και ο πελάτης μου θέλει να χτίσει κατοικία. Έχουν πρόσωπο σε δρόμο του αναδασμού (χαλικόδρομο). 

Θέλω να ξέρω αν μπορεί να οικοδομήσει και αν πρόκειται να αλλάξει κάτι σύντομα λόγω νέων χρήσεων γης ή άλλη νομοθεσία. 

Ποια υπηρεσία μπορεί να χαρακτηρίσει ένα δρόμο ως δημοτικό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι ήθελα να ρωτήσω το εξής .αν από 4 στρεμματα άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο μόνο τα 3,5 στρέμματα είναι στη ζώνη των 200 μέτρων από επαρχιακή οδό τι γίνεται ; Χτίζουμε ή πρέπει υποχρεωτικά άρτιο τμήμα να βρίσκεται εντός της ζώνης των 200μ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. Δες την επισυναπτόμενη εγκύκλιο περ 7 σελ. 3

 

472 ΕΓΚ άρθ51 Ν4178.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ Παύλο σε Ευχαριατω πολύ αν και το ερώτημα μου ήταν λίγο διαφορετικό , αυτή η εγκύκλιος είναι διαμαντάκι . Μου έλυσε κάποιες άλλες απορίες !!!!

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος το ερώτημα είναι τι κάνουμε αν από αγροτεμάχιο 4 στρεμμάτων μόνο 3.5 στρέμματα είναι εντός ζώνης από τον άξονα της επαρχιακής και το υπόλοιπο μισό στρέμμα όχι ; Χτίζουμε κανονικά ;

Edited by subrosaval

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέει (υπογραμμισμένο με έντονη γραμμή)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ το είδα . Σε Ευχαριατω πολύ Παύλο !

«στην περίπτωση που το εντός της ζώνης τμήμα δεν έχει την απαιτούμενη αρτιότητα, θεωρείται ότι εντός της ζώνης περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή, κατ’ αντιστοιχία των διατάξεων περί τεμνόμενων οικοπέδων του άρθρου 7 του από 24.4.1985 Π. Δ/τος (181 δ’) όπως ισχύει. »

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και απο  εμένα μια αντίστοιχη ερώτηση θέλω να κάνω. Πελάτης μου ζήτησε να εκδόσω άδεια για τυποιητηριο ελαιολάδου σε περιοχή του δήμου Νέσσος (συκούριο Λάρισας) το οποίο με το φεκ 198Α Α ΑΠ/2011 απέκτησε ΓΠΣ  και  τμήμα του γηπέδου είναι στην ζώνη  ΠΕΠΔ1 και τμήμα στην ζώνη ΠΕΠΔ2. H ζώνη ΠΕΠΔ1 είναι ΖΏΝΗ ΓΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑΣ  και επιτρέπει υποδομές αγροτικής παραγωγής , γεωργικές αποθήκες, ζωεμπορικές μονάδες και αγροικίες,

 

α)στην πολεοδομία νέσσωνος μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται το τυποποιητηριο γιατί έχει μηχανήματα και δεν εμπίπτει στις υποδομές αγροτικής παραγωγής . Δηλαδή ένα αρμεκτήριο που έχει μηχανήματα γατί εμπίπτει? παρακαλώ την άποψη σας 

 

β)το γήπεδο βρίσκεται σε απόσταση 120μ από τον άξονα πρωτεύοντος επαρχιακού δικτύου και πριν την έκδοση του γπσ δεν είχε χρήσεις . Μπορώ να κάνω χρήση της ΚΥΑ που συζητιέται για να εκδόσω την άδεια τυποποιητηρίου ελαιολάδου? Παρακαλώ την άποψη σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.